

Indywidualne porady prawne
Zmiana stanowiska kobiecie po 60 roku życiaAutor: Krystian Lenowiecki • Opublikowane: 15.12.2011 |
Od kilku lat pracuję w dużym magazynie jako kasjerka. Miesiąc temu skończyłam 60 lat. Obecnie pracodawca chce mnie przenieść na stanowisko związane z pracą fizyczną i to wyłącznie w nocy. Czy z racji wieku korzystam z jakiejś ochrony prawnej w kwestii przeniesienia na takie stanowisko?
|
Przepisy dotyczące zakazu bądź ograniczeń pracy porze nocnej dotyczą:
Art. 203 § 1 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) stanowi, że „młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej”.
Zgodnie z art. 178 § 1 K.p. „pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139”.
W oparciu o art. 178 § 2 K.p. „pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy”.
Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych „osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych”.
Niewystąpienie którejkolwiek w tych okoliczności powoduje, że pracownik nie jest „chroniony” przed zatrudnieniem go w porze nocnej.
Samo osiągnięcie określonego wieku w pewnych sytuacjach powoduje jednak, że pracownik jest chroniony przed niekorzystnym dla niego wypowiedzeniem zmieniającym warunki płacy i pracy. Zgodnie bowiem z art. 39 K.p. „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę (a także warunków pracy) pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.
W okresie lat poprzedzających osiągnięcie wieku emerytalnego co do zasady niemożliwe byłoby zatem zmienienie Pani warunków pracy i płacy, jeżeli tyko umowa zawarta była na czas umożliwiający osiągnięcie wieku emerytalnego u danego pracodawcy.
Niestety ochrona pracownika określona w przytoczonym art. 39 przestaje obowiązywać w sytuacji osiągnięcia wieku emerytalnego, więc w przypadku osiągnięcia przez kobietę 60 lat może ona otrzymać od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i przeniesienie na inne stanowisko i inną porę pracy.
Z racji płci zatrudnianie kobiet podlega natomiast także ograniczeniom, o których mowa w art. 176 K.p., zgodnie z którym „nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz tych prac”.
W przypadku pracy fizycznej kobiet zabronione jest:
I Ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów o masie przekraczającej:
II Ręczne przenoszenie pod górę – po pochylniach, schodach itp., których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30°, a wysokość 5 m – ciężarów o masie przekraczającej:
III Przewożenie ciężarów o masie przekraczającej:
Podsumowując jednakże odpowiedź na Pani pytanie, stwierdzić należy że z samej racji osiągnięcia wieku 60 lat kobieta nie jest chroniona przed zatrudnieniem jej na stanowisku „fizycznym” oraz w porze nocnej. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>