Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozyskiwanie książek do antykwariatu internetowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.05.2017

W tym miesiącu otworzyłam antykwariat internetowy. Podatki płace na ryczałcie bez VAT-u. Chcę pozyskiwać z dwóch źródeł – mają być kupowane od osób prywatnych, a część chcę pozyskiwać w wyniku akcji „niepotrzebna książka”. Czyli w skrócie będę otrzymywała niepotrzebne książki za darmo bez jakikolwiek umowy kupna–sprzedaży. Co należy zrobić. aby wszytko było prawnie w porządku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pozyskiwanie książek do antykwariatu internetowego

Fot. Fotolia

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, a przychodem z działalności gospodarczej jest także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2–2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem wartość pieniężną świadczeń w naturze, co do zasady, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

 

Zgodnie z ww art. 11 ust. 2a ustawy wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

 

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu;
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  4. w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

 

Tym samym w przypadku książek otrzymywanych za darmo, które będzie Pani sprzedawać w ramach prowadzonej działalności, musi Pani ustalić przychód i opodatkować go ryczałtem. Przychodem będzie cena rynkowa książki uwzględniająca m.in. jej stan i stopnień zużycia. Czyli podatek zryczałtowany zapłaci Pani dwa razy w przypadku jak opisanym, pierwszy raz dostając książkę od jej wartości rynkowej, a drugi raz, w uproszczeniu, od przychodu z jej sprzedaży.

 

Może Pani wystąpić, najlepiej w trybie zdarzenia przyszłego, o wydanie w ww. zakresie indywidualnej interpretacji na wniosku ord-in.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + 8 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki