

Indywidualne porady prawne
Pozew przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemuAutor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 25.07.2012 |
Planuję złożyć pozew przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu. Miałem wypadek w pracy, lecz ubezpieczyciel unika wypłaty odszkodowania. TU zasłania się „ujawnieniem choroby już istniejącej”, co nie jest prawdą. Do jakiego sądu mam złożyć pozew? Z jakimi kosztami powinienem się liczyć? Czy to ja będę musiał pokryć koszty opinii biegłych lekarzy? Jestem w dość trudnej sytuacji, nie stać mnie na prawnika.
|
Odpowiadając na Pana pytanie odnośnie sądu właściwego do rozpoznania sprawy przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu, wskazuję, iż zgodnie z art. 9 ustawy o działalności ubezpieczeniowej powództwo o roszczenia wynikające z umów ubezpieczenia można wytoczyć albo według przepisów o właściwości ogólnej, albo przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby ubezpieczającego, ubezpieczonego, uposażonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.
Oznacza to, iż może Pan skierować powództwo do wydziału cywilnego sądu rejonowego lub okręgowego znajdującego się w mieście, w którym ubezpieczyciel ma siedzibę lub jeden z oddziałów, do sądu właściwego z uwagi na Pana miejsce zamieszkania bądź ewentualnie z uwagi na miejsce siedziby pracodawcy, jeżeli to on opłacał składki za ubezpieczenie grupowe.
Czy skieruje Pan pozew przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu do sądu rejonowego, czy też do sądu okręgowego, będzie zależeć od oznaczonej przez Pana (w pozwie) wartości przedmiotu sporu. Do kwoty 75 000 zł właściwy będzie sąd rejonowy, a od kwoty 75 001 zł będzie to sąd okręgowy.
Koszty, z jakimi powinien się Pan liczyć, są następujące:
Zasadą panującą w postępowaniu cywilnym, zgodnie z którym będzie toczyć się złożone przez Pana powództwo, jest odpowiedzialność stron za wynik postępowania. Oznacza to, iż w przypadku gdy wygra Pan sprawę w 100%, to pozwany będzie zobowiązany do zwrotu na Pana rzecz poniesionych przez Pana kosztów opłaty od wpisu, kosztów opinii biegłych oraz ewentualnie kosztów zastępstwa procesowego, jeżeli będzie Pan korzystał z usług profesjonalnego pełnomocnika. Gdyby okazało się, że wygrał Pan jedynie w części, to koszty rozłożą się pomiędzy Pana i pozwane towarzystwo ubezpieczeniowe proporcjonalnie stopnia wygranej każdej ze stron.
Ponieważ znajduje się Pan w trudnej sytuacji życiowej, a z treści pytania wynika, że w postępowaniu konieczne będzie powołanie biegłych lekarzy dla oceny skutków, jakie wywołał wypadek, któremu Pan uległ, to proponuję, aby skorzystał Pan z możliwości danej w art. 117 i następnych Kodeksu postępowania cywilnego. Proszę złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów i ustanowienie pełnomocnika w postaci radcy prawnego lub adwokata z urzędu. Podstawą dla sądu do zwolnienia Pana od kosztów sądowych (opłaty od wpisu i opłat za opinie biegłych) jest wykazanie przez Pana, że nie jest Pan w stanie ponieść kosztów procesu i wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
Wniosek taki powinien znajdować się bezpośrednio w pozwie lub w odrębnym piśmie procesowym. Dodatkowo do wspomnianego wniosku zobowiązany jest Pan załączyć wypełniony formularz (przesyłam go w załączniku). Jeżeli składa Pan taki wniosek wraz z pozwem, to jest Pan tymczasowo zwolniony z wnoszenia opłaty od pozwu (w wysokości 5%). W sytuacji gdy sąd nie podzieli Pana stanowiska i nie uzna Pana wniosku o zwolnienie od kosztów, to zobowiąże Pana do uiszczenia stosownej opłaty w terminie 7 dni. W przypadku gdyby nie uiścił Pan opłaty w tym terminie, sąd zwróci złożony przez Pana pozew, więc niczym Pan nie ryzykuje, składając taki wniosek. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>