.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w UK a wniosek o polską emeryturę

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 18.02.2018

W grudniu 2017 roku kończę 60 lat i nabywam prawo do emerytury. W Polsce pracowałam 21 lat, od 10 lat mieszkam i pracuje w UK. Czy składając wniosek o polską emeryturę za lata przepracowane w Polsce, muszę rozwiązać stosunek pracy z angielskim pracodawca? Jeżeli tak, to po co?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Składając wniosek o emeryturę, nie musi Pani rozwiązywać stosunku pracy w UK. Emerytura zostanie Pani przyznana, jeśli spełnia Pani kryterium wieku. Otrzyma Pani decyzję o przyznaniu emerytury, obliczeniu jej wysokości i zawieszeniu wypłaty do czasu rozwiązania stosunku pracy.

 

Reguluje to art. 103a ustawy emerytalnej. Zawieszenie emerytury w trybie art. 103a ustawy emerytalnej trwa do czasu rozwiązania stosunku pracy i przedłożenia w oddziale ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę, potwierdzającego ustanie stosunku pracy.

 

Przepis ten obowiązuje od 2011 r. – prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał ją bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

 

Nie rozwiązując stosunku pracy, można nabyć prawo do emerytury w Polsce, ale nie będzie ona wypłacana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »