Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca i nauka za granicą

Chcesz wyjechać za granicę w celu podjęcia studiów oraz znalezienia pracy? Więcej na temat prawnych aspektów na jakie warto zwrócić uwagę przy planowaniu wyjazdu i pracy za granicą znajdziesz w artykule.

 Moim zdaniem obligatoryjność odbycia stażu w Polsce pozostaje w sprzeczności z zasadami zaliczania zagranicznych okresów zatrudnienia do stażu pracy w zakresie uprawnień pracowniczych w Rzeczypospolitej Polskiej, co reguluje art. 86 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W myśl tego przepisu do uprawnień pracowniczych będą zaliczane okresy świadczenia pracy na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej.

Moim zdaniem powinna Pani uzyskać odpowiednie zaświadczenie z apteki, w której Pani pracuje za granicą – i przedłożyć pismo do dziekana o zaliczenie pracy w zagranicznej aptece na poczet wymaganego po odbyciu studiów 6-miesięcznego stażu w Polsce.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Stanowisko takie potwierdził Minister Finansów w piśmie z dnia 12.09.2006 r., sygn. akt DD4/PB6/033-0662-mk/JG/06/1025, w którym czytamy:

„Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów uważa, iż od dnia wyjazdu z Polski w lipcu 2004 r. Pani X posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych poza terytorium Polski. Od tego momentu Podatniczka mieszka w Danii i wykonuje pracę na rzecz duńskiego pracodawcy na terytorium Danii bądź w zależności od wykonywanych obowiązków na terytorium innego państwa. W Polsce Podatniczka rozwiązała umowę o pracę z dotychczasowym polskim pracodawcą i od momentu wyjazdu nie uzyskuje dochodów na terytorium Polski. Jednocześnie majątek posiadany przez Podatniczkę w Polsce (lokal mieszkalny) został nabyty w celach inwestycyjnych. Pani X jest osobą stanu wolnego a ośrodek jej interesów życiowych, pojmowanych jako ogół związków osobistych i gospodarczych znajduje się na terytorium Danii. Ponadto, Podatniczka oświadcza, iż swoje plany życiowe wiąże w przyszłości z Danią bądź z innym państwem, do którego zostanie oddelegowana w ramach łączącego ja stosunku pracy z duńskim pracodawcą.

W związku z powyższym należy uznać, iż od dnia wyjazdu z Polski (lipiec 2004 r.) Podatniczka podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Podatniczka podlega w Polsce opodatkowaniu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 4a ustawy, przepis ten stosuje się z uwzględnieniem zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania”.    Przeczytaj pełną treść

 

 

Aby udzielić odpowiedzi na Pani pytanie, należy sięgnąć do przepisów rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.) oraz do przepisów Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 775 Kodeksu pracy pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Jak wynika z powyższego przepisu, warunkiem koniecznym, aby otrzymać dietę z tytułu podróży poza granicami kraju, jest wykonywanie pracy poza stałym miejscem pracy.

Z pytania wynika, że Pani miejscem pracy była miejscowość położona w Holandii, w związku z czym pracodawca ma rację, że nie przysługuje Pani dieta z tytułu wykonywania pracy poza granicami Polski.
    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Wezwanie do urzędu skarbowego osoby pracującej za granicą

Od siedmiu lat mieszkam i pracuję w USA. Wyjeżdżając z Polski, nie wymeldowałam się z domu rodziców. Na mój dawny adres przyszło z urzędu skarbowego wezwanie do osobistego stawienia się w urzędzie i wyjaśnienia, dlaczego nie złożyłam deklaracji podatkowej oraz nie rozliczyłam się z dochodu z USA za 2005 rok (w tym czasie nie miałam dochodu w Polsce). Wezwanie odebrała mama. Jestem za granicą i nie mogę przyjechać do Polski. Co powinnam zrobić? Dodam, że początkowo (w 2005 r.) przebywałam w USA na wizie J-1 (staż naukowy).Wezwanie z prokuratury a pobyt za granicą
Jestem podejrzana o przestępstwo z art. 286 § 1 i 297 § 1 K.k. Przebywam na stałe za granicą. Prokurator przysłał mi wezwanie w celu złożenia wyjaśnień. Nie stawiłam się i wysłałam pismo wyjaśniające. Mimo to prokurator każe mi przybyć w wybranym przeze mnie terminie, w przeciwnym razie wystąpi o zastosowanie tymczasowego aresztowania i rozesłanie listu gończego. A ja nie mogę wrócić do kraju. Mogę stracić przez to i pracę, i mieszkanie. Co zrobić w tej sytuacji?

Praca w Austrii przy pobieraniu emerytury w Polsce

Mam 56 lat, pobieram w Polsce emeryturę. Od dwóch lat jeżdżę do pracy do Austrii. Rozliczam się w tym kraju z zarobków (mam austriackie obywatelstwo). Czy pobierając polską emeryturę, mogę pracować za granicą? Czy mam obowiązek zgłosić w urzędzie skarbowym lub ZUS austriackie dochody? Z jakimi konsekwencjami muszę się liczyć, jeśli zataję ten fakt?

 Rezydentura za granicą a zobowiązania podatkowe w Polsce

Mieszkam na stałe w Wielkiej Brytanii (wymeldowałem się z polskiego mieszkania), gdzie jestem traktowany jako rezydent podatkowy. Jestem dyrektorem i właścicielem 100% akcji firmy. W Wielkiej Brytanii płacę podatki; wypłatę i dywidendy otrzymuję na angielskie konto. Czy muszę dodatkowo składać w Polsce jakieś dokumenty podatkowe (np. coroczne zeznanie)? Czy mam jakieś zobowiązania podatkowe wobec Polski? Ile maksymalnie dni w roku mogę przebywać w Polsce, by nie powstały zobowiązania do płacenia podatków? Niedługo chcę przenieść firmę na Maltę, ale wciąż będę mieszkał w Anglii i tu będę rozliczał się od dochodów mojej firmy. Przychody będę chciał gromadzić na rachunkach bankowych w krajach Ameryki Środkowej – czy w tej sytuacji powstaną jakieś zobowiązania podatkowe wobec polskiego urzędu skarbowego? Mam jeszcze jedno pytanie: czy w mojej sytuacji będę mógł odnawiać polskie dokumenty (paszport, dowód osobisty)?Szkoła zawodowa – doliczenie nieskończonej nauki za granicą do stażu pracy

Uczęszczałem do szkoły zawodowej przy zakładach pracy. Nie dostałem się do ostatniej klasy i zrezygnowałem z dalszej nauki. ZUS nie chce doliczyć mi tych lat do emerytury, twierdząc, że nie skończyłem szkoły. Składki do ZUS płacił zakład pracy.Studia za granicą a staż pracy
Jestem nauczycielem. ZUS – po rozpatrzeniu mojego wniosku o emeryturę – odmówił mi jej przyznania z uwagi na brak wymaganego stażu pracy. Nie doliczono mi bowiem do stażu 2 lat nauki w szkole wyższej. Po dwóch latach studiów zostałem skreślony z listy studentów. Podjąłem studia zaoczne na tej samej uczelni, tym samym wydziale, tym samym kierunku i uzyskałem zaliczenie studiów i dyplom magistra. Czy ZUS miał rację nie zaliczając mi przedmiotowych dwóch lat do stażu pracy?

Wybrane opinie naszych klientów:

Uzyskałem bardzo fachową opinię, bardzo mi potrzebną, załatwioną w superpilnym terminie. Dziekuję.

Bogusław

Dzięki Waszej fachowej pomocy (Pani Elizy Rumowskiej) zaoszczędziłam sobie czasu i fatygi na tzw. walkę z wiatrakami. Dziękuję Wam bardzo. Działacie Państwo szybko, tanio i solidnie!!!! A to w dzisiejszych czasach jest cenne nadzwyczaj – z prawdziwą przyjemnością polecę Wasz Serwis swoim znajomym!!

Z pozdrowieniami,

Wiktoria

Wygrałam. Sąd przyznał mi rację. Spółdzielnia ma prawo się odwołać od decyzji sądu. Wyznaczony czas jeszcze nie minął. Bez względu na wynik oczekiwania wyślę wiadomość albo poproszę o dalszą pomoc. Dziękuję, pozdrawiam.

Wiesława

Z czystym sumieniem mogę polecić serwis. Uzyskana porada pomogła mi w uniknięciu bardzo kosztownego błędu i walki z US :) I tak jak opisują – dodatkowe pytania nie kosztują, a bardzo ułatwiają rozwiązanie problemu.

Pozdrawiam serdecznie,

Roman

Dziękuję za poradę, na pewno wyniosę z niej jakieś korzyści materialne. Zgodnie z Waszą poradą złożyłem w sądzie okręgowym wniosek o wykładnię wyroku w sprawie odsetek. Czekam na postanowienie sądu. Poinformuję Was o rezultacie. Dziękuję raz jeszcze.

Pozdrawiam,

Piotr

Bardzo wygodna forma uzyskiwania porad prawnych. Dobrze przygotowany i łatwy w obsłudze system. Wyczerpujące odpowiedzi.

Małgorzata

Szybka, rzeczowa, a przede wszystkim zrozumiała porada dla zwykłego człowieka, który na co dzień nie ma do czynienia z prawem. Gorąco polecam!

Marcin

W czasach internetowych mailingów, newsletterów oraz podobnych automatów, którymi traktowany jest internauta, firma ePORADY24.pl potraktowała mnie bardzo indywidualnie. Mogę powiedzieć, że jest to jedna z niewielu wirtualnych firm o ludzkiej twarzy. Dziękuję i wszystkim szczerze polecam.

Monika

Dziękuję Panu jestem wdzięczna. Wyjaśniając problem jestem od tej chwili spokojna ponieważ denerwowałam się perspektywą chodzenia po sądach. Dzięki Panu wiem co dalej robić. Korzystałam z porady prawnika w kancelarii. Nic się nie dowiedziałam a zapłaciłam. Pan to zrobił doskonale. Polecę Pana innym którzy maja problem.

Z poważaniem

Zofia

Wszystkim, którzy szukają fachowej porady prawniczej szczerze polecam serwis ePorady24. Nie bójcie się, nie zawiedziecie się na pewno! Ja jestem bardzo zadowolona z obsługi, chociaż na początku miałam opory przed skorzystaniem z tej formy porady. A tu proszę: szybko, fachowo, rzetelnie, bez wychodzenia z domu i bez stresu.
Dziękuję mojemu prawnikowi za cierpliwość. Mogłam się zastanowić, przeanalizować odpowiedź i w razie wątpliwości zadać kolejne dodatkowe pytanie. Korzystałam wcześniej z porad w kancelariach prawnych i wychodziłam niedoinformowana i niezadowolona. Jeżeli będę jeszcze kiedyś potrzebowała porady prawnej, na pewno skorzystam z tego serwisu.

Grażyna

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »