.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pozwolenie na broń do celów sportowych a skazanie za jazdę po alkoholu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.01.2018

W ostatnim czasie planowałem dołączyć do kolegów i wstąpić do klubu strzeleckiego, a następnie ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni do celów sportowych. Niestety zostałem skazany za jazdę pod wpływem alkoholu. Zastosowano wobec mnie karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres trzech lat, ograniczenia wolności w formie jednego roku prac społecznych i wpłaty 5000 zł grzywny. W którym momencie nastąpi zatarcie skazania niezbędne do uzyskania pozwolenia na broń?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pozwolenie na broń do celów sportowych a skazanie za jazdę po alkoholu

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 107 § 4 Kodeksu karnego w razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jednakże wyraźnie podkreślić należy, iż jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego. Powyższe z kolei powoduje, że zatarcie skazanie owszem może nastąpi po upływie 3 lat od dnia wykonania kary ograniczenia wolności,  jednakże pod warunkiem, że zapłaci Pan świadczenie pieniężne w kwocie 5000 zł, a środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów będzie wykonywany przez okres 3 lat.

 

Istotne jest zatem ustalenie, kiedy kara ograniczenia wolności została wykonana. Od tego bowiem czasu należy liczyć 3 lata potrzebne do zatarcia skazania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl