
Indywidualne Porady Prawne
Pozwolenie na broń – zagadnienia podstawoweAutor: Karol Jokiel • Opublikowane: 03.09.2012 • Zaktualizowane: 03.09.2012 |
|
Artykuł omawia ogólne warunku uzyskania pozwolenia na broń oraz przesłanki jego utraty. |
|
|
|
Zgodnie z art. 4 ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (j.t. Dz. U. 2012 r. poz. 576 – dalej w skrócie nazywanej „ustawą o broni”), pod pojęciem broni należy rozumieć:
Poza przypadkami określonymi w przywołanej ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione i podlega karze.
Jednym z wyjątków od przytoczonej wyżej zasady zakazu posiadania broni jest art. 9 ustawy o broni, który stanowi, że broń palną i amunicję do tej broni, z wyłączeniem przypadków szczególnych, o których mowa niżej, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Trzeba w tym miejscu wskazać, że według ustawowej definicji bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego.
Pozwolenia na broń nie wymaga się (nie jest ono obowiązkowe) tylko w przypadku:
Na marginesie warto wspomnieć, że miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia i urządzenia, o których mowa na wstępie niniejszego artykułu w pkt 3 i 4, można mieć na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej. Zaś broń pneumatyczną (pkt 2 zestawienia zamieszczonego na wstępie artykułu) można mieć na podstawie karty rejestracyjnej broni pneumatycznej wydanej przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Z drugiej strony pozwolenie nie może być wydane na broń szczególnie niebezpieczną, którą jest:
Właściwy organ Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli okoliczności, na które powołuje się osoba ubiegająca się o pozwolenie, uzasadniają jego wydanie. Chodzi tu w szczególności, a więc tylko przykładowo, o cele:
Samo wydanie pozwolenia na broń poprzedzone jest szczególnym postępowaniem inicjowanym podaniem zainteresowanego o wydanie pozwolenia na broń, popartym orzeczeniami lekarskim i psychologicznym wydanymi przez upoważnionych: lekarza i psychologa, stwierdzającymi, że zainteresowany nie należy do osób, którym pozwolenie na broń nie może być wydane (patrz niżej) i potwierdzającymi, że zainteresowany może dysponować bronią (art. 15 § 3 ustawy o broni).
Ponadto osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią, z czego zwolnieni są tylko niektórzy funkcjonariusze służb mundurowych.
Właściwy organ Policji może odmówić wydania pozwolenia na broń osobie, która naruszyła:
Właściwy organ Policji może (a w przypadkach 2 i 3 poniżej – musi) również odmówić wydania pozwolenia na broń osobie:
Pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej (art. 12 § 1 ustawy o broni). W pozwoleniu określa się każdorazowo:
Właściwy organ Policji może w pozwoleniu na broń ograniczyć lub wykluczyć możliwość jej noszenia, co potwierdza się w legitymacji posiadacza broni (art. 10 § 7 ustawy o broni). Jest to bardzo istotna ingerencja w uprawnienia osoby, która uzyskała pozwolenie na broń, albowiem noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania broni przez osobę posiadającą pozwolenie na tę broń.
Wraz z pozwoleniem na broń uprawnionemu wydane może być zaświadczenie uprawniające do nabycia rodzaju i liczby egzemplarzy broni zgodnie z pozwoleniem i amunicji do tej broni. Nabywca broni jest zobowiązany w dalszej kolejności zarejestrować ją w ciągu 5 dni od dnia nabycia w organie, który wydał uprawnionemu pozwolenie na broń.
Pozwolenia na broń w żadnym wypadku nie można wydać osobom:
Właściwy organ Policji obowiązkowo cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano:
Właściwy organ Policji może również, choć już nie musi, cofnąć pozwolenie na broń w szczególności, jeżeli ustały okoliczności faktyczne, które stanowiły podstawę do jego wydania (np. ustało zagrożenie utraty życia wskutek schwytania potencjalnego zabójcy) bądź w przypadku naruszenia przez osobę posiadającą pozwolenie wymogu uzyskania zgody na wywóz broni i amunicji za granicę lub zakazu użyczania broni osobie nieupoważnionej.
Cofnięcie pozwolenia na broń następuje każdorazowo w drodze decyzji administracyjnej, co umożliwia wniesienie od niej odwołania.
Osoba, która utraciła uprawnienie do posiadania broni, jest obowiązana niezwłocznie zbyć broń i amunicję do tej broni (art. 22 § 1 ustawy). Jeżeli broń nie zostanie zbyta w terminie 30 dni, należy ją złożyć wraz z amunicją do depozytu właściwego organu Policji. Stan prawny obowiązujący na dzień 03.09.2012 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>