Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczka od osoby fizycznej a urząd skarbowy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.11.2015

Jak udokumentować dla urzędu skarbowego pożyczone 3 lata temu pieniądze od osoby fizycznej? Czy w ogóle można takie kwoty pożyczać przedsiębiorcy w gotówce? Nie miałem wtedy pieniędzy, a musiałem kupić maszyny i ten zakup sfinansowałem z pożyczki w kwocie 200 tys. zł. Znajomy przekazał mi pieniądze w gotówce do rąk własnych. Mamy spisaną odręcznie umowę, ale nie została ona zgłoszona do urzędu skarbowego. Co będzie, jeżeli mój znajomy zgłosi teraz ten fakt do urzędu skarbowego i zapłaci należny podatek z odsetkami? Czy urzędnik może podważać, że ten człowiek rzeczywiście udzielił mi pożyczki? Czy w trakcie kontroli mogę mieć z tego powodu problemy, jeśli przedstawię, że maszyny zakupiłem z tych pożyczonych pieniędzy?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie ma obecnie i nie było wcześniej konieczności rejestracji umów pożyczek do US, a odręcznie sporządzona umowa jest dobrym dowodem – jak każdy dowód podlega jednak ocenie. Gdy pożyczka jest dokonana między osobami fizycznymi (nie w ramach ew. prowadzonych działalności), może jak najbardziej mieć formę gotówkową. Z art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej wynika wprost, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

 

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

 

Tym samym, a contrario, obostrzenie to nie dotyczy osób nieprowadzących działalności gospodarczej lub prowadzących, ale otrzymujących lub dokonujących określonej płatności nie w związku ze swoją działalnością. Również ustawa z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nie nakłada tu dodatkowych obowiązków, gdyż mimo przekroczenia 15 000 euro nie działa tu tzw. instytucja zobowiązana.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Kwestie podatkowe prezentują się następująco: w przypadku pożyczki między osobami fizycznymi, tak teraz jak i wcześniej, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy. Obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na biorącym pożyczkę (nie na udzielającym pożyczkodawcy). Podstawę opodatkowania stanowi wartość pożyczki, a stawka podatku to co do zasady 2% (o czym jeszcze szerzej dalej). Podatnik, czyli biorący pożyczkę, powinien bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Tego Pan jednak nie uczynił. Więc należałoby złożyć zaległą deklarację i wpłacić podatek wraz z odsetkami. Jednocześnie z tym trzeba złożyć tzw. czynny żal, by uniknąć konsekwencji karnoskarbowych – o czynnym żalu dowie się Pan więcej tu: Czynny żal.

 

Nie zawsze jednak sprawa „spóźnionego podatku” jest tak „tania”, albowiem stawka podatku wynosi nie 2%, a aż 20%, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego podatnik (czyli tu biorący pożyczkę) powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony.

 

W praktyce przedstawiona przez Pana sprawa wygląda tak, że gdy odprowadzi Pan podatek od opisanej pożyczki, to z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić można, że organ nie będzie kwestionować tego, iż miała miejsce. Zbada natomiast, czy udzielający pożyczkę mógł dysponować 200 tys. zł gotówki w dniu udzielenia pożyczki. Powód jest prosty, udzielający pożyczkę jest tu zagrożony 75% stawką podatku dochodowego (dochody nieujawnione), jeśli nie wykaże, że dysponował w gotówce kwotą 200 tys. zł, która pochodzi z legalnych i opodatkowanych źródeł. Nie koniecznie musi mieć tu miejsce typowa kontrola czy postępowanie, w pewnym obrazowym uproszczeniu można przyjąć, że jeśli udzielający pożyczkę deklarował do opodatkowania w poprzednich (przed udzieleniem pożyczki) latach np. kilkumilionowe dochody i nie nabywał nieruchomości za kwoty odpowiadające tym dochodom, organ prawdopodobnie nie przeprowadzi kontroli, gdyż z rozliczeń i danych, które ma, wynikać będzie, że prawdopodobieństwo posiadania takiej kwoty było znaczne. W innych przypadkach, przy mniej spektakularnych dochodach, można u udzielającego pożyczki spodziewać się wezwania do wskazania źródła pochodzenia środków.

 

Podobnie jest w Pana przypadku: jeśli nie dysponował Pan środkami na zakup urządzeń pochodzącymi z własnych, opodatkowanych dochodów i nie wykaże Pan pochodzenia 200 tys. zł z opodatkowanego źródła, w razie zainteresowania ze strony organów podatkowych to Pana organ będzie chciał obciążyć 75% stawką podatku od tej znacznej kwoty. Wskazując na pożyczkę i opodatkowując ją, dysponując ponadto umową, przerzuca Pan niejako ryzyko na udzielającego pożyczkę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy to praca na czarno?

Mam uprawnienia do wykonywania instalacji elektrycznych. Niedawno zrobiłem taką dla znajomej. Nie mam firmy, ona też nie. Teraz żąda rachunku i grozi donosem do urzędu, że trudnię się pracą „na czarno”. Czy ma do tego prawo?

Nieodpłatna pomoc

Mój szef poza pracą w naszej firmie ma też swoją działalność. Dość często (od kilku lat) prosi mnie o drobne przysługi związane z zakupami na jego firmę. Zawsze robi na moje konto przelewy równe kwotom, które dla niego wydałem (przed lub po zakupach). Czasami kupuję coś dla niego p
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »