.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy będąc na chorobowym można wykonywać drobne prace?

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 16.05.2008

Czy będąc na chorobowym albo na urlopie macierzyńskim pracownica może wykonywać drobne prace kilka razy w miesiącu? Czy to jest zgodne z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z artykułem 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) – „Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”.

 

Według wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005 r. (sygn. akt. I UK 370/04) – „pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku w tym pozarolnicza działalność gospodarcza choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim”.

 

Zgodnie z tym cytatem podjęcie dodatkowej pracy w czasie trwania niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego. Natomiast w czasie trwania urlopu macierzyńskiego pracownica może zawrzeć z pracodawcą umowę o dzieło lub umowę-zlecenie, jeżeli taka praca nie będzie kolidowała ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

 

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o dzieło, ponieważ pracownica będzie nadal podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tytułu zasiłku macierzyńskiego. W przypadku gdyby strony łączyła umowa-zlecenie pracownica nie będzie objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego (będzie podlegała ubezpieczeniom jako zleceniobiorca).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »