Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczka i darowizna pomiędzy rodzeństwem

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 18.11.2016

Moje pytanie dotyczy darowizny pomiędzy bratem i siostrą. Półtora roku temu pożyczyłam od brata 30 tys. zł na dofinansowanie zakup przeze mnie mieszkania. Spisaliśmy umowę pożyczki (pisemną, niepotwierdzoną aktem notarialnym), złożyłam do US deklarację PCC-3, do której została dołączona kopia przelewu na wymienioną kwotę z opisem „pożyczka dla siostry”. Pożyczkę spłaciłam gotówką – mamy umowę pisemną o spłacie. Nie zgłaszałam jednak spłaty pożyczki w US. Jestem więc właścicielką mieszkania położonego w innej miejscowości i chciałabym teraz aktem notarialnym darować je bratu. Czy pożyczkę i darowiznę można traktować oddzielnie? Obawiam się, czy urząd skarbowy nie potraktuje pożyczki jako sprzedaży (nie wiedzą o jej spłacie). Czy ryzykujemy, że fiskus zrobi nam kontrolę?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na wstępie podam, iż zasadniczo fiskusa nie interesuje to, czy pożyczka została spłacona. Z tytułu spłaty pożyczki ani Pani, ani brat nie podlega podatkowi dochodowemu, podatkowi od czynności cywilnoprawnych, podatkowi VAT, podatkowi od darowizny.

 

W przypadku pożyczki podatnikiem zobowiązanym do składania deklaracji podatkowej była Pani.

W przypadku darowizny podatnikiem zobowiązanym do składania deklaracji podatkowej byłby brat.

 

Istotne z punktu widzenia Pani problemu byłoby miejsce zamieszkania Pani oraz brata. Jest to związane z tym, do jakiego konkretnie urzędu skarbowego trafi deklaracja brata. Teoretycznie możliwe są dwie sytuacje:

 

  1. brat będzie musiał złożyć deklarację w tym samym urzędzie skarbowym, w jakim Pani składała swoją deklaracje PCC-3, lub
  2. brat składał będzie deklaracje SD-2 w innym urzędzie skarbowym niż ten, w jakim Pani składała deklaracje PCC-3.

 

Istotne są też nazwiska, jakie nosi Pani oraz brat.

 

Dotychczasowy system organizacji pracy fiskusa – oddzielne stanowiska w zakresie poszczególnych podatków; a w ramach tych podatków jest układ alfabetyczny oraz wg numeru NIP albo PESEL; a nadto praktyczny brak natychmiastowego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi urzędami skarbowymi (aczkolwiek taki system powstaje), powoduje, że bez uzyskania przez fiskusa konkretnej informacji lub wniosku o sprawdzenie, fiskus nie sprawdza z urzędu takich przypadków.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Pożyczka i darowizna pomiędzy rodzeństwem

 

W obydwu przypadkach można liczyć się z tym, że nie dojdzie do powiązania pożyczki i darowizny, ale sytuacja może być także odwrotna.

 

W sytuacji oznaczonej jako 2 – osobiście nie obawiałbym się interwencji fiskusa i powiązania pożyczki oraz darowizny.

 

Pani deklaracja PCC-3 będzie w US A, a deklaracja brata SD-2 w US B. Nie są Państwo podatnikami w tym samym US. Mają Państwo inne numery PESEL oraz ewentualnie numery NIP; mają państwo inne nazwiska. Urząd skarbowy, w jakim Pani składała deklarację PCC-3, musiałby mieć wiedzę o tym, że doszło do darowizny od Pani dla brata. A takiej wiedzy nie posiądzie.

 

W sytuacji oznaczonej jako 1 – Pani deklaracja PCC-3 będzie w tym samym US A, co deklaracja brata SD-2. Są Państwo podatnikami w tym samym US. A zatem wewnętrzny system komputerowy być może pozwoliłby na łatwe ustalenia w zakresie podatków.

 

Wtedy ewentualnie mógłby w ramach kontroli podatkowej potraktować darowiznę i pożyczkę jako czynności pozorne – ustalić, że w istocie chodziło o sprzedaż nieruchomości bez podatku dochodowego. Trochę byłoby to naciągane, ale nie można tego wykluczyć. Uważam, że w miarę łatwo byłoby się przed tym bronić. Sam odstęp czasowy pomiędzy pożyczką a darowizną pozwala na argumenty obronne.

 

US nie musi wiedzieć i nie wie (jak Pani pisze) o spłacie pożyczki. Ten argument mógłby być użyty w razie kontroli.

 

Co do zasady sprawy te są traktowane oddzielnie. Są to dwa odrębne od siebie podatki. O ile US nie powiąże tych czynności poprzez osoby podatników ( Pani i brat) – prawdopodobnie nic złego się nie stanie.

 

Pisze Pani o tym, że ma Pani umowę pisemną o spłacie w gotówce. Taka umowa może być przeszkodą. Spłata pożyczki to nie umowa a faktyczne oddanie pieniędzy: przelewem lub w gotówce za pokwitowaniem . Zapewne ma Pani przelewy spłaty lub pokwitowania odbioru gotówki przez brata w ramach spłaty pożyczki.

 

Warto ustalić, czy była Pani w stanie dokonać w takim okresie spłaty – czy miała Pani na to odpowiednie środki i czy były one z legalnych źródeł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nieujawniona przed urzędem skarbowym pożyczka z 2006 r.

Co powinienem zrobić, jeśli w 2006 r. zaciągnąłem pożyczkę, ale jej nie ujawniłem w urzędzie skarbowym? Grozi mi zapłacenie zaległego podatku z odsetkami czy także jakiejś kary?

Sprawa w sądzie za wykroczenie skarbowe

Prowadzę firmę, miałam kontrolę skarbową z powodu nieopłacenia zaliczek na podatek (wykroczenie skarbowe). Mam spory dług spowodowany współpracą z nieuczciwym kontrahentem, którego wielokrotnie wzywałam do zapłaty za usługi. Zostałam wezwana do urzędu skarbowego, gdzie potwierdziłam
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »