.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w Emiratach Arabskich a ubezpieczenie w KRUS

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.07.2016

Jestem ubezpieczona w KRUS-ie. Obecnie pracuję w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z tytułu tej pracy nie mam ubezpieczenia rentowego, emerytalnego, macierzyńskiego oraz zdrowotnego w Polsce. Czy nadal mogę kontynuować ubezpieczenie w KRUS-ie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

 

Rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłaszać Kasie osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie oraz informować Kasę o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności.

 

W doktrynie przyjmuje się, że o każdym podleganiu ubezpieczeniu społecznemu należy powiadomić KRUS, jeśli podlega się także pod ubezpieczenie rolników. Przepis stanowi bowiem, że ubezpieczeniu w KRUS można podlegać, jeśli nie podlega się innemu ubezpieczeniu.

 

Co do zasady przyjmuje się, że chodzi o inne ubezpieczenie w Polsce albo w kraju Unii Europejskiej (gdyż między krajami Unii występuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego).

 

Jednakże przepis nie ogranicza się tylko do podlegania ubezpieczeniom w Polsce albo na terenie UE. Dlatego moim zdaniem należy fakt podlegania ubezpieczeniu w Emiratach zgłosić do KRUS, choć nie będzie się to prawdopodobnie wiązało z koniecznością rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »