Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca najemna a stypendium w USA

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 27.01.2012

Czy pobyt w USA w celu prowadzenia badań naukowych na uniwersytecie, na wizie J-1 (stypendium finansuje USA), może być zakwalifikowany w Polsce jako praca najemna? Dodam, że wyjechałam po doktoracie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Moim zdaniem przysługuje Pani prawo do wyłączenia z podstawy opodatkowania dochodu z tytułu stypendium równowartości diety w wysokości 46 dolarów amerykańskich za każdy dzień otrzymywanego stypendium.

 

Jest tak, bowiem zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „wolna od podatku jest część dochodów osób posiadających w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu:

 

  1. stypendiów – w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium,
  2. ryczałtów na koszty utrzymania i zakwaterowania wypłacanych z budżetu państwa w związku ze skierowaniem do pracy dydaktycznej w szkołach i ośrodkach akademickich za granicą, przyznanych na podstawie odrębnych przepisów”.

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ustala wysokość diety za dzień podróży do USA na kwotę 46 dolarów amerykańskich.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Organy podatkowe wskazują, że „jeżeli otrzymana w danym roku kwota stypendium wyższa będzie od kwoty objętej zwolnieniem, nadwyżkę ponad kwotę wolną należy wykazać w zeznaniu rocznym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym otrzymane było stypendium. Natomiast w przypadku, jeśli odliczenie z tytułu diet będzie wyższe od kwoty otrzymanego stypendium, to nie będzie w ogóle konieczne wykazywana stypendium w zeznaniu rocznym” (tak pismo z dnia 29.04.2009 r., Izba Skarbowa w Warszawie, sygn. akt IPPB2/415-42/09-7/AS).

 

O tym, czy stypendium mogłoby zostać potraktowane jako praca najemna, decyduje regulamin je przyznający. Moim zdaniem różnica jest znaczna.

 

Nie pyta Pani o to, ale proponuję zapoznać się również z art. 18 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z dnia 18 września 1976 r.).

 

Wspomniany artykuł dotyczy m.in osób, które uczestniczą w badaniach jako zdobywcy stypendium – bez względu na ich stopień naukowy czy tytuł (art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. c).

 

Rozstrzygające znaczenie ma umowa, którą Pani zarwała – jeśli w świetle prawa USA otrzymywana kwota pieniężna stanowi stypendium, mamy do czynienia ze stypendium. Nie jestem ekspertem od prawa wewnętrznego Stanów Zjednoczonych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Praca w Anglii a staż pracy

Chciałabym się dowiedzieć, czy okres pracy w Anglii (pracuję na zasadzie samozatrudnienia) wlicza się do stażu pracy w Polsce. Dodam, że wcześniej pracowałam też w kraju, a za jakiś czas mam zamiar do niego wrócić i pobierać tutaj emeryturę.

Stypendium dla ucznia

Prywatna szkoła, której właścicielem jest osoba fizyczna, chce wypłacać uczniom stypendia. Mogą to być stypendia naukowe albo uznaniowe. Takie stypendium dla ucznia wynosiłoby do 250 zł. Czy można zaliczyć ww. stypendia dla uczniów do kosztów uzyskania przychodu?

 

Osądzenie przez sąd polski i postępowanie w tej samej sprawie za granicą

Rok temu zostałem zatrzymany w Polsce za jazdę po alkoholu. Posiadam podwójne obywatelstwo, ale prawo jazdy mam szwedzkie. Po wyroku mi je odebrano na trzy lata oraz musiałem zapłacić grzywnę. Dokument został odesłany do Szwecji, po czym znów wrócił do mnie. Tydzień temu dostałem wezwanie na badania, m.in. próby wątrobowe – bardzo kosztowne. Zawiadomiono mnie, że być może zostanie mi odebrane prawo jazdy lub zostanę wsadzony do więzienia. Czy nie jest tak, że nie można dwukrotnie karać za jedno przestępstwo? Jak mam się bronić?

Jak sprawdzić holenderskiego pracodawcę co do legalności zatrudnienia?

Mieszkam w Polsce, ale od trzech miesięcy pracuję jako kierowca TIR-a w holenderskiej firmie. Posiadam umowę o pracę, którą podpisałem w Holandii, wynagrodzenie wpływa na konto, ale podejrzewam, że mimo to jest to zatrudnienie „na czarno”. Nie otrzymuję informacji pisemnej o wysokości dochodu i odprowadzanych składkach na ubezpieczenie i podatek. Pracodawca twierdzi, że składki odprowadzane są w Irlandii (podobno jest to międzynarodowa spółka), ale nie chce mi podać numeru PPS (irlandzi NIP). Nie wiem, co zrobić w takiej sytuacji. W jaki sposób uzyskać informacje i mieć pewność, że zatrudnienie odbywa się zgodnie z przepisami?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »