Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło
do naszego prawnika specjalisty.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozwolenie na rozbiórkę

 Reasumując, chciałbym podkreślić, iż obowiązujące przepisy nakładają na Pana obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę budynku, niemniej jednak uważam, że w Pańskiej sytuacji możliwy jest również drugi tryb postępowania, a więc złożenie w starostwie powiatowym wniosku o nakazanie rozbiórki obiektu budowlanego. W sytuacji negatywnego zajęcia stanowiska w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego, osobiście nie widzę innego trybu postępowania niż wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na rozbiórkę.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do… [Sygnatura: II OSK 1154/08 - Wyrok NSA]

(…) Organ odwoławczy w uzasadnieniu decyzji wskazał, że z dokonanych ustaleń faktycznych wynika, iż budynek stodoły położony na działce nr [...] został wybudowany niezgodnie z pozwoleniem na budowę z dnia [...] marca 1970 r. Zgodnie z tym pozwoleniem powinien znajdować się w odległości 6 metrów od granicy sąsiedniej działki, a znajduje się w odległości 2,96 do 4,35 m. Organ II instancji ocenił również zgodność lokalizacji budynku inwentarskiego położonego na działce nr [...] z pozwoleniem na jego budowę. Zgodnie z tym pozwoleniem budynek inwentarski znajduje się w odległości 19,2 metra od budynku mieszkalnego.    Przeczytaj pełną treść

 

 Pozwolenia na budowę nie wymaga także budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Sytuacja ta więc Pana nie dotyczy, gdyż – jak rozumiem – nie zamierza Pan po 120 dniach rozebrać budynku.

Natomiast odnośnie rozbiórki istniejącego budynku, to zgodnie z art. 30 ustawy rozbiórka obiektów budowlanych, na których budowę nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę (zakładam, że istniejący budynek gospodarczy nie przekracza 25 m2 powierzchni), wymaga również uprzedniego zgłoszenia w starostwie powiatowym.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło
do naszego prawnika specjalisty.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Kiedy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie na budowę?
Artykuł omawia sytuacje, w których przed rozpoczęciem robót budowlanych należy uzyskać pozwolenie na rozbiórkę, pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszenia w odpowiednim organie oraz takie, kiedy inwestor zwolniony jest z postępowania poprzedzającego rozpoczęcie robót budowlanych. (...) Zgłosić odpowiedniemu organowi należy także rozbiórkę budynków i budowli niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską, jeżeli ich wysokość nie przekracza 8 m, a odległość od granicy działki nie jest mniejsza niż połowa wysokości.

Przedawnienie postanowienia o rozbiórce budynku i grzywnie
Czy postanowienie o egzekucji rozbiórki wraz z ustanowieniem wysokości grzywny z 1993 r. ulega przedawnieniu? Czy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miał prawo umorzyć to postępowanie nowym postanowieniem z 2004 r. (kiedy nowym właścicielem budynku została moja żona), a nie ze względu na czas, jaki upłynął od poprzedniej decyzji? Czy zgodne z prawem jest trzecie postanowienie z kwietnia 2006 r., w którym nałożono na nowego właściciela grzywnę wyższą niż poprzednio?

Rozbudowa budynku przedwojennego a gminna ewidencja zabytków
Złożyłem wniosek o pozwolenie na rozbudowę budynku przedwojennego, który nie był wpisany do rejestru zabytków. W zeszłym roku jednak nastąpiła nowelizacja ustawy o ochronie zabytków. Gdzie mogę sprawdzić, czy budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków? Czy zatwierdzenie przez konserwatora robót budowlanych (projektu) jest konieczne przy obiekcie wpisanym do ewidencji? Czy wydział architektury musi podporządkować się decyzji konserwatora? Należy też pamiętać, że właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie musi podporządkowywać się decyzji konserwatora. Musi ją po prostu stosować, a więc w przypadku jej braku oraz w przypadku negatywnej decyzji tego organu właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może wydać pozytywnej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę, pozwolenia rozbiórkę itp.

Ustawowe zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę
Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm. – dalej w skrócie nazywanej Ustawą), zasadą jest, że roboty budowlane, czyli budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, mogą być prowadzone jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Likwidacja drewnianej komórki i postawienie budynku gospodarczego

Wraz z siostrą użytkuję działkę, której właścicielem był dawno zmarły ojciec (nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe). Na działce znajduje się budynek w stanie surowym oraz drewniana komórka gospodarcza. Chciałbym ją rozebrać i postawić na jej miejscu nowy budynek gospodarczy typu „blaszak”, niezwiązany z podłożem, o powierzchni 10 m2. Czy w tej sytuacji mogę uznać, że posiadam „ograniczone prawa rzeczowe” do tej nieruchomości i wypełnić dokument „Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane” potrzebny do zgłoszenia robót w starostwie?Wybrane opinie naszych klientów:

Nie będę ukrywał, że taka forma porad prawnych zawsze na początku budzi pewne wątpliwości. Jednak po otrzymaniu odpowiedzi na moje pytania mogę stanowczo stwierdzić, że ta forma daje większe korzyści dla klienta, gdyż po otrzymaniu pytania prawnik ma czas, aby w sposób rzetelny przygotować się do odpowiedzi, a nie zdawkowo odpowiedzieć na pytanie. Przede wszystkim dziękuję Pani Irenie, która była ze mną, a nie przeciwko mnie. Pozdrawiam i do „następnego problemu”.

Radosław

Odpowiedź w pełni mnie satysfakcjonuje i wyjaśnia to, czego nie wiedziałem bądź nie byłem pewien. Na pochwałę zasługuje doskonałe, indywidualne podejście oraz czas reakcji.

Michał

Jestem zadowolona, odpowiedź była szybka i obiektywna, dodatkowym plusem w korzystaniu z porad jest możliwość zadawania nieodpłatnie pytań w temacie, czego nie ma w korzystaniu ze stacjonarnych kancelarii adwokackich. Dziękuję i polecam.

Jadwiga

Stanowczo muszę powiedzieć, że korzystanie z usług serwisu eporady24 to prawdziwa przyjemność. Porady są profesjonalne, szybkie i pomocne, i w dodatku za rozsądną cenę. Ocena max.: 5/5. Serdecznie dziękuję.

Hubert

Odpowiedź na pytanie jest wyczerpująca i rzeczowa, bez prawniczych zawijasów. Zrozumiała i pomocna dla każdego. Superserwis, polecam.

Andrzej

Dziękuję za poradę, na pewno wyniosę z niej jakieś korzyści materialne. Zgodnie z Waszą poradą złożyłem w sądzie okręgowym wniosek o wykładnię wyroku w sprawie odsetek. Czekam na postanowienie sądu. Poinformuję Was o rezultacie. Dziękuję raz jeszcze.

Pozdrawiam,

Piotr

Jestem bardzo zadowolony ze współpracy. Opinia szybko, rzeczowo i bez ogródek, z zarysem najbliższej perspektywy! Będę korzystał z tej formy aż do momentu, w którym udzielę pełnomocnictwa. Następnym razem nie przegapię odpowiedniego momentu, gdyż w prawie jest jak w medycynie: do lekarza trzeba się zgłosić jak najszybciej.

Pozdrawiam,

Sławek

Dziękuję bardzo za opinię. W odróżnieniu od wielu innych użytkowników nie miałam żadnych obaw związanych z korzystaniem z porad prawnych przez internet, a wręcz przeciwnie. Tak wyobrażam sobie przyszłość usług prawniczych w naszej epoce, kiedy to czas jest dobrem coraz rzadziej występującym w przyrodzie :-)) Gratuluję pomysłu i potwierdzam, że zarówno jakość, jak i szybkość, z jaką została sporządzona dla mnie opinia prawna, bardzo mnie satysfakcjonują. Szczerze polecam takie rozwiązanie innym szukającym konkretnych, profesjonalnych porad prawnych.

Barbara

Szybko, sprawnie, czytelnie – nic dodać, nic ująć.

Wiktor

Serwis jest po prostu profesjonalny, odpowiedzi szybkie i wyczerpujące. Poprawcie po prostu reklamę, żeby ludzie mogli łatwiej na was trafić, a warto.

Paweł

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »