Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca bez podatku – jak rozliczyć się w Polsce?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 05.10.2011

W zeszłym roku pracowałem za granicą. Okazało się, że pracodawca nie płacił podatku. Nie chciałbym mieć problemów z urzędem, dlatego zamierzam uregulować podatek. Dysponuję jedynie wyciągami z rachunku bankowego (dowód przelewania wypłat). Czy na tej podstawie mogę rozliczyć podatek i go zapłacić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z punktu widzenia podatków istotne jest tylko i wyłącznie miejsce zamieszkania dla określenia obowiązków podatkowych – nie jest jednak tak, że obowiązek podatkowy zawsze będzie ciążył na pracowniku w jednym tylko kraju. Zgodnie z art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Jeśli osoby fizyczne nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – jest to tzw. „ograniczony obowiązek podatkowy”.

 

Zakładam, że Pan ma w Polsce miejsce zamieszkania.

 

Zasady powyższe stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Umowy te na ogół stanowią, iż pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce otrzymuje za pracę najemną, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.

 

Bez względu na powyższe, wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce otrzymuje za pracę najemną, wykonywaną w drugim umawiającym się państwie, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, jeżeli:

 

  1. odbiorca przebywa w drugim państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w okresie dwunastu miesięcy rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym, i
  2. wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie, i
  3. wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład, który pracodawca posiada w drugim państwie.

 

Inaczej jest, jeśli praca jest wykonywana w transporcie międzynarodowym, bowiem co do zasady wynagrodzenie otrzymywane za pracę najemną, wykonywaną na pokładzie statku morskiego bądź statku powietrznego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo umawiającego się państwa, może być opodatkowane w tym państwie.

 

Konkludując, jeśli pracował Pan w innym kraju, możemy zakładać, że otrzymywane za pracę wynagrodzenie musi być opodatkowane w państwie, w którym Pan pracował, oraz w Polsce, z uwzględnieniem metody unikania podwójnego opodatkowania przewidzianej dla konkretnego kraju – oczywiście, o ile nie zachodzi tu okoliczność wyłączająca. Nie da się tego jednak określić na podstawie pytania, bowiem nie podaje Pan liczby dni spędzonych „w pracy”, państwa pracy, charakteru pracy itd.

 

Poszczególne umowy pomiędzy Polską a innymi krajami mogą w sposób odmienny regulować wyjątki od przedstawionej zasady, lecz nie są to duże różnice. Reasumując, winien Pan, posługując się umową z krajem, w którym Pan pracował, ustalić, czy wynagrodzenie powinno zostać tam opodatkowane (tak jest w 9 przypadkach na 10) – następnie winien Pan odprowadzić i rozliczyć zaległy podatek wraz z odsetkami w kraju, w którym Pan pracował, a w Polsce według zasad przewidzianych dla rozliczeń z krajem, w którym praca miała miejsce. Do podwójnego opodatkowania nie dojdzie, bowiem zastosowanie znajdzie jedna z metod unikania podwójnego opodatkowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + 9 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »