Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczka wzięta na syna i problem z płaceniem

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 12.05.2017

Ponad 2 lata temu wzięłam pożyczkę z banku dla mojego syna i jego partnerki, z zapewnieniem sumiennych i uczciwych wpłat rat kredytowych. Przez 1,5 roku wpłaty były systematyczne. Od tego czasu mam z nimi problem – nie płacą albo przelewają mi tylko część kwoty mimo wcześniejszych obietnic. Co mam robić? Mam dowody na poprzednie wpłaty, chciałabym na nich przepisać kredyt – czy to możliwe?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zawarła Pani umowę kredytu z bankiem, a następnie przekazała Pani uzyskaną w ten sposób sumę na rzecz syna i partnerki. Jeśli chodzi zatem stricte o umowę kredytu, to Pani i bank jesteście stronami tej umowy. Jest oczywiście możliwość przeniesienia Pani praw i obowiązków kredytowanych na inne osoby, ale w drodze czynności prawnej obejmującej cesję praw i przejęcie długu przez syna i partnerkę. Nie odbywa się to w drodze procesu, tylko na mocy umowy, przy czym jej stroną musi być bank. Umowa taka łączy w sobie cesję praw (przelew) i przejęcie obowiązków (długu).

 

Wyjaśnię precyzyjniej, że zgodnie z art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Umowy kredyty są umowami wzajemnymi, w których skorelowane są nie tylko prawa, ale i obowiązki każdej ze stron, a strony są jednocześnie względem siebie wierzycielami i dłużnikami. Oczywiście większość obowiązków spoczywa na kredytobiorcy.

 

Zawarcie z bankiem umowy cesji nie powoduje jednak też przejścia na cesjonariusza obowiązków cedenta czyli kredytobiorcy. Obowiązki te ciążą nadal na kredytobiorcy jako stronie umowy. Odwołując się w tym miejscu do poglądów orzecznictwa, wyjaśnię, że mimo, iż preferowana zmiana stron umowy wzajemnej o charakterze ciągłym powinna następować przez rozwiązanie dotychczasowej umowy i zawarcie nowej między innymi stronami, nie wyklucza się także możliwości zmiany strony umowy zobowiązania wzajemnego poprzez przelew wierzytelności i przejęcie długu [tak np. wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyrokach z dnia: 23.11.2005 r. (sygn. akt II CK 232/05), 6.11.1972 r. (sygn. akt III CRN 266/72), 17.7.1999 r. (sygn. akt I CKN 44/98) oraz z 15.10.2004 r. (sygn. akt II CK 62/040)].


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Każdorazowo jednak, aby mogło dojść do zmiany strony umowy, konieczne jest dokonanie cesji wierzytelności przysługujących tej stronie z tytułu wiążącej ją umowy na nowy podmiot i jednoczesne przejęcie długu dotychczasowej strony przez ten podmiot. Instytucja przejęcia długu, uregulowana została w art. 519 i nast. Kodeksu cywilnego. Według przywołanego przepisu, osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje zwolniony z długu. Umowa ta wymaga zgody drugiej ze stron umowy, co wyraźnie wynika z art. 519 § 2.

 

Aby zatem przeprowadzić tę operację, musiałaby Pani zatem mieć zgodę syna i partnerki oraz banku na zmianę kredytobiorców. Ewentualnie, jeśli Pani kwotę kredytu przekazała na ich rzecz, można spróbować dochodzić zwrotu tej kwoty jako udzielonej im pożyczki przez Panią. Kwestią w pewnym sensie dyskusyjną byłoby tu kiedy ta pożyczka miała być przez nich zwrócona. Wydaje mi się bowiem z tego, co Pani napisała, że miała być spłacona w ratach w terminach płatności rat kredytowych. Należałoby zatem wypowiedzieć obecnie umowę pożyczki i zażądać jej zwrotu w całości i tego mogłaby Pani domagać się w postępowaniu sądowym. Proszę jednak mieć na uwadze, że w sytuacji, gdy nie ma pomiędzy Państwem pisemnej umowy, mogą nastąpić trudności dowodowe, a tym samym sąd może nie uznać Pani roszczenia za udowodnione.

 

Wyjaśnię jeszcze, że zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego i art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego strona, która wywodzi z danego faktu korzystne dla siebie skutki prawne, musi te fakty udowodnić. Krótko mówiąc, to na powodzie ciąży obowiązek udowodnienia twierdzeń pozwu. Niestety wygląda to tak, ze pozwani może tylko zaprzeczać twierdzeniom powoda, a powód musi wykazać przed sądem, że jego twierdzenia są  prawdziwe. Dlatego też musi mieć Pani na uwadze te trudności w ustaleniu, jak byliście Państwo umówieni pomiędzy sobą.

 

Natomiast koszt dochodzenia tych roszczeń to minimum opłata sądowa, która wynosi 5% dochodzonej pozwem kwoty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus 2 =

»Podobne materiały

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?

Przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości

Pewien człowiek kupił posiadłość pod hipotekę. Właściciel nieruchomości nie opłacał składek ZUS i jest teraz zadłużony. Chciałabym przejąć jego nieruchomość – łącznie z zadłużeniem. ZUS wystawił promesę na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania. Jednak je

Zabezpieczenie pożyczki zastawem rejestrowym na samochodzie

Znajomy poprosił mnie o pożyczenie mu 10 000 zł. Czy mogę taką pożyczkę zabezpieczyć zastawem rejestrowym na samochodzie znajomego?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »