Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozycja prawna komandytariusza spółki komandytowej

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 09.05.2014

Komandytariusz jest wspólnikiem spółki komandytowej o szczególnej pozycji prawnej. W przeciwieństwie do wspólników będących komplementariuszami, jego odpowiedzialność wobec wierzycieli za zobowiązania spółki jest bowiem ograniczona.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 102 Kodeksu spółek handlowych1 spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

 

Zakres odpowiedzialności komandytariusza spółki komandytowej

 

Jak widać, przepis powyższy ustanawia dwie kategorie wspólników w spółce komandytowej. Wspólnicy będący komplementariuszami ponoszą pełną odpowiedzialność za działanie spółki, natomiast komandytariusze ponoszą odpowiedzialność ograniczoną. Granicę tej odpowiedzialności stanowi suma komandytowa, czyli oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli. Suma komandytowa nie jest tożsama z wysokością wkładu wniesionego przez komandytariusza do spółki (może być on niższy od sumy komandytowej), jednakże komandytariusz jest całkowicie wolny od odpowiedzialności w granicach wartości tego wkładu.

 

Zakaz ujawniania komandytariusza w firmie spółki

 

Nazwa spółki komandytowej nie może ujawniać osoby komandytariusza. W przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy (nazwy) komandytariusza w nazwie spółki komandytariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz. Firma spółki komandytowej zawsze powinna zawierać wyłącznie nazwisko (lub nazwę w przypadku osób prawnych) jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa” (dopuszczalne jest stosowanie skrótu „sp.k.”).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Pozycja prawna komandytariusza w stosunkach wewnętrznych spółki komandytowej

 

Komandytariusz nie ma prawa ani obowiązku prowadzenia spraw spółki komandytowej, jednak w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki wymagana jest jego zgoda. Powyższe zasady mogą ulec modyfikacji na mocy umowy spółki.

 

Jeśli chodzi o udział w zysku, to komandytariusz uczestniczy w nim proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki. W tym zakresie umowa również może przewidywać odmienne zasady. Zysk przypadający komandytariuszowi za dany rok obrotowy jest przeznaczany w pierwszej kolejności na uzupełnienie jego wkładu rzeczywiście wniesionego do wartości wkładu umówionego.

 

Natomiast zasady uczestnictwa komandytariusza w stratach spółki określone powinny być w umowie. W przypadku nieprecyzyjnych jej postanowień w tym zakresie przyjmuje się, że komandytariusz uczestniczy w stracie jedynie do wartości umówionego wkładu.

 

Reprezentowanie spółki komandytowej przez komandytariusza

 

Komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik. Jeżeli dokona on w imieniu spółki czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia (dotyczy to także reprezentowania spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres).

 

 

 

 

_________________________

1 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030)Stan prawny obowiązujący na dzień 09.05.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Czy umowa spółki komandytowej musi być zawarta przed notariuszem?

Kodeks spółek handlowych ustanawia wymóg zawarcia umowy spółki komandytowej w formie aktu notarialnego. Tejże formy wymagają również wszelkie zmiany w treści umowy spółki. Niedochowanie formy aktu notarialnego skutkuje bezwzględną nieważnością umowy.

Długi spółki komandytowej

Istotą spółki komandytowej jest to, że za jej długi odpowiedzialność całym swoim majątkiem ponoszą wyłącznie komplementariusze. Wspólnicy będący komandytariuszami odpowiadają zaś za zobowiązania spółki tylko do wysokości, jaką określa suma komandytowa.

Elementy umowy spółki komandytowej

Umowa spółki komandytowej może zostać zawarta przed notariuszem lub przez Internet przy wykorzystaniu wzorca umowy. Zawsze musi ona jednak zawierać co najmniej elementy określone w Kodeksie spółek handlowych.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »