.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca na drugim etacie mimo zwolnienia L4

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 28.11.2019

Pracuję na jeden pełny etat, a drugi 1/4, przy czym ten drugi etat jest dość dowolny, jeżeli chodzi o godziny pracy. Pracodawca tego drugiego etatu nie wymaga ode mnie bycia we firmie. W tamtym roku zdarzyło mi się być na zwolnieniu lekarskim, brałem go na jedną firmę (pierwsza – pełen etat), do głowy mi nie przyszło, aby brać drugie L4 do drugiej firmy. Nagle dzisiaj dostałem informację, że ZUS wszczyna wobec mnie procedury o zwrot świadczenia, bo pracowałem, mając zwolnienie lekarskie. Czy mogę się jakoś wybronić? Na zwolnieniu miałem adnotację, że mogę chodzić.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Praca na drugim etacie mimo zwolnienia L4

Fot. Fotolia

Kiedy pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego?

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Dodać do tego należy, iż niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego może skutkować obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia za ten okres.

Adnotacja na zwolnieniu lekarskim "pacjent może chodzić"

Jak wynika bowiem z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r., sygn. akt III AUa 3189/01 Pr.Pracy 2003/10/43, „adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: »pacjent może chodzić« nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską”.

Praca zarobkowa podczas zwolnienia lekarskiego jako podstawa utraty zasiłku chorobowego

Orzecznictwo Sądu Najwyższego zakłada, iż pracownik w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim powinien stosować się w pełni do wskazań lekarskich i powstrzymać się od podejmowania czynności, które mogłyby przedłużyć niezdolność do pracy, podjęcie zaś czynności zarobkowych – w szczególności sprzecznych ze wskazaniami lekarskimi świadczy o naruszeniu pracowniczego obowiązku troski o dobro pracodawcy (SN wyrok z dnia 16 listopada 2000r., sygn. akt I PKN 44/00). Co więcej, na mocy art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową traci prawo do zasiłku chorobowego.

 

Nie ma tu znaczenia, czy praca taka obciąża, czy też nie w istotny sposób organizm pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim, czy jest wykonywana w pełnym wymiarze ani też motywacja pracownika podejmującego taką pracę. Sąd Najwyższy wskazał, iż jedynie sporadyczna, wymuszona okolicznościami aktywność zawodowa zmierzająca do osiągnięcia zarobku w czasie pobierania zasiłku chorobowego może usprawiedliwiać zachowanie prawa do takiego świadczenia. 

Podczas zwolnienia lekarskiego nie można wykonywać pracy zarobkowej

Słowem – niezależnie od tego, czy praca mogła być wykonywana z domu, czy tez nie – miał Pan obowiązek powstrzymać się od jej wykonywania. Jeśli ZUS udowodni Panu, że wykonywał Pan pracę w czasie zwolnienia lekarskiego, nakaże Panu zwrot zasiłku chorobowego. Jeśli drugi pracodawca będzie w stanie wykazać, że pracę dla niego wykonywał Pan w okresach nieobjętych zwolnieniem, to być może ZUS nie nakaże Pau zwrotu zasiłku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »