Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca na rzecz angielskiego pracodawcy w Polsce

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 20.09.2015

Myślę nad otwarciem spółki LTD z siedzibą w Anglii i wykonywanie usług jako podwykonawca w zakresie kierowania pojazdu ciężarowego dla polskiego zleceniodawcy w Polsce. Dodam, że mieszkam i mam zamiar mieszkać w Polsce. Obecnie nie mam działalności. Czy są jakieś przepisy, które pozwalają opodatkować się w Anglii, czy jednak w Polsce będę musiał płacić podatki i składki?

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

 

W mojej opinii, opartej na doświadczeniu i praktyce, Pana pomysł na optymalizację składek ZUS przy pomocy spółki angielskiej wiąże się ze sporym ryzykiem. Na wstępie zaznaczę, że zajmowałem się już wielokrotnie sprawami oskładkowania spółek LTD w Anglii, zatem poruszane przez Pana kwestie są mi dobrze znane. Natomiast przyznaję, że niniejsza sytuacja stanowi o tyle novum, o ile zazwyczaj problem ten występuje po drugiej stronie – polskiej, a nie angielskiej, tj. że polski ZUS nie chce przyznać polskiemu ubezpieczonemu, który jednocześnie wykonuje pracę najemną w Anglii, prawa do podlegania tamtejszemu systemowi składkowemu.

 

Otóż zaczynając od podstaw: prawidłowo, jak wynika z opisu stanu faktycznego, wystąpi w Pana przypadku zbieg pracy najemnej z działalnością na własny rachunek: wykonuje Pan działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce oraz jest Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę (praca najemna) w angielskiej spółce LTD z siedzibą w Anglii jako dyrektor (bo taki jest schemat).

 

Zwykle polski podatnik wskazuje, że do Anglii podróżuje celem sprawowania zarządu spółki oraz jej rozwoju. Jednocześnie w ramach działalności gospodarczej w Polsce świadczy usługi kierowania pojazdem ciężarowym, co wymaga stałej obecności w Polsce.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podstawowe pytanie w Pańskim przypadku pytanie jest proste: czy podlega Pan systemowi polskiemu, czy angielskiemu? Otóż istotnie, zgodnie z rozporządzeniem koordynacyjnym 883/2004 dotyczącym określenia ustawodawstwa właściwego w sprawie ubezpieczeń społecznych, stosownie do art. 13 ust. 3 „osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych Państwach Członkowskich podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, w którym wykonuje swą pracę najemną lub, jeżeli wykonuje taką pracę w dwóch lub w kilku Państwach Członkowskich, ustawodawstwu określonemu zgodnie z przepisami ust. 1”.

 

Przepis ten rozstrzyga kolizje ustawodawstw w sytuacji, gdy ta sama osoba fizyczna wykonuje pracę na własny rachunek (tj. prowadzi działalność gospodarczą) w jednym państwie członkowskim i jednocześnie wykonuje pracę najemną w drugim państwie członkowskim.

 

Zgodnie z art. 11 ust. 1 „osoby, do których stosuje się niniejsze rozporządzenie, podlegać mogą ustawodawstwu tylko jednego Państwa Członkowskiego”. Ustawodawstwo to określane jest zgodnie z przepisami niniejszego tytułu. W opisanym przypadku taka osoba podlega ubezpieczeniom społecznym w tym państwie, w którym wykonuje pracę najemną.

 

Zatem aby podlegał Pan ubezpieczeniu społecznemu w Anglii, musi Pan wykazać, że wykonuje Pan pracę najemną w Anglii.

 

Oczywiście, formalnie nie ma przeszkód, by za „wykonywanie pracy najemnej na terytorium Anglii” uznać także wykonywanie pracy dyrektora spółki LTD zarejestrowanej w Anglii na podstawie umowy o pracę zawartej z tamtejszą spółką.

 

(…)

 

A zatem podsumowując: formalnie konstrukcja taka, iż ktoś ma działalność gospodarczą w Polsce i jednocześnie wykonuje pracę dyrektora angielskiej spółki LTD w Anglii, jest prawidłowa i daje podstawę do płacenia składek ubezpieczeniowych w Anglii i podlegania tamtejszemu systemowi ubezpieczeń społecznych.

 

Natomiast aby konstrukcja ta działała, polski obywatel musi faktycznie wykonywać pracę najemną dyrektora spółki, co więcej musi ją wykonywać w Anglii, a nie w Polsce, i to jest dużo trudniejsze do udowodnienia.

 

A teraz: jak to wygląda w praktyce?

 

Jak słusznie Pan wskazał, jeśli zagraniczna instytucja ubezpieczeniowa (angielski HMRC) wyda Panu zaświadczenie A1, z którego wynika, iż podlega Pan tamtejszemu systemowi ubezpieczeń społecznych, to wówczas rzeczywiście ZUS musi stwierdzić, że składki winien płacić Pan w Anglii. ZUS nie powinien bowiem kwestionować zaświadczenia A1 wydanego przez organ obcego państwa.

 

To jest jednak teoria. W praktyce problemy są następujące.

 

Po pierwsze angielski HMRC nie chce wydawać Polakom A1, wymagając wykazania wykonywania pracy najemnej na terytorium Anglii (jest to motywowane tym, że coraz więcej Polaków chce korzystać z angielskiego systemu ubezpieczeń społecznych i płacić niskie składki lub nie płacić ich w ogóle – do ok. 7500 pensji rocznie składek się nie płaci, a następnie pobierać emeryturę – najniższą bo najniższą, ale zawsze). (…)

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Obowiązki pracodawcy delegującego pracowników do tymczasowej pracy za granicą

Znalazłem dla mojej firmy zlecenie za granicą, w jednym z krajów Unii, chodzi o usługi budowlane. Chciałbym wysłać na początek nowych pracowników i podpisać z nimi umowy-zlecenia na wykonanie konkretnych prac. Co jako pracodawca muszę im zapewnić? Jak będzie się przedstawiać sprawa po

Korzystanie ze świadczeń zdrowotnych przez osobę zatrudnioną w Irlandii i w Polsce

Pracuję w Irlandii na umowę o pracę; tam płacę podatki PAYE i składkę na ubezpieczenie. Mam też podpisaną umowę-zlecenie w Polsce (przylatuję tu na niektóre weekendy). Podczas ostatniego pobytu w Polsce z powodu nagłego pogorszenia zdrowia musiałam zostać poddana kilku operacjom. Dowo

Zaliczka na podatek dochodowy pracownika oddelegowanego do pracy w UE

Czy art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być stosowany w odniesieniu do pracownika oddelegowanego do pracy w UE na podstawie formularza A1?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »