Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozostawienie w Polsce niespłaconych kredytów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.06.2015

Wyjechałem 2 lata temu za granicę. W Polsce zostały niespłacone kredyty (ubezpieczone). Początkowo wysyłałem pieniądze na raty, ale potem z powodu kłopotów finansowych przestałem to robić. Czy mogę przyjechać do Polski na urlop? Boję się, że jest wystawiony za mną list gończy (choć w internecie tego nie znalazłem).

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej w skrócie K.k. Z treści Pana pytania wynika, że przed kilkoma laty, mając w Polsce niespłacone kredyty, wyjechał Pan z kraju. W początkowej fazie przekazywał Pan środki pieniężne tytułem kolejnych rat kredytu. Istotne jest, iż kredyty były ubezpieczone (nie ma Pan jednak pełnych informacji, z jakiego tytułu). Podkreśla Pan, że kredyty spłacone były w połowie. Przychodzących listów poleconych do Pana byłego miejsca zamieszkania nikt nie odbierał. Posiada Pan informacje, że bank podejmował próby egzekucji należności, ale przez policję nie był Pan poszukiwany.

 

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny, w pierwszej kolejności wskazać należy, iż zastosowanie może znaleźć art. 286 § 1 K.k. zgodnie z którym „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

 

Zgodnie z treścią wyroku Sądu Najwyższego z dnia 30 sierpnia 2000 r., sygn. akt V KKN 207/00, „niekorzystne rozporządzenie mieniem, jako skutek oszustwa, ogólnie rzecz ujmując, oznacza pogorszenie sytuacji majątkowej pokrzywdzonego, chociaż nie musi polegać na spowodowaniu efektywnej szkody. Termin »mienie« używany jest w znamionach przestępstwa oszustwa jako synonim majątku, a więc całokształtu sytuacji majątkowej danego podmiotu”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przesłanką konieczną pociągnięcia Pana do odpowiedzialności karnej jest uzyskanie przez Pana korzyści majątkowej.

 

Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie o ile bezspornym jest, iż korzyść majątkowa została przez Pana uzyskana, o tyle wątpliwości może budzić Pana zamiar. Szczegółowa analiza praktyki, pozwala postawić tezę, że oszustwo jest przestępstwem trudnym do udowodnienia, a to ze względu na konieczność wykazania zamiaru bezpośredniego kierunkowego, tak co do celu działania, jak i używanych środków. Pogląd taki znalazł również wyraz w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1973r. (OSNPG 1974, nr 7, poz. 7) Celem lepszego zobrazowania problemu wskazać należy na jedno z orzeczeń Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 1980 r., zgodnie z którym nie wypełnia znamion tego przestępstwa sam fakt, iż pożyczkobiorca, pomimo upomnień ze strony pożyczkodawcy, nie zwraca pożyczki.

 

Odpowiedzialność karna z art. 286 § 1 K.k. jest możliwe wówczas gdyby wprowadził Pan w błąd instytucję bankową udzielająca Panu pożyczki. Wprowadzenie w błąd może przy tym polegać na podjęciu działań podstępnych, mających na celu wprowadzenie banku w mylne wyobrażenie o określonym stanie rzeczy, w tym przypadku co do Pana sytuacji finansowej.

 

Istotnym z punktu widzenia Pani interesu jest pogląd wyrażony przez Sąd Apelacyjnego w Łodzi w wyroku z dnia 29 kwietnia 1999 r., sygn. akt Aka 48/99, w którym wskazano, iż „do przypisania oszustwa konieczne jest ustalenie, że występując o udzielenie pożyczki, kredytu lub innego płatnego świadczenia, sprawca działał z zamiarem jego niezwrócenia lub niespłacenia. Należy dodać, że sam fakt zadłużenia nie może decydować o zamiarze wyłudzenia, a dopiero powiązanie różnych okoliczności związanych z zawieranymi umowami kredytowymi lub innymi transakcjami może pozwolić na wyprowadzenie wniosków o zamiarze oskarżonego”.

 

Innymi słowy powyższy pogląd kładzie nacisk na moment zaciągnięcia pożyczki, a nie na późniejsze okoliczności. Jeżeli zatem w chwili zaciągania kredytu miał Pan zamiar jego spłaty i np. uiścił kilka rat, mówienie o zamiarze oszustwa będzie bardzo utrudnione.

 

Wskazuje Pan, że nie ma żaden wiedzy co do tego, czy wydany został przeciwko Pani jakikolwiek wyrok, czy też nie. Co prawda pisze Pan, że szukał swojej osoby na stronie internetowej, ale z ostrożności pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/.

 

Nadto, jako że nie wskazuje Pan na to, by policja poszukiwała Pana zarówno w Polsce, jak też za granicą, nie sposób przyjąć, by był Pan osobą poszukiwaną. Czynnościami prewencyjnymi policji w trakcie poszukiwań są bardzo częste wizyty w domu rodzinnym, a także dokonywanie wywiadu środowiskowego w lokalnym środowisku poszukiwanego. Skoro takie działania nie są podejmowane, nie można przyjąć, że trwają poszukiwania.

 

Mając na uwadze treść Pana pytania, wskazać należy, iż pociągnięcie Pana do odpowiedzialności karnej będzie bardzo trudne, bowiem jak wynika z treści Pana pytania, zaprzestanie spłaty kredytu było następstwem braku środków, a to z kolei powoduje, iż nie można przypisać Panu zamiaru bezpośredniego. Czyn z art. 286 § 1 K.k. może być popełniony wyłączenie umyślnie. Innymi słowy odpowiedzialność karna mogłaby wystąpić wówczas, jeżeli dysponowałby Pan środkami pieniężnymi i nie płacił Pan kredytu. Organy ścigania zmuszony byłyby jednak wykazać, iż taki zamiar Panu towarzyszył. Koniecznym przy tego rodzaju sprawach byłoby uzyskanie informacji o Pana stanie majątkowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Postępowanie mandatowe

W jakim terminie straż miejska powinna wystawić mandat za przekroczenie prędkości? Ile trwa postępowanie mandatowe?

Opłata za parking

Dostałem upomnienie w sprawie opłaty za parking sprzed roku. W tym czasie przebywałem za granicą, samochodu czasami używała moja siostra. Ona jednak zdecydowanie twierdzi, że w tym dniu o tej porze nie mogła zaparkować samochodu we wskazanym miejscu. Dzwoniłem do urzędu i dowiedziałem si

Przekazanie skazanego we Włoszech Polaka do wykonania kary w Polsce

Przed rokiem mąż został aresztowany we Włoszech i osadzony w areszcie. Dzięki obrońcy wypuszczono go po 2 miesiącach, jego sprawa, która dotyczyła kradzieży, była wówczas w toku. Wróciliśmy do Polski, ale włoski adwokat zapewniał męża, że może bez obaw przebywać w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »