Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca dla firmy z Wielkiej Brytanii a podatki

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 02.05.2018

Chciałbym uzyskać informację na temat miejsca i kwoty płacenia podatków w następującej sytuacji. Obecnie mieszkam w Wielkiej Brytanii, gdzie pracuję normalnie na umowę o pracę na czas nieokreślony, jak również prowadzę własną działalność, ale nie jestem płatnikiem VAT-u. Z końcem roku przeprowadzam się z powrotem do Polski, ale firma, w której pracuję, chciałaby nadal kontynuować ze mną współpracę i właśnie interesuje mnie, jakie są opcje, jeżeli chodzi o podatki w tej sytuacji. Będę mieszkał w Polsce, przylatywał do Wielkiej Brytanii średnio raz na miesiąc na 2–3 dni, pracować będę na firmowym laptopie, łącząc się z serwerami firmy przez VPN (piszę to, gdyż słyszałem, że ma to znaczenie). Czy mam zamknąć brytyjską działalność, a otworzyć polską? Czy kontynuować tak jak jest obecnie? Będą sytuacje, w których będę musiał wystawić fakturę firmie brytyjskiej – i jak to rozwiązać, jak również jak obliczać podatki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

 

W celu dokonania prawidłowej analizy zagadnienia należy sięgnąć zarówno do polskich przepisów mówiących o podatkach dochodowym, jak i do treści polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Odpowiedź na pytanie, w którym kraju podatnik powinien rozliczyć uzyskany dochód, uzależniona jest od rezydencji podatkowej.

 

Jak stanowi art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy PIT, „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Po przeprowadzce na stałe do Polski tutaj będzie znajdowała się Pana rezydencja podatkowa. Oba powyższe warunki zostaną spełnione, ponieważ w Polsce będzie znajdował się Pana ośrodek interesów życiowych, a do Anglii będzie Pan podróżował jedynie na 2–3 dni w ciągu miesiąca, zatem w RP będzie Pan dłużej niż 183 dni w roku. Potwierdza to również art. 4 ust. 1 polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który stanowi, że „określenie »osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie« oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to Państwo oraz jakąkolwiek jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny”.

 

Kwestię rozliczania dochodów z pracy reguluje art. 14 ww. umowy. Zgodnie z jego treścią pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce otrzymuje za pracę najemną, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w Wielkiej Brytanii. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

 

(…)

 

Podsumowując kwestię dochodów z pracy, po przeprowadzce będzie Pan rezydentem polskim. Jeżeli mieszkając w Polsce, będzie Pan uzyskiwał wyłącznie dochody z pracy w Wielkiej Brytanii, to podatek zapłaci Pan w Wielkiej Brytanii. W Polsce taki dochód jest zwolniony.

 

Jeżeli mieszkając w Polsce, będzie Pan uzyskiwał dochód z pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i z pracy w Polsce, to od dochodu w Wielkiej Brytanii zapłaci Pan podatek w tamtejszym urzędzie skarbowym. W Polsce ten dochód będzie zwolniony od podatku. Przed polskim urzędem skarbowym zapłaci Pan podatek wyłącznie od polskich dochodów ale z uwzględnieniem metody wyłączenia z progresją.

 

Jeżeli chodzi natomiast o zagadnienie prowadzonej działalności gospodarczej, zdecydowanie polecam zamknąć firmę w Wielkiej Brytanii i otworzyć działalność w Polsce. Z uwagi na fakt stałego miejsca prowadzenia działalności z terytorium Polski tutaj będzie znajdować się siedziba Pana działalności.

 

(…)

 

Jeżeli więc firma – formalnie zarejestrowana za granicą – w rzeczywistości posiada zarząd w Polsce, to zgodnie z przepisami podatkowymi podlega ona opodatkowaniu od całości jej dochodów w Polsce. Oznacza to, że firma ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego, złożenia deklaracji rocznej i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w Polsce.

 

Podobne stanowisko odnajdziemy w praktyce brytyjskiego urzędu skarbowego. Zgodnie z instrukcją INTM120060 opracowaną na podstawie ustawy o podatku od spółek (ang. The Corporation Tax Act 2009) oraz dwóch precedensów: sprawy 5TC213 z 1905 r. De Beers Consolidated Mines Ltd v Howe oraz 38TC712 Bullock v Unit Construction Co Ltd. Wielka Brytania uznaje, że spółka posiada rezydencję podatkową tam gdzie znajduje się jej ośrodek zarządzania i kontroli (ang. central management and control), czyli zarząd lub wspólnik, który faktycznie sprawuje kontrolę nad spółką.

 

Podsumowując, zarejestrowanie firmy za granicą, podczas gdy jest ona faktycznie wykonywana na terytorium Polski, uznawane jest za agresywną optymalizację podatkową. W przypadku wykrycia tego faktu przez urząd skarbowy organy państwowe całość dochodów będą chciały opodatkować na terytorium RP. Polecam zatem zlikwidować firmę w Wielkiej Brytanii i otworzyć działalność w kraju, w którym znajduje się Pana rezydencja podatkowa, tj. w Polsce.

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - 9 =

»Podobne materiały

Zespół muzyczny – jaką formę działalności wybrać, aby go założyć

Zastanawiam się nad założeniem zespołu muzycznego grającego na weselach. W jakiej formie najlepiej zalegalizować taką działalność? Z jakimi to się wiąże kosztami? Jakie umowy zawierałbym z klientami i na jakich zasadach?

 

Otwarcie gabinetu – aspekty prawne

Chciałabym otworzyć gabinet terapeutyczny (pracowaliby w nim m.in. psycholog i logopeda). Czy do tego celu można wykorzystać mieszkanie? Jakie są wymogi sanitarne i aspekty prawne związane z otwarciem gabinetu?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »