Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozew rozwodowy i treść pozwu o rozwód

Autor: Karol Jokiel • Zaktualizowane: 09.05.2012

Co powinien zawierać pozew rozwodowy i gdzie należy złożyć pozew o rozwód?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód (art. 56 § 1 K.r.o.). Formą przedstawienia takiego żądania sądowi jest pozew o rozwód (inaczej: pozew rozwodowy).

 

Pozew o rozwód można przygotować i złożyć w sądzie samodzielnie, ale z uwagi na rosnący rygoryzm i formalizm postępowań sądowych, dla ochrony własnego interesu zaleca się jednak korzystanie z pomocy prawnika.

 

Pozew o rozwód, jak każde pismo procesowe (art. 126 § 1 K.p.c.), powinien zawierać przynajmniej:

 

  1. oznaczenie sądu, do którego pozew jest skierowany;
  2. imię i nazwisko oraz adresy miejsca zamieszkania powoda, czyli osoby domagającej się rozwodu oraz pozwanego, czyli współmałżonka;
  3. oznaczenie rodzaju pisma (pozew o rozwód);
  4. podpis powoda;
  5. wymienienie załączników (np. dokumentów stanowiących dowody w sprawie).

 

Ponadto pozew rozwodowy powinien zawierać dokładnie określone żądanie (przede wszystkim rozwiązania małżeństwa przez rozwód) i przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie (słowem – uzasadnienie pozwu) oraz dowodów na ich poparcie (np. świadków, dokumentów).

 

Należy pamiętać, że zgodnie z nowym przepisem art. 207 § 6 K.p.c., sąd pomija spóźnione (np. niepowołane w pozwie) twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

 

Poza żądaniem rozwiązania małżeństwa przez rozwód, powód może także domagać się m.in.:

 

  1. orzeczenia rozwodu współmałżonka w rozkładzie pożycia lub ;z wyłącznej winybez orzekania o winie
  2. orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków, przy czym w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie można żądać nawet jego eksmisji;
  3. orzeczenia o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe; warto pamiętać, że orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd zawsze uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej;
  4. orzeczenia o podziale majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu (art. 57-58 K.r.o.).

 

Pozew o rozwód podlega opłacie sądowej w kwocie 600 zł (art. 26 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych), która powinna zostać uiszczona przed wniesieniem pozwu do sądu (znakami opłaty sądowej naklejanymi na pozwie składanym w sądzie, przelewem na rachunek bankowy sądu za załączeniem do pozwu dowodu uiszczenia należnej opłaty lub gotówką w kasie sądu za załączeniem do pozwu dowodu uiszczenia należnej opłaty). W sprawie o rozwód można przy tym, jak w każdej sprawie sądowej, ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych, w tym od wyżej wymienionej opłaty od pozwu rozwodowego. Sąd zwraca połowę opłaty sądowej od pozwu tj. zasadniczo 300 zł – w razie orzeczenia rozwodu na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie – po uprawomocnieniu się wyroku [art. 79 § 1 pkt 3 lit. b) ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych].

 

Pozew rozwodowy składa się w sądzie okręgowym, wydziale cywilnym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda (art. 17 § 1 pkt 1 i art. 41 K.p.c.).

 

Należy wskazać, że mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny i nie zostanie orzeczony przez sąd, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (art. 56 § 2 i 3 K.r.o.).

 

W wyroku orzekającym rozwód sąd, nawet bez wniosku powoda, rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględni przy tym porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus zero =

22.05.2016

Witam otoz mam takie pytanie wzielam slub cywilny w lutym w 2016 r. i urodzilam dziecko ktore ma zaledwie pare miesiecy , okazalo sie ze moj maz jest uzalezniony od narkotykow ... nie mam zamiaru z taka osoba zyc bo chce chronic dziecko , czy moglabym skladac pozew rozwodowy ? czy lepiej sie jeszcze wstrzymac ? dodam jeszcze ze nie mieszkamy juz razem wyprowadzialam sie

Monika

06.06.2013

Ewa, nie licz na to że mąż cokolwiek Ci ułatwi przy rozwodzie. Ja tak miałam, myślałam ze skoro ewidentnie wina lezy po jego stronie (romans), to chociaz nie będzie robił mi problemu przy rozwodzie i zgodzi się, żeby sąd orzekł jego winę. Grubo się pomyliłam, złożył pozew rozwodowy, w którym to mnie obarczył winą! na szcęscie wszytsko się zakończyło pozytywnie dla mnie. O ile tak można w takiej sytuacji powiedzieć...

rozwódka

05.06.2013

Moja żona złożyła wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie. Chce odebrać mi dzieci i wyjechać do Anglii żebym już nigdy się z nimi nie zobaczył. W pozwie podała jakieś wyssane z palca dowody oskarża mnie o znęcanie się nad dziećmi. Zupełnie nie wiem jak się bronić. Przydałby się jakiś artykuł nie tylko o pozwie rozwodowym ale tez o tym jak się bronić na rozprawie.

Andrzej74


@Andrzej74 Zachęcamy do lektury innych tekstów w dziale "Rozwód", na pewno znajdzie Pan przydatne informacje. Jeśli jednak chciałby się Pan wesprzeć pomocą fachowca, proszę zadać pytanie poprzez formularz dostępny na stronie. Wycena jest nieodpłatna, porady są płatne [Redakcja ePorady24]

03.06.2013

Właśnie przymierzam się do rozwodu... nie ma co się oszukiwać, lepiej w moim małżeństwie już nie będzie. ten artykuł zawiera dużo cennych informacji na temat pozwu rozwodowego, co tam napisać, gdzie zanieść itd. ciekawa jestem czy pomoc prawnika przy rozwodzie jest droga... na razie mnie to wszystko przeraża, tym bardziej że w ogóle nie znam się na prawie :/

smutna

01.06.2013

Przydatny artykuł, ale interesuje mnie co wtedy gdy nie można przewidzieć przebiegu rozprawy rozwodowej. Jestem w takiej właśnie sytuacji: mąż wyprowadził się, przypuszczam że do kochanki ale nie mam czasu ani pieniędzy, żeby go śledzić. Mój pozew rozwodowy ma być z orzeczeniem o winie, ale na razie mam tylko sms które mogą świadczyć o zdradzie. Pan tu pisze, ze trzeba już na początku podać wszystkie dowody i świadków, bo potem sąd może ich nieuwzględnić. JA liczą że mąż nie będzie robił problemów ale jeśli byłoby inaczej i na przykład on chciał winę na mnie przerzucić to będę walczyć, bo to niesprawiedliwe. Nie wiem jednak jak to formalne przygotować, a nie stac mnie na prawnika. Czy można np. w pozwie rozwodowym zawrzec więcej dowodów i świadków a potem w zależności na obrót sprawy z niektórych zrezygnować?

Ewa


Od redakcji: nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadane jako komentarz pod tekstem, proszę skorzystać z formularza na stronie. Wycena jest bezpłatna, porady są płatne.

»Podobne materiały

Wycofanie pozwu o rozwód

Dwa miesiące temu złożyłam pozew o rozwód. Od tego czasu jednak mąż zmienił swoje postępowanie, więc chciałabym ratować małżeństwo. Rozprawa już ma wyznaczony termin. Czy mogę teraz cofnąć pozew? Zrozumiałam, że nadal kocham męża.  

Jak oddalić pozew o rozwód?

Żona wniosła pozew o rozwód, ale ja nie chcę rozwodu. W pozwie żona prawdopodobnie opiera się na mojej zazdrości i – jak to nazwala – „mobbingu psychicznym”. Żona miała romans. Przyznaję się do szpiegostwa komputerowego, na podstawie którego mogę udowodnić jej z

Czy możliwa jest zamiana pozwu o rozwód na separację?

Złożyłam pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża (długi, alkoholizm, znęcanie się nade mną). Jednak po wielu przemyśleniach, ze względów religijnych chciałabym zamienić rozwód na separację. Czy jest to możliwe, skoro sprawa jest już w toku – odbyła się jedna rozprawa? Cz

Wniosek o rozwód bez orzekania o winie

Chciałabym złożyć wniosek o rozwód. Zależy nam, by rozwód orzeczono już na pierwszej rozprawie, bez orzekania o winie. Mamy małoletnie dziecko – czy możemy nadal oboje mieć prawa rodzicielskie? Czy na wniosku o rozwód bez orzekania o winie musimy podpisać się oboje?

Oddalenie pozwu o rozwód – jak wziąć rozwód i przekonać sędziego?

Dwa lata temu zawarłam związek małżeński, byłam wtedy w ciąży. To małżeństwo nie miało sensu, wynikało z mojej ciąży. Złożyłam pozew o rozwód, ale sędzina go oddaliła, mówiąc, że jesteśmy młodzi i powinniśmy jeszcze spróbować. My nawet nie mieszkamy ze sobą, ja już mam

Rodzaj rozwodu

Chciałabym rozwieść się z mężem, który dopuszcza się wobec mnie przemocy, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Mieszkamy (z naszą córką) w domu mojego ojca i w zasadzie mamy wspólne pieniądze, ale nie sypiamy razem. Zastanawiam się nad rodzajem rozwodu. Jakie dowody powinnam mieć, a

Separacja a rozwód

Mój mąż chce rozwodu. Powiedział, że już mnie nie kocha i chce odejść. Mamy 6-letnią córkę. Mieszkanie należy tylko do męża. Obawiam się, że po rozwodzie będzie chciał nas z niego wyrzucić. Czy w mojej sytuacji lepiej starać się o separację czy rozwód? Czy powinnam wnieść o

Czy rozwód za porozumieniem stron?

Pół roku temu moja żona złożyła pozew o rozwód za porozumieniem stron. Odpowiedziałem na pozew, chcąc rozwodu z winy żony, bo nie mogę pogodzić się z faktem, że żona miała romans. Na pierwszej rozprawie sędzia skierował nas do mediacji, na których jednak przystałem na rozwód za
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »