.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Co powinien zawierać pozew rozwodowy i gdzie należy go złożyć?

Autor: Karol Jokiel

Co powinien zawierać pozew rozwodowy i gdzie należy złożyć pozew o rozwód?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co powinien zawierać pozew rozwodowy i gdzie należy go złożyć?

Jak przygotować pozew o rozwód?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód (art. 56 § 1 K.r.o.). Formą przedstawienia takiego żądania sądowi jest pozew o rozwód (inaczej: pozew rozwodowy).

 

Pozew o rozwód można przygotować i złożyć w sądzie samodzielnie, ale z uwagi na rosnący rygoryzm i formalizm postępowań sądowych, dla ochrony własnego interesu zaleca się jednak korzystanie z pomocy prawnika.

 

Pozew o rozwód, jak każde pismo procesowe (art. 126 § 1 K.p.c.), powinien zawierać przynajmniej:

 

  1. oznaczenie sądu, do którego pozew jest skierowany;
  2. imię i nazwisko oraz adresy miejsca zamieszkania powoda, czyli osoby domagającej się rozwodu oraz pozwanego, czyli współmałżonka;
  3. oznaczenie rodzaju pisma (pozew o rozwód);
  4. podpis powoda;
  5. wymienienie załączników (np. dokumentów stanowiących dowody w sprawie).

 

Ponadto pozew rozwodowy powinien zawierać dokładnie określone żądanie (przede wszystkim rozwiązania małżeństwa przez rozwód) i przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie (słowem – uzasadnienie pozwu) oraz dowodów na ich poparcie (np. świadków, dokumentów).

 

Należy pamiętać, że zgodnie z nowym przepisem art. 207 § 6 K.p.c., sąd pomija spóźnione (np. niepowołane w pozwie) twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

Jakie żądania powinien zawierać pozew o rozwód?

Poza żądaniem rozwiązania małżeństwa przez rozwód, powód może także domagać się m.in.:

 

  1. orzeczenia rozwodu współmałżonka w rozkładzie pożycia lub ;z wyłącznej winybez orzekania o winie
  2. orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków, przy czym w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie można żądać nawet jego eksmisji;
  3. orzeczenia o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe; warto pamiętać, że orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd zawsze uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej;
  4. orzeczenia o podziale majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu (art. 57-58 K.r.o.).

Koszty sądowe wniesienia pozwu o rozwód

Pozew o rozwód podlega opłacie sądowej w kwocie 600 zł (art. 26 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych), która powinna zostać uiszczona przed wniesieniem pozwu do sądu (znakami opłaty sądowej naklejanymi na pozwie składanym w sądzie, przelewem na rachunek bankowy sądu za załączeniem do pozwu dowodu uiszczenia należnej opłaty lub gotówką w kasie sądu za załączeniem do pozwu dowodu uiszczenia należnej opłaty). W sprawie o rozwód można przy tym, jak w każdej sprawie sądowej, ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych, w tym od wyżej wymienionej opłaty od pozwu rozwodowego. Sąd zwraca połowę opłaty sądowej od pozwu tj. zasadniczo 300 zł – w razie orzeczenia rozwodu na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie – po uprawomocnieniu się wyroku [art. 79 § 1 pkt 3 lit. b) ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych].

Gdzie należy złożyć pozew o rozwód?

Pozew rozwodowy składa się w sądzie okręgowym, wydziale cywilnym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda (art. 17 § 1 pkt 1 i art. 41 K.p.c.).

 

Należy wskazać, że mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny i nie zostanie orzeczony przez sąd, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (art. 56 § 2 i 3 K.r.o.).

 

W wyroku orzekającym rozwód sąd, nawet bez wniosku powoda, rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględni przy tym porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Karol Jokiel

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie cywilnym i prawie pracy oraz procedurze cywilnej jak również windykacji należności, w tym także za granicą. Dotychczas udzielił ponad 1000 porad! Jest praktykującym prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym w renomowanej kancelarii prawnej.

 

Naszym klientom pomaga sporządzać umowy, egzekwować należności od dłużników, odpowiada też na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorem licznych publikacji: artykułów, aktualności, kilku eBooków oraz członkiem i założycielem stowarzyszenia Lex et Veritas, które stawia sobie za cel szerzenie w społeczeństwie wiedzy prawnej.

 

Jest autorem poradnika Zwalczanie przewlekłości postępowania cywilnego oraz stronniczości sędziego.


Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus IV =

22.05.2016

Witam otoz mam takie pytanie wzielam slub cywilny w lutym w 2016 r. i urodzilam dziecko ktore ma zaledwie pare miesiecy , okazalo sie ze moj maz jest uzalezniony od narkotykow ... nie mam zamiaru z taka osoba zyc bo chce chronic dziecko , czy moglabym skladac pozew rozwodowy ? czy lepiej sie jeszcze wstrzymac ? dodam jeszcze ze nie mieszkamy juz razem wyprowadzialam sie

Monika

06.06.2013

Ewa, nie licz na to że mąż cokolwiek Ci ułatwi przy rozwodzie. Ja tak miałam, myślałam ze skoro ewidentnie wina lezy po jego stronie (romans), to chociaz nie będzie robił mi problemu przy rozwodzie i zgodzi się, żeby sąd orzekł jego winę. Grubo się pomyliłam, złożył pozew rozwodowy, w którym to mnie obarczył winą! na szcęscie wszytsko się zakończyło pozytywnie dla mnie. O ile tak można w takiej sytuacji powiedzieć...

rozwódka

05.06.2013

Moja żona złożyła wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie. Chce odebrać mi dzieci i wyjechać do Anglii żebym już nigdy się z nimi nie zobaczył. W pozwie podała jakieś wyssane z palca dowody oskarża mnie o znęcanie się nad dziećmi. Zupełnie nie wiem jak się bronić. Przydałby się jakiś artykuł nie tylko o pozwie rozwodowym ale tez o tym jak się bronić na rozprawie.

Andrzej74


@Andrzej74 Zachęcamy do lektury innych tekstów w dziale "Rozwód", na pewno znajdzie Pan przydatne informacje. Jeśli jednak chciałby się Pan wesprzeć pomocą fachowca, proszę zadać pytanie poprzez formularz dostępny na stronie. Wycena jest nieodpłatna, porady są płatne [Redakcja ePorady24]

03.06.2013

Właśnie przymierzam się do rozwodu... nie ma co się oszukiwać, lepiej w moim małżeństwie już nie będzie. ten artykuł zawiera dużo cennych informacji na temat pozwu rozwodowego, co tam napisać, gdzie zanieść itd. ciekawa jestem czy pomoc prawnika przy rozwodzie jest droga... na razie mnie to wszystko przeraża, tym bardziej że w ogóle nie znam się na prawie :/

smutna

01.06.2013

Przydatny artykuł, ale interesuje mnie co wtedy gdy nie można przewidzieć przebiegu rozprawy rozwodowej. Jestem w takiej właśnie sytuacji: mąż wyprowadził się, przypuszczam że do kochanki ale nie mam czasu ani pieniędzy, żeby go śledzić. Mój pozew rozwodowy ma być z orzeczeniem o winie, ale na razie mam tylko sms które mogą świadczyć o zdradzie. Pan tu pisze, ze trzeba już na początku podać wszystkie dowody i świadków, bo potem sąd może ich nieuwzględnić. JA liczą że mąż nie będzie robił problemów ale jeśli byłoby inaczej i na przykład on chciał winę na mnie przerzucić to będę walczyć, bo to niesprawiedliwe. Nie wiem jednak jak to formalne przygotować, a nie stac mnie na prawnika. Czy można np. w pozwie rozwodowym zawrzec więcej dowodów i świadków a potem w zależności na obrót sprawy z niektórych zrezygnować?

Ewa


Od redakcji: nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadane jako komentarz pod tekstem, proszę skorzystać z formularza na stronie. Wycena jest bezpłatna, porady są płatne.

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl