Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczka w zamian za współwłasność

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.08.2016

Razem z życiową partnerką (związek nieformalny) jesteśmy w trakcie zakupu mieszkania. Kredyt biorę dla siebie, więc partnerka nie będzie współwłaścicielem nabywanej nieruchomości. Koszty „startowe” (10% wkładu, PCC etc.) ponosimy wspólnie. Problem polega na tym, że przed zawarciem umowy przyrzeczonej jej część trafi na moje konto, aby finalnie uzupełnić brakujący wkład własny i nie chciałbym, aby kwota ta została potraktowana jako darowizna, którą przecież nie jest. W związku z powyższym, czy właściwe byłoby spisanie umowy pożyczki z zaznaczeniem, że formą spłaty będzie późniejsza współwłasność nabywanej nieruchomości? Czy taka forma podlega 2% opodatkowaniu. jeżeli środki będą przeznaczone na dokonanie transakcji, od której ponownie zapłacimy PCC? Czy jest może inna, znana Państwu, forma rozwiązania takiej sytuacji?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisanym stanie faktycznym widzę co najmniej dwa problemy. Jeśli nabywają Państwo mieszkanie na kredyt we współwłasności, a kredyt ciążyć będzie tylko na Panu, to organy podatkowe, w braku innego tytułu prawnego, uznają że partnerka otrzymała od Pana darowiznę o wartości równiej połowie mieszkania. Nie jest to oczywiście konstrukcja niewątpliwa, lecz w tym zakresie mam przekonanie graniczące z pewnością, że tak stałoby się w razie kontroli.

 

Jeśli zatem nabywać będą Państwo mieszkanie wspólnie w częściach równych, to i finansowanie zakupu musi być w częściach równych, by organy podatkowe nie miały tu żadnych wątpliwości w zakresie nieodpłatnych przysporzeń. Pamiętać trzeba, że w akcie notarialnym opisuje się sposób finansowania zakupu (czyje są środki za które nabywa się nieruchomość, ewentualnie nawet opisuje się sposób kredytowania), odpis aktu notarialnego trafia od notariusza do organu podatkowego. W przypadku, gdy z aktu nie będzie wprost wynikać, ze zakup sfinansowali Państwo w częściach równych, jeśli w częściach równych będziecie właścicielami, trudno będzie się obronić w ewentualnej kontroli czy postępowaniu podatkowym.

 

Jeśli więc partnerka ma mieć udział we własności, najlepiej, by wkład wpłacała sama, nie ma wtedy problemu PCC. Udzielenie Panu pożyczki spłacanej w pewnym sensie i uproszczeniu udziałem w nieruchomości spowoduje po Pana stronie, gdy pożyczkę Pan przyjmuje, powstanie obowiązku podatkowego z chwilą dokonania czynności, na Panu będzie ciążyć obowiązek podatkowy, stawka podatkowa wynosi tu 2%. Dla powstania zobowiązania bez znaczenia jest, na co przeznaczy Pan te pożyczone środki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »