Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca marynarza w kanadyjskiej firmie a podatki w Polsce

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.01.2012

Jestem marynarzem zatrudnionym w firmie, której główna siedziba znajduje się w Kanadzie. Czy powinienem płacić podatki w Polsce i składać PIT, jeśli nie mam w kraju żadnych dochodów? Czy dowodem dla urzędu skarbowego będą tzw. payslipy?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z prawem krajowym „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)”.

 

Powyższe wynika z art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nawet jeśli nie będzie Pan w kraju przebywał ani jednego dnia w roku, a ma Pan w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), podatek dochodowym należy w Polsce rozliczać – co do zasady – od wszystkich dochodów, niezależnie o tego, gdzie byłyby osiągane.

 

Opcja 1

 

Jeśli nie można Panu przypisać centrum interesów osobistych ani gospodarczych w Polsce i przebywa Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej krócej niż 183 dni w roku podatkowym – nie ma Pan w ogóle w Polsce obowiązku podatkowego od dochodów osiągniętych w innych krajach i winien Pan rozliczać się w kraju, w którym ma Pan miejsce zamieszkania, w Polsce składając NIP-3 i informując tym samym o zmianie miejsca zamieszkania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Opcja 2 (najczęstsza)

 

Ma Pan w Polsce miejsce zamieszkania w sensie podatkowym, tj. np. centrum interesów osobistych. W tej sytuacji, jak już wspomniałem, podatek dochodowy należy w Polsce rozliczać – co do zasady – od wszystkich dochodów, niezależnie o tego, gdzie byłyby osiągane.

 

Zasady powyższe stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Umowy te w rozmaity sposób, mimo iż wzorem jest umowa modelowa OECD, regulują sytuację osób pracujących na statkach.

 

Konwencja w sprawie międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu z 1972 roku, sporządzona w Londynie dnia 20 października 1972 r. (Dz. U. z dnia 6 maja 1977 r.), stanowi, że pojęcie „statek” oznacza „wszelkiego rodzaju urządzenie pływające, nie wyłączając urządzeń bezwypornościowych i wodnosamolotów, używanych lub nadających się do użytku jako środek transportu wodnego”.

 

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzona w Warszawie dnia 4 maja 1987 r. (Dz. U. z dnia 9 czerwca 1990 r.) w art. 15 ust. 3 stanowi, że „wynagrodzenia z pracy najemnej, wykonywanej na pokładzie statku lub samolotu używanych w komunikacji międzynarodowej, mogą być opodatkowane tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa”.

 

Jeśli zatem wykonuje Pan pracę na pokładzie statku używanego w komunikacji międzynarodowej, wynagrodzenie może być opodatkowane tylko w Kanadzie, bowiem tam znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.

 

Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który może być opodatkowany w Kanadzie (tak jak w Pańskim przypadku), Polska zezwoli na zwolnienie takiego dochodu od opodatkowania, jeżeli przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosuje tę stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony od opodatkowania.


W przypadku kontroli z urzędu skarbowego trzeba przedstawić dokumenty, że dochód został rozliczony w Kanadzie. Dowiedzenie, że tam ma siedzibę firma, to dopiero ewentualnie następny krok, który może okazać się już niepotrzebny po pierwszych wyjaśnieniach.

 

Praktyka zależy od osoby rozpatrującej daną sprawę i tu jest różnie. Na ogół wystarczy przedstawienie oryginału „payslipów”.

 

Nie znam wewnętrznego prawa Kanady, jednak w przypadku większości krajów pracodawca dostarcza jeszcze rozliczenie roczne i często o nie właśnie pyta urząd skarbowy.

Ogólnie mogę tylko napisać, że warunkiem rozliczeń, które przedstawiłem, jest prawidłowe rozliczenie zarobku zgodnie z kanadyjskim prawem, a tego nie jestem w stanie Panu opisać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Marynarz a podatki

Jestem marynarzem. Zarząd efektywny mojego statku znajduje się w Szkocji; pływam na wodach brytyjskich, holenderskich i duńskich. Na stałe jestem zameldowany w Polsce. W jakich krajach powinienem płacić podatki?

Opodatkowanie marynarzy

Od wielu lat jestem marynarzem kontraktowym. Nigdy nie składałem PIT-ów. W 2011 r. uzyskałem prawo do emerytury pomostowej, której pobieranie natychmiast zawiesiłem. ZUS przelał jednak na moje konto pierwsze pieniądze (7000 zł). Zwróciłem je, ale niestety z opóźnieniem – w styczniu 2013 r. ZUS przesłał już do urzędu skarbowego deklarację za 2011 r. Urząd skarbowy żąda teraz ode mnie rozliczenia całości dochodów w kraju i za granicą za 2011 r. oraz za 2012 r. (w którym ZUS omyłkowo wykazał 5 zł dochodu). Zarobiłem w tym czasie ok. 70 000 dolarów na statku pod banderą maltańską, którego firma zarządzająca miała siedzibę prawdopodobnie w USA. Być może była zarejestrowana w jakimś raju podatkowym, nie mam co do tego pewności. Czy zostanę opodatkowany w Polsce, czy też obejmie mnie umowa o zapobieganiu podwójnego opodatkowania? Jakiej wysokości podatek ewentualnie musiałbym zapłacić? Co mi grozi za opóźnione złożenie zeznania podatkowego?

Podatki marynarskie a praca na szelfie

Jestem obecnie zatrudniony na statku jako marynarz przez firmę zarejestrowaną na Jersey. Czy mam odprowadzać podatek w Polsce, czy na zasadzie podobnej jak w Singapurze nawet nie muszę zgłaszać dochodu w urzędzie skarbowym? Dokładnie orientuję się w sprawach miejsca zamieszkania w kwestiach podatkowych itp., więc z tym nie ma problemu. Pracując na szelfie brazylijskim, jestem zwolniony z podatku, jeśli przebywamy na wodach brazylijskich mniej niż 180 dni, gdy powyżej – obowiązuje podatek 27%. Ja płacę 12%, resztę – firma. Czy jeżeli muszę rozliczać się w Polsce, to mogę odliczyć już zapłacony podatek w Brazylii?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »