Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca za granicą małżonka a urlop bezpłatny według art. 70 Karty Nauczyciela

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 29.12.2018

Mam pytanie odnośnie art. 70 Karty Nauczyciela. Chciałabym wiedzieć, czy dotyczy on przypadku, gdy współmałżonek otrzymał pracę poza terem Polski? Czy mogę się ubiegać o urlop bezpłatny z tego artykułu? Jeżeli tak, to czy dyrektor szkoły może udzielić odpowiedzi negatywnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 70 Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, który wniósł podanie o przeniesienie do miejscowości będącej miejscem stałego zamieszkania współmałżonka, jeżeli podanie o przeniesienie nie może być uwzględnione z powodu niemożności zatrudnienia go w zawodzie nauczycielskim w miejscu stałego zamieszkania współmałżonka, dyrektor szkoły udziela urlopu bezpłatnego.

 

Przepis art. 70 dotyczy sytuacji, w której nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania wystąpił o przeniesienie na podstawie art. 18 KN do miejscowości będącej miejscem zamieszkania małżonka, lecz podania tego nie można uwzględnić ze względu na brak wolnych miejsc pracy w szkole w tej miejscowości. W przypadku takim dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, ma obowiązek udzielenia nauczycielowi urlopu bezpłatnego. Przepis ten nie ma zastosowania w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Urlop bezpłatny może być nauczycielowi udzielony maksymalnie na dwa lata. Jeżeli po upływie tego okresu brakuje nadal możliwości zatrudnienia nauczyciela w miejscowości będącej miejscem stałego zamieszkania małżonka, dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy.

 

Jak Pani widzi, na podstawie art. 18 można przenieść nauczyciela tylko do szkoły na terenie Polski, gdyż tylko do tych szkół stosuje się przepisy Karty Nauczyciela.

 

Jeśli Pani mąż pracuje za granicą, to odpada możliwość przeniesienia Pani do innej szkoły w tej miejscowości na podstawie Karty Nauczyciela. Wobec tego nie ma tez możliwości udzielenia Pani urlopu z art. 70 KN.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus 9 =

»Podobne materiały

Czy subwencja oświatowa może być przeznaczona na remont?

Czy według prawa pieniądze z subwencji oświatowej w przedszkolu niepublicznym mogę przeznaczyć na remont budynku przedszkola? Właścicielem tego przedszkola jest urząd, ja tylko dzierżawię. Wyremontowałem dach i zrobiłem ocieplenie – urząd dał materiał, ja poniosłem koszty robocizny.

Dodatkowe obowiązki narzucone nauczycielowi niezwiązane z wykonywanym zawodem

Pracuję w szkole jako pedagog i nauczyciel języka francuskiego. Mam 20 godzin pensum tygodniowo, jednak mój rzeczywisty czas pracy wynosi nawet 34 godziny. Dyrektor narzuca mi dodatkowe obowiązki niezwiązane z wykonywanym zawodem, które muszę wykonywać – oczywiście bezpłatnie. Czy może to robi

Sytuacja nauczyciela po zamknięciu gimnazjum

Jestem nauczycielem, pracuję w gimnazjum, to mój 35. rok „przy tablicy”. Od września 2017 roku moje gimnazjum zostanie wchłonięte przez szkołę podstawową. Niestety, dla wielu z nas nie będzie godzin. Bedą zwolnienia. W styczniu tego roku ukończyłam 56 lat, w świetle nowego prawa emerytal
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »