Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozpoczęcie nowej pracy na urlopie wychowawczym a kolejna ciąża

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.09.2017

W tej chwili przebywam na urlopie wychowawczym. Właśnie rozpoczęłam pracę na cały etat u nowego pracodawcy. Na dodatek ostatnio dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy po zakończonym urlopie wychowawczym i w trakcie zatrudnienia u obecnego pracodawcy mogę jednocześnie przebywać za zwolnieniu lekarskim? Czy z obu miejsc pracy mogę uzyskać zasiłek macierzyński? Mam obawy, jak ZUS potraktuje taką pracę na urlopie wychowawczym.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 1862 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

 

W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

 

Co do zasady ZUS nie będzie kwestionował podjęcia pracy na urlopie wychowawczym, bo nie jest to zabronione. Jednak jeśli Pani obecny pracodawca (u którego jest Pani na urlopie wychowawczym) dowie się, że podjęła Pani pracę na pełny etat i przez to zaprzestała Pani sprawowania opieki nad dzieckiem będzie miał prawo odwołać Panią z urlopu wychowawczego.

 

Przy czym nie ma Pani obowiązku powiadamiać go o tym, że podjęła Pani dodatkową pracę.

 

Z kolei co do drugiego pytania – osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

 

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u każdego z pracodawców w chwili narodzin dziecka pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z każdego stosunku pracy.

 

Tak więc po zakończeniu wychowawczego, jeśli wróci Pani do pracy i jednocześnie będzie Pani zatrudniona w innym miejscu – otrzyma Pani dwa zasiłki chorobowe w razie zwolnienia lekarskiego i dwa zasiłki macierzyńskie po urodzeniu dziecka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus 0 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »