
Indywidualne Porady Prawne
Pozyskiwanie książek do antykwariatu internetowegoAutor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.05.2017 |
W tym miesiącu otworzyłam antykwariat internetowy. Podatki płace na ryczałcie bez VAT-u. Chcę pozyskiwać z dwóch źródeł – mają być kupowane od osób prywatnych, a część chcę pozyskiwać w wyniku akcji „niepotrzebna książka”. Czyli w skrócie będę otrzymywała niepotrzebne książki za darmo bez jakikolwiek umowy kupna–sprzedaży. Co należy zrobić. aby wszytko było prawnie w porządku? |
![]() Fot. Fotolia |
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, a przychodem z działalności gospodarczej jest także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2–2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem wartość pieniężną świadczeń w naturze, co do zasady, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Zgodnie z ww art. 11 ust. 2a ustawy wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
Tym samym w przypadku książek otrzymywanych za darmo, które będzie Pani sprzedawać w ramach prowadzonej działalności, musi Pani ustalić przychód i opodatkować go ryczałtem. Przychodem będzie cena rynkowa książki uwzględniająca m.in. jej stan i stopnień zużycia. Czyli podatek zryczałtowany zapłaci Pani dwa razy w przypadku jak opisanym, pierwszy raz dostając książkę od jej wartości rynkowej, a drugi raz, w uproszczeniu, od przychodu z jej sprzedaży.
Może Pani wystąpić, najlepiej w trybie zdarzenia przyszłego, o wydanie w ww. zakresie indywidualnej interpretacji na wniosku ord-in.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>