Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczka i darowizna pomiędzy rodzeństwem

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 18.11.2016

Moje pytanie dotyczy darowizny pomiędzy bratem i siostrą. Półtora roku temu pożyczyłam od brata 30 tys. zł na dofinansowanie zakup przeze mnie mieszkania. Spisaliśmy umowę pożyczki (pisemną, niepotwierdzoną aktem notarialnym), złożyłam do US deklarację PCC-3, do której została dołączona kopia przelewu na wymienioną kwotę z opisem „pożyczka dla siostry”. Pożyczkę spłaciłam gotówką – mamy umowę pisemną o spłacie. Nie zgłaszałam jednak spłaty pożyczki w US. Jestem więc właścicielką mieszkania położonego w innej miejscowości i chciałabym teraz aktem notarialnym darować je bratu. Czy pożyczkę i darowiznę można traktować oddzielnie? Obawiam się, czy urząd skarbowy nie potraktuje pożyczki jako sprzedaży (nie wiedzą o jej spłacie). Czy ryzykujemy, że fiskus zrobi nam kontrolę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pożyczka i darowizna pomiędzy rodzeństwem

Fot. Fotolia

Na wstępie podam, iż zasadniczo fiskusa nie interesuje to, czy pożyczka została spłacona. Z tytułu spłaty pożyczki ani Pani, ani brat nie podlega podatkowi dochodowemu, podatkowi od czynności cywilnoprawnych, podatkowi VAT, podatkowi od darowizny.

 

W przypadku pożyczki podatnikiem zobowiązanym do składania deklaracji podatkowej była Pani.

W przypadku darowizny podatnikiem zobowiązanym do składania deklaracji podatkowej byłby brat.

 

Istotne z punktu widzenia Pani problemu byłoby miejsce zamieszkania Pani oraz brata. Jest to związane z tym, do jakiego konkretnie urzędu skarbowego trafi deklaracja brata. Teoretycznie możliwe są dwie sytuacje:

 

  1. brat będzie musiał złożyć deklarację w tym samym urzędzie skarbowym, w jakim Pani składała swoją deklaracje PCC-3, lub
  2. brat składał będzie deklaracje SD-2 w innym urzędzie skarbowym niż ten, w jakim Pani składała deklaracje PCC-3.

 

Istotne są też nazwiska, jakie nosi Pani oraz brat.

 

Dotychczasowy system organizacji pracy fiskusa – oddzielne stanowiska w zakresie poszczególnych podatków; a w ramach tych podatków jest układ alfabetyczny oraz wg numeru NIP albo PESEL; a nadto praktyczny brak natychmiastowego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi urzędami skarbowymi (aczkolwiek taki system powstaje), powoduje, że bez uzyskania przez fiskusa konkretnej informacji lub wniosku o sprawdzenie, fiskus nie sprawdza z urzędu takich przypadków.

 

W obydwu przypadkach można liczyć się z tym, że nie dojdzie do powiązania pożyczki i darowizny, ale sytuacja może być także odwrotna.

 

W sytuacji oznaczonej jako 2 – osobiście nie obawiałbym się interwencji fiskusa i powiązania pożyczki oraz darowizny.

 

Pani deklaracja PCC-3 będzie w US A, a deklaracja brata SD-2 w US B. Nie są Państwo podatnikami w tym samym US. Mają Państwo inne numery PESEL oraz ewentualnie numery NIP; mają państwo inne nazwiska. Urząd skarbowy, w jakim Pani składała deklarację PCC-3, musiałby mieć wiedzę o tym, że doszło do darowizny od Pani dla brata. A takiej wiedzy nie posiądzie.

 

W sytuacji oznaczonej jako 1 – Pani deklaracja PCC-3 będzie w tym samym US A, co deklaracja brata SD-2. Są Państwo podatnikami w tym samym US. A zatem wewnętrzny system komputerowy być może pozwoliłby na łatwe ustalenia w zakresie podatków.

 

Wtedy ewentualnie mógłby w ramach kontroli podatkowej potraktować darowiznę i pożyczkę jako czynności pozorne – ustalić, że w istocie chodziło o sprzedaż nieruchomości bez podatku dochodowego. Trochę byłoby to naciągane, ale nie można tego wykluczyć. Uważam, że w miarę łatwo byłoby się przed tym bronić. Sam odstęp czasowy pomiędzy pożyczką a darowizną pozwala na argumenty obronne.

 

US nie musi wiedzieć i nie wie (jak Pani pisze) o spłacie pożyczki. Ten argument mógłby być użyty w razie kontroli.

 

Co do zasady sprawy te są traktowane oddzielnie. Są to dwa odrębne od siebie podatki. O ile US nie powiąże tych czynności poprzez osoby podatników ( Pani i brat) – prawdopodobnie nic złego się nie stanie.

 

Pisze Pani o tym, że ma Pani umowę pisemną o spłacie w gotówce. Taka umowa może być przeszkodą. Spłata pożyczki to nie umowa a faktyczne oddanie pieniędzy: przelewem lub w gotówce za pokwitowaniem . Zapewne ma Pani przelewy spłaty lub pokwitowania odbioru gotówki przez brata w ramach spłaty pożyczki.

 

Warto ustalić, czy była Pani w stanie dokonać w takim okresie spłaty – czy miała Pani na to odpowiednie środki i czy były one z legalnych źródeł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus VII =

»Podobne materiały

Sprawa w sądzie za wykroczenie skarbowe

Prowadzę firmę, miałam kontrolę skarbową z powodu nieopłacenia zaliczek na podatek (wykroczenie skarbowe). Mam spory dług spowodowany współpracą z nieuczciwym kontrahentem, którego wielokrotnie wzywałam do zapłaty za usługi. Zostałam wezwana do urzędu skarbowego, gdzie potwierdziłam, że mam długi po

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »