Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczki między narzeczonymi

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 30.06.2019

Obecnie zamieszkuję z narzeczonym w mieszkaniu jego rodziców, którzy są po rozwodzie. Razem z nami mieszka również jego mama, która niedawno otrzymała pismo z sądu, że jej były mąż wniósł wniosek o podział majątku, a dokładniej owego mieszkania. Zarówno narzeczony, jak i jego mama będą chcieli je zachować i spłacić ojca (dodam, że po rozwiązaniu sprawy o podział mieszkanie ma zostać przepisane na narzeczonego), jednak oboje nie mają zdolności kredytowej. W najgorszym wypadku kredyt na jego spłatę będę musiała wziąć ja bądź moi rodzice. Nie jesteśmy małżeństwem i w obecnej sytuacji te plany nam się przesuną w czasie. Nikt nie zna przyszłości, dlatego chciałabym wiedzieć, jak mogę zabezpieczyć te pieniądze. Jeżeli się rozstaniemy przed ślubem, czy już po zawarciu związku małżeńskiego, chciałabym, aby te pieniądze mi oddał. Jaką umowę powinnam z nim spisać, abym mogła ewentualnie w sądzie móc żądać od niego oddania kwoty – i czy/bądź jakie wiążą się z tym dodatkowe koszty? Chciałabym się również dowiedzieć, czy podobne rozwiązanie/umowę w zakresie pożyczki między nami (narzeczonymi) można zastosować w przypadku mniejszych kwot, np. gdy będę chciała dać pieniądze na zakup samochodu bądź mebli do mieszkania.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W naszym systemie prawnym obowiązuje zasada swobody umów, więc nic nie stoi na przeszkodzie zawarciu umowy ze zobowiązaniem się do zwrotu określonej kwoty przez Pani obecnego narzeczonego czy jego rodzinę. Można to zrobić w formie pożyczki albo po prostu napisać, iż tytułem nakładów przekazuje Pani kwotę …, a przyjmujący w razie rozwodu, rozstania lub na Pani wezwanie – ma obowiązek zwrócić tę kwotę.

 

Zasada swobody umów należy do fundamentalnych zasad prawa zobowiązań. Za czynniki swobody umów uznaje się:

 

  1. możliwość swobodnego wyboru kontrahenta,
  2. swoboda zawierania umowy,
  3. swoboda kształtowania treści umowy,
  4. swoboda w wyborze formy umowy. 

 

W aktualnym stanie prawnym zasadę swobody umów expressis verbis reguluje art. 3531 Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

 

W przypadku nieruchomości, wykładając pieniądze – powinna Pani zadbać o wpisanie Pani do KW. Jako właściciela, ułamkowej części – czemu nie. Lub ostatecznie na hipotekę jako wierzyciela. To byłoby dla Pani zabezpieczenie. Inaczej, posiadając nawet pisemne zobowiązanie, może mieć Pani problem z fizycznym odzyskaniem należności.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus sześć =

»Podobne materiały

Uciążliwa działalność współwłaściciela budynku mieszkalnego

Jestem współwłaścicielem dwurodzinnego domu, tzw. bliźniaka. Sąsiad od dawna próbuje rozbudować swą połowę, ale nadzór budowlany kilkakrotnie wstrzymywał już prace ze względu na uchybienia. Jakiś czas temu sąsiad zarejestrował działalność „pokoje gościnne” i prowadzi usługi hotelarskie.

 

Problem z nieuczciwym inwestorem, który nie chce zapłacić wykonawcy

Wykonywałem prace budowlane u pewnego inwestora. Jego typowym zachowaniem, jak się niestety okazało, jest zarzut źle wykonanej pracy i żądanie zwrotu ogromnych sum za popełnione błędy. Nie podpisałem umowy z tym inwestorem, podpisałem tylko potwierdzenie otrzymania (bez ostatniej raty) zapłaty za wy

 

Kara umowna a odsetki

Czy od kary umownej przewidzianej w umowie można naliczać odsetki ustawowe, jeśli tak, to od jakiego terminu (w umowie kwestia terminu uregulowania kary umownej nie jest uregulowana)?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »