Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca na nocną zmianę a Kodeks pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.01.2018

Pracuję cały czas na nocną zmianę od północy do ósmej rano. Mam wypłacany dodatek nocny za 6 godzin. W Kodeksie pracy jest napisane, że pora nocna obejmuje godziny od 21 do 7, jednak mój pracodawca twierdzi, że w wewnętrznym regulaminie firmy ustalono godziny nocne od 22 do 6. Czy pracodawca działa zgodnie z Kodeksem pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Praca na nocną zmianę a Kodeks pracy

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że jak najbardziej pracodawca działa zgodnie z prawem.

 

Zgodnie z art. 1577 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

 

Dokładne określenie czasu trwania pory nocnej powinno nastąpić w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, w obwieszczeniu pracodawcy lub w umowie o pracę. Granice pory nocnej nie muszą być takie same dla wszystkich pracowników, różne grupy pracowników mogą mieć inne przedziały tej pory.

 

Podsumowując – Kodeks pracy wyznacza 10-godzinną granicę, w której należy zawrzeć porę nocną (21-7). Pracodawca ustala, które 8 godzin z tego przedziału czasowego będzie należało do pory nocnej. W Pana przypadku są to godziny 22-6. Jest to prawidłowe działanie, zgodne z przepisami.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus 7 =

»Podobne materiały

Ustalanie dni wolnych dla pedagoga pracującego w zakładzie poprawczym

Jestem pedagogiem i pracuję na zmiany w zakładzie poprawczym. Moją pracę reguluje Karta Nauczyciela, choć placówka podlega Ministerstwu Sprawiedliwości. Według mojego przełożonego przy pracy zmianowej należy mi się co trzeci weekend wolny (sobota + niedziela lub niedziela + poniedziałek), choć Karta

 

Przerwa w pracy a czas na korzystanie z toalety

Pracuję w systemie 12-godzinnym. Kilkakrotnie korzystam z toalety, ponieważ mam chory pęcherz. Ostatnio oznajmiono mi, że moje wyjścia do toalety całkowicie zabrały mój czas na przerwę śniadaniową. Czy pracodawca ma rację?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »