Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczki między narzeczonymi

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 30.06.2019

Obecnie zamieszkuję z narzeczonym w mieszkaniu jego rodziców, którzy są po rozwodzie. Razem z nami mieszka również jego mama, która niedawno otrzymała pismo z sądu, że jej były mąż wniósł wniosek o podział majątku, a dokładniej owego mieszkania. Zarówno narzeczony, jak i jego mama będą chcieli je zachować i spłacić ojca (dodam, że po rozwiązaniu sprawy o podział mieszkanie ma zostać przepisane na narzeczonego), jednak oboje nie mają zdolności kredytowej. W najgorszym wypadku kredyt na jego spłatę będę musiała wziąć ja bądź moi rodzice. Nie jesteśmy małżeństwem i w obecnej sytuacji te plany nam się przesuną w czasie. Nikt nie zna przyszłości, dlatego chciałabym wiedzieć, jak mogę zabezpieczyć te pieniądze. Jeżeli się rozstaniemy przed ślubem, czy już po zawarciu związku małżeńskiego, chciałabym, aby te pieniądze mi oddał. Jaką umowę powinnam z nim spisać, abym mogła ewentualnie w sądzie móc żądać od niego oddania kwoty – i czy/bądź jakie wiążą się z tym dodatkowe koszty? Chciałabym się również dowiedzieć, czy podobne rozwiązanie/umowę w zakresie pożyczki między nami (narzeczonymi) można zastosować w przypadku mniejszych kwot, np. gdy będę chciała dać pieniądze na zakup samochodu bądź mebli do mieszkania.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W naszym systemie prawnym obowiązuje zasada swobody umów, więc nic nie stoi na przeszkodzie zawarciu umowy ze zobowiązaniem się do zwrotu określonej kwoty przez Pani obecnego narzeczonego czy jego rodzinę. Można to zrobić w formie pożyczki albo po prostu napisać, iż tytułem nakładów przekazuje Pani kwotę …, a przyjmujący w razie rozwodu, rozstania lub na Pani wezwanie – ma obowiązek zwrócić tę kwotę.

 

Zasada swobody umów należy do fundamentalnych zasad prawa zobowiązań. Za czynniki swobody umów uznaje się:

 

  1. możliwość swobodnego wyboru kontrahenta,
  2. swoboda zawierania umowy,
  3. swoboda kształtowania treści umowy,
  4. swoboda w wyborze formy umowy. 

 

W aktualnym stanie prawnym zasadę swobody umów expressis verbis reguluje art. 3531 Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

 

W przypadku nieruchomości, wykładając pieniądze – powinna Pani zadbać o wpisanie Pani do KW. Jako właściciela, ułamkowej części – czemu nie. Lub ostatecznie na hipotekę jako wierzyciela. To byłoby dla Pani zabezpieczenie. Inaczej, posiadając nawet pisemne zobowiązanie, może mieć Pani problem z fizycznym odzyskaniem należności.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus trzy =

»Podobne materiały

Uciążliwa działalność współwłaściciela budynku mieszkalnego

Jestem współwłaścicielem dwurodzinnego domu, tzw. bliźniaka. Sąsiad od dawna próbuje rozbudować swą połowę, ale nadzór budowlany kilkakrotnie wstrzymywał już prace ze względu na uchybienia. Jakiś czas temu sąsiad zarejestrował działalność „pokoje gościnne” i prowadz

Problem z nieuczciwym inwestorem, który nie chce zapłacić wykonawcy

Wykonywałem prace budowlane u pewnego inwestora. Jego typowym zachowaniem, jak się niestety okazało, jest zarzut źle wykonanej pracy i żądanie zwrotu ogromnych sum za popełnione błędy. Nie podpisałem umowy z tym inwestorem, podpisałem tylko potwierdzenie otrzymania (bez ostatniej raty) za

Kara umowna a odsetki

Czy od kary umownej przewidzianej w umowie można naliczać odsetki ustawowe, jeśli tak, to od jakiego terminu (w umowie kwestia terminu uregulowania kary umownej nie jest uregulowana)?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »