Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozew o przyznanie lokalu socjalnego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 19.10.2014

W 2009 r. został wydany wyrok eksmisyjny bez prawa do lokalu socjalnego z tego względu, że wszyscy domownicy pracowali. Czy można obecnie złożyć do sądu pozew o przyznanie lokalu socjalnego, ponieważ dwie osoby są chore i mają rentę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sąd, nakazując pozwanemu opuszczenie lokalu mieszkalnego, może przyznać mu uprawnienie do lokalu socjalnego w oparciu o art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów.

 

O odmowie przyznania lokalu socjalnego sąd musi rozstrzygnąć nie tylko w uzasadnieniu, lecz także w sentencji orzeczenia, wobec czego możliwe jest kwestionowanie tylko tej części wyroku (zwłaszcza), gdy brak argumentów wskazujących na niesłuszność samego rozstrzygnięcia eksmisyjnego.

 

Zgodnie z art. 14 ust. 3 sąd ma z urzędu jedynie rozważyć tę kwestię, ale nie musi sam szukać dowodów. Trzeba bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 6 K.c. i art. 320 K.p.c. okoliczności świadczące o potrzebie orzeczenia o uprawnieniach do lokalu socjalnego powinna podać strona pozwana, a sąd może jedynie uzupełniająco wyjaśniać tę materię.

 

Jeśli okoliczności nakazujące przyznanie lokalu socjalnego nie zostaną ujawnione w toku procesu, sąd nie ma obowiązku szczegółowo wyjaśniać w uzasadnieniu, dlaczego ich nie uwzględnił, nie po to bowiem przywrócono procesowi cywilnemu kształt kontradyktoryjny (art. 3 K.p.c.), aby stosować zasadę inkwizycyjną; wystarczy, aby sąd określone kwestie rozważył, co nie oznacza, że obowiązany jest sam wyszukiwać dowody.

 

Należy dodać, że wobec osób niewymienionych w art. 14 ust. 4 wystarczy zbadać i ocenić tylko trzy przesłanki, tj. sposób korzystania z lokalu, sytuację materialną i sytuację rodzinną pozwanego, co przede wszystkim należy dokonać w drodze informacyjnego wysłuchania stron.

 

Art. 14 zobowiązuje sąd do obligatoryjnego (pozytywnego lub negatywnego) orzeczenia o uprawnieniu osób eksmitowanych – byłych lokatorów – do lokalu socjalnego, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania z lokalu oraz szczególną sytuację materialną i rodzinną osób, których takie orzeczenie dotyczy.

 

Kwestię tę rozpatruje się na dzień wydania wyroku, a nie rozciąga na cały proces eksmisji.

 

Nie ma możliwości złożenia do sądu pozwu o przyznanie lokalu socjalnego. Z takim wnioskiem należy udać się do gminy/ miasta.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus 3 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki