Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w wygaszanym gimnazjum - przejście w stan nieczynny, urlop dla poratowania zdrowia, czy odejście na emeryturę?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 06.01.2019

Jestem nauczycielem dyplomowanym, pracuję w gimnazjum. 60 lat ukończę we wrześniu, więc jestem pod ochroną. Ze względu na ustawowe obniżenie wieku emerytalnego od października nabędę prawa emerytalne. W związku z reformą oświaty, gimnazja będą wygaszane, a brak naboru powoduje zmniejszającą się z roku na rok liczbę etatów w tych placówkach. Czy dyrektor może mnie zwolnić (za moją zgodą)? Czy dostaję w tej sytuacji 3- plus 6-miesięczną odprawę? Dyrektor proponuje mi przejście w stan nieczynny – czy mogę się nie zgodzić? Czy wtedy musi mnie zwolnić? W jakiej wysokości dostaję odprawę? Jakie rozwiązanie umowy o pracę jest dla mnie najbardziej korzystne? A czy mogę wziąć urlop dla poratowania zdrowia, np. na jeden rok? I czy w takiej sytuacji zanim odejdę na emeryturę, muszę wrócić na jakiś okres do pracy?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 225 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe „nauczyciela gimnazjum prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, zatrudnionego na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, którego dalsze zatrudnienie w gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019 nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, przenosi się w stan nieczynny odpowiednio z dniem 1 września 2017 r. lub 1 września 2018 r. albo rozwiązuje się z nim stosunek pracy, jeżeli nauczyciel nie wyrazi zgody na przeniesienie w stan nieczynny”.

 

„Nauczyciel, w terminie 7 dni od dnia uzyskania propozycji i informacji, o których mowa wyżej może złożyć oświadczenie o odmowie przejścia w stan nieczynny albo, w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia”.

 

„Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych wyżej, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego”.

 

Z powyższego wynika, że może Pani nie przyjąć propozycji przejścia w stan nieczynny. Wówczas otrzyma Pani wypowiedzenie i 6-miesieczną odprawę. Jednak nie otrzyma Pani już odprawy 3-miesięcznej z powodu przejścia na emeryturę, bowiem w momencie rozwiązywania stosunku pracy (31 sierpnia) nie będzie Pani miała jeszcze uprawnień do emerytury, a jest to niezbędny warunek. Pani wiek emerytalny osiągnie dopiero po zakończeniu trwania stosunku pracy (w październiku), co wyklucza wypłacenie Pani odprawy emerytalnej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 73 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela „nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne”.

 

Oznacza to, że z urlopu dla poratowania zdrowia może Pani korzystać co najwyżej do września, przy czym Sąd Najwyższy uznał, ze w przypadku nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie urlop dla poratowania zdrowia nie stoi na przeszkodzie dokonaniu wypowiedzenia z przyczyn organizacyjnych. Więc dyrektor może i tak w maju wypowiedzieć Pani pracę, nawet jeśli będzie już Pani na urlopie dla poratowania zdrowia i wówczas urlop zakończy się 31 sierpnia.

 

W Pani przypadku widzę dwie możliwości – albo przyjęcie wypowiedzenia już teraz i otrzymanie odprawy 6-miesięcznej, albo porozumienie się z dyrektorem, że odejdzie Pani w październiku, i otrzymanie odprawy 3-miesięcznej. Pierwsza opcja jest zdecydowanie korzystniejsza finansowo.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Praca podczas studiów a okresy składkowe ZUS

Gdy studiowałam, na czwartym semestrze studiów stacjonarnych zaszłam w ciążę i nie zaliczyłam jednego przedmiotu. Otrzymałam urlop macierzyński. Po urodzeniu dziecka rozpoczęłam dalszą naukę na tym samym kierunku na czwartym semestrze, tyle że na studiach zaocznych, i podjęłam pracę w szkole. Nie miałam żadnych przerw pomiędzy nauką a pracą. Czy będzie mi się liczył czas nauki na studiach stacjonarnych do emerytury?

Praca na kolei a wcześniejsza emerytura

Sprawa dotyczy pracy na kolei i wcześniejsza emerytura. Skończyłam 55 lat i mam przepracowane 20 lat, w tym 15 lat i 2 miesiące na kolei. W ciągu pracy na kolei chorowałam 4 miesiące. Czy kwalifikuję się na wcześniejszą emeryturę i czy muszę spełnić jakieś dodatkowe warunki?

Czy studium nauczycielskie można wliczyć do stażu pracy?

W 1980 r. ukończyłam studium nauczycielskie na kierunku wychowanie wczesnoszkolne. W 1987 r. uzyskałam tytuł magistra fizyki (studia odbywałam zaocznie). Koleżanka ze studium kilka lat później ukończyła trzyletnie uzupełniające studia magisterskie. ZUS zaliczył jej do okresu pracy dwa lata studium. Dlaczego mi ZUS odmawia doliczenia okresu nauki do stażu pracy? Co mogę zrobić?

 

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »