Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczka bez odsetek a zgłoszenie przychodu

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 20.06.2019

W 2013 roku otrzymałam pożyczkę od męża (zarejestrowaną, PCC ), bez odsetek, czyli nieodpłatnie, z terminem zwrotu na żądanie. Była to znaczna kwota, którą wykorzystałam na zakup mieszkania na siebie (mamy rozdzielność majątkową). Mieszkanie to wynajmuję. Czy powinnam zgłaszać jakiś przychód z tytułu tej pożyczki (od wynajmu oczywiście płacę podatek)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego umowa pożyczki może przybrać formę nieodpłatną. Należy podkreślić, że jeżeli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, to fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia. W konsekwencji, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymanie nieoprocentowanej pożyczki jest obojętne podatkowo.

 

W konsekwencji, że jeżeli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, to fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia. Nieodpłatna pożyczka nie spowoduje powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Tym samym pożyczkobiorca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Potwierdza to również interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2012 r., sygn. ITPB2/415-824a/12/RS - Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, gdzie czytamy:

 

„Wobec powyższego, biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przepisy prawne w tym zakresie należy stwierdzić, że skoro strony umowy pożyczki nie zastrzegły odpłatności w postaci odsetek, to czynność ta nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Tym samym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych”.

 

Identycznie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 06.09.2010 r., nr ITPB2/415-565/10/MU oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16.05.2011 r., nr IBPBII/2/415-224/11/MW.

 

Na marginesie pragnę zauważyć, że nawet jeżeli przyjąć założenie, że nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie przychodu podatkowego w PIT, to w sytuacji otrzymania tego przychodu od męża nie powstałby obowiązek podatkowy, bowiem zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 125 ustawy PIT wolna od podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (grupa I obejmuje m.in. małżonków).

 

W świetle wydanych interpretacji oraz przepisów podatkowych nie powstał dla Pani przychód z tytułu otrzymania nieoprocentowanej pożyczki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + X =

»Podobne materiały

Zlecenie na podstawie umowy o dzieło z licencjonowaniem

Dla pewnej firmy mam wykonać zlecenie na podstawie umowy o dzieło z licencjonowaniem. Otrzymam za to wynagrodzenie w wysokości 15 tys. zł. Jak powinienem później rozliczyć się z tej umowy? Czy będę mógł skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu? Jak podzielić ten dochód pomiędzy umowę o dzieło a

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »