Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca kierowcy autobusu lotniskowego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.04.2019

Czy praca kierowcy autobusu lotniskowego wożącego pasażerów do samolotu i z powrotem jest pracą o szczególnym charakterze?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Możliwość uznania danego pracownika za pracującego w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze zależy od tego, czy wykonywane przez niego prace odpowiadają warunkom określonym w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656). 

 

Zgodnie z przepisami prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się. Wykaz prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 do  ustawy.

 

W załączniku nr 2 do ustawy „Wykaz prac o szczególnym charakterze” wymieniono w pkt 8: Prace kierowców autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym. W przypadku określenia, czy praca kierowcy autobusu należy do prac o szczególnym charakterze, istotne jest, czy praca kierowcy jest związana z transportem publicznym

 

W art. 2 pkt 13 ustawy z dnia 20 czerwca 1990 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) przystanek zdefiniowano jako miejsce zatrzymywania się pojazdów transportu publicznego oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. W związku z tym transport tego rodzaju można rozumieć jako przeznaczony dla publiczności, bez szczególnych ograniczeń w dostępie do niego. 

 

Z opublikowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy poradnika Zasady kwalifikacji prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze wynika, że chodzi o kierowców w transporcie publicznym komunikacji miejskiej oraz transporcie drogowym autobusowym międzymiastowym i międzynarodowym, których zadaniem jest przewóz osób i ich bagażu tymi środkami, z zapewnieniem bezpieczeństwa przede wszystkim pasażerom i otoczeniu”. 

 

W mojej opinii transport opisany w pytaniu jest skierowany do ściśle określonych pasażerów – mających odbyć podróż samolotem – nie jest więc publicznie dostępny, więc praca ta nie spełnia wymogów pracy o szczególnym charakterze.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus I =

»Podobne materiały

Dodatek wyrównawczy do zmniejszonej pensji

Pracuję w jednym miejscu 35 lat. Miesiąc temu skończyłam 56 lat. Otrzymałam wypowiedzenie warunków umowy o pracę w części dotyczącej stanowiska, wynagrodzenia i miejsca wykonywania pracy, z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Mam więc pracować na niższym stanowisku i otrzymywać 300 zł m

Dodatek za wysługę lat dla nauczyciela

Pracuję w szkole, w której pracownikowi (nauczycielowi oraz pracownikowi administracji i obsługi) przysługuje prawo do dodatku za wysługę lat. Cytuję: „Dodatek za wysługę lat wypłacany jest w terminie wypłaty wynagrodzenia i przysługuje: a) od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następując

Wypłata świadczenia urlopowego dla pracownika zwalnianego z małej firmy

Pracownik otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie z pracy. Czy należy wypłacić mu świadczenie urlopowe? Pracownik przebywa obecnie na urlopie zaległym i bieżącym, łącznie 26 dni. Dodam, że zatrudniam osiem osób, a w regulaminie jest zapis, że nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »