Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca kobiety po 60. roku życia – zmiana stanowiska

Autor: Krystian Lenowiecki • Opublikowane: 15.12.2011

Od kilku lat pracuję w dużym magazynie jako kasjerka. Miesiąc temu skończyłam 60 lat. Obecnie pracodawca chce mnie przenieść na stanowisko związane z pracą fizyczną i to wyłącznie w nocy. Czy z racji wieku korzystam z jakiejś ochrony prawnej w kwestii przeniesienia na takie stanowisko?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisy dotyczące zakazu bądź ograniczeń pracy porze nocnej dotyczą:

 

  • pracowników młodocianych,
  • kobiet w ciąży,
  • pracowników opiekujących się dzieckiem do 4 lat (gdy nie wyrazili zgody na takie zatrudnienie),
  • osób niepełnosprawnych (w przypadku każdego z trzech stopni niepełnosprawności).

 

Art. 203 § 1 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) stanowi, że „młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej”.

 

Zgodnie z art. 178 § 1 K.p. „pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139”.

 

W oparciu o art. 178 § 2 K.p. „pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy”.

 

Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych „osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych”.

 

Niewystąpienie którejkolwiek w tych okoliczności powoduje, że pracownik nie jest „chroniony” przed zatrudnieniem go w porze nocnej.

 

Samo osiągnięcie określonego wieku w pewnych sytuacjach powoduje jednak, że pracownik jest chroniony przed niekorzystnym dla niego wypowiedzeniem zmieniającym warunki płacy i pracy. Zgodnie bowiem z art. 39 K.p. „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę (a także warunków pracy) pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

 

W okresie lat poprzedzających osiągnięcie wieku emerytalnego co do zasady niemożliwe byłoby zatem zmienienie Pani warunków pracy i płacy, jeżeli tyko umowa zawarta była na czas umożliwiający osiągnięcie wieku emerytalnego u danego pracodawcy.

 

Niestety ochrona pracownika określona w przytoczonym art. 39 przestaje obowiązywać w sytuacji osiągnięcia wieku emerytalnego, więc w przypadku osiągnięcia przez kobietę 60 lat może ona otrzymać od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i przeniesienie na inne stanowisko i inną porę pracy.

 

Z racji płci zatrudnianie kobiet podlega natomiast także ograniczeniom, o których mowa w art. 176 K.p., zgodnie z którym „nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz tych prac”.

 

W przypadku pracy fizycznej kobiet zabronione jest:

 

I Ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów o masie przekraczającej:

 

  1. 12 kg – przy pracy stałej,
  2. 20 kg – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej).

 

II Ręczne przenoszenie pod górę – po pochylniach, schodach itp., których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30°, a wysokość 5 m – ciężarów o masie przekraczającej:

 

  1. 8 kg – przy pracy stałej,
  2. 15 kg – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej).

 

III Przewożenie ciężarów o masie przekraczającej:

 

  1. 50 kg – przy przewożeniu na taczkach jednokołowych,
  2. 80 kg – przy przewożeniu na wózkach 2, 3 i 4-kołowych,
  3. 300 kg – przy przewożeniu na wózkach po szynach.

 

Podsumowując jednakże odpowiedź na Pani pytanie, stwierdzić należy że z samej racji osiągnięcia wieku 60 lat kobieta nie jest chroniona przed zatrudnieniem jej na stanowisku „fizycznym” oraz w porze nocnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus 1 =

»Podobne materiały

Zmiana stanowiska pracy po urlopie wychowawczym a aneks do umowy o pracę

Przedmiotem mojego pytania jest zmiana stanowiska pracy po powrocie z urlopu wychowawczego. Czy pracodawca mógł mi zmienić umowę o pracę po wychowawczym takim aneksem: „Pracodawca i pracownik zgodnie oświadczają, że z dniem (...) zmieniają postanowienia ww. umowy o pracę określające rodzaj umó
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »