Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w systemie czterozmianowym

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 04.02.2018

Pracuję w systemie czterozmianowym w ruchu ciągłym. Przysługuje mi co czwarta niedziela wolna, ale w niedzielę wolną, która przypada z grafiku pracy mam wpisywane wolne z limitu godzin. Czy w tę niedzielę można wpisać wolne z limitu godzin?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Praca w systemie czterozmianowym

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 15112 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.

 

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:

1) w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli;

2) w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.

 

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym wyżej dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia.

 

O ile dobrze zrozumiałam pyta Pan, czy ta przewidziana w przepisach raz na 4 tygodnie wolna niedziela może być jednocześnie dniem wolnym z tytułu pracy w niedzielę (wcześniej). W mojej opinii tak.

 

Za pracę w niedzielę przysługuje pracownikowi inny dzień wolny. Może to być właśnie owa niedziela, która powinna (ustawodawca nie użył słowa należy pracownikowi udzielić, albo pracodawca musi udzielić, tylko użył słowa pracownik powinien) być wolna, ale nie musi. Dlatego, jeśli w ten dzień zostanie udzielone wolne za pracę we wcześniejszą niedzielę – będzie to zgodne z prawem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus VII =

»Podobne materiały

Czas pracy serwisanta sprzętu

Mój mąż jest serwisantem specyficznego sprzętu. Mieszkamy w Katowicach, a siedziba firmy jest we Wrocławiu. Pracodawca ustalił, że czas pracy męża to faktyczny pobyt u klienta – 8 godzin dziennie. Nie wlicza jednak czasu dojazdu, który czasami wynosi 5 godzin w jedną stroną. Czy czas dojazdu,

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »