
Indywidualne Porady Prawne
Praca w godzinach nocnych pracownicy mającej dziecko do lat 4Autor: Michał Kibil • Opublikowane: 15.02.2010 |
Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony (równoważny system czasu pracy), mam 2-letnie dziecko. Przełożony na kolejny miesiąc ułożył grafik, zgodnie z którym dwa dni pod rząd mam pracować do godziny 24 (według wewnętrznego regulaminu firmy praca nocna zaczyna się od godz. 22). Czy bez mojej zgody przełożony może tak wyznaczyć czas pracy? |
![]() |
Zastosowanie równoważnego czasu pracyZgodnie z artykułem 135 Kodeksu pracy „jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca”.
Dla poszczególnych rodzajów prac okres dobowego wymiaru czasu pracy przy równoważnym systemie czasu pracy może być wydłużony do okresów wskazanych w Kodeksie pracy. I tak:
Ograniczenia w wprowadzeniu równoważnego wymiaru czasuWśród ograniczeń wprowadzania równoważnego wymiaru czasu należy wskazać dwa ich rodzaje. Pierwszym z nich są ograniczenia przewidziane bezpośrednio dla pracowników zatrudnionych w równoważnym wymiarze czasu pracy, gdzie „czas pracy dla:
Jeżeli pracownik ze względu na wymiar czasu pracy był obowiązany do pracy w wyższym wymiarze, to zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.
Drugim rodzajem ograniczeń są ograniczenia ogólne, przewidziane dla wszystkich rodzajów pracowników, związane z okresami wymaganego odpoczynku. Zgodnie z powyższymi przepisami, czas pracy pracownika nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin (poza wyjątkiem dotyczącym pracy w ruchu ciągłym) w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Zatrudnianie pracownika wychowującego dziecko do lat 4 w systemie równoważnego czasu pracyTym samym, jeżeli tylko pracodawca nie narusza powyższych ograniczeń przy zatrudnieniu, to zatrudnianie pracownika wychowującego dziecko do lat 4 w systemie przez Panią przedstawionym jest zgodne z przepisami prawa pracy. Na marginesie należy wskazać, że art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców wskazuje, że „pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 14. roku życia (...) może złożyć przedsiębiorcy pisemny wniosek dotyczący ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy przewidującego różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy”, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. We wskazanym przez Panią przypadku może się to okazać niemożliwe, właśnie ze względu na równoważny rozkład czasu pracy. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca jest obowiązany poinformować pracownika na piśmie.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>