Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozew o dokonanie podziału majątku wspólnego

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 19.05.2014

Od 4 lat jestem po rozwodzie. Nie dokonaliśmy podziału majątku wspólnego. Czy jest już za późno, aby to zrobić? Z byłą żoną mieszkaliśmy w domu teściów, tj. oni mieszkali na parterze, a my zajmowaliśmy pierwsze piętro, które wyremontowaliśmy i umeblowaliśmy za wspólne pieniądze. Czy mogę złożyć pozew o dokonanie podziału majątku wspólnego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przypadku orzekania o rozwodzie sąd rozstrzyga kwestie majątkowe małżonków jedynie w przypadku, jeżeli nie przedłuży to postępowania, a strony pozostają zgodne co do sposobu podziału. W innym przypadku do dokonania podziału majątku konieczne jest wszczęcie odrębnego postępowania sądowego.

 

Pozew o dokonanie podziału majątku wspólnego małżonków składa się w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce położenia majątku. Zazwyczaj za takie miejsce uważa się miejsce, gdzie pozostaje najwięcej elementów majątku lub element o najwyższej wartości, co do zasady jest to miejsce położenia domu lub mieszkania małżonków.

 

Pozew składa się w sądzie w dwóch egzemplarzach, jednocześnie uiszczając od niego opłatę. Opłata od pozwu wynosi 1000 zł, jednak gdy złożą Państwo zgodny wniosek o podział majątku, to opłata wyniesie 300 zł. Opłatę uiszcza się na rachunek bankowy sądu, bezpośrednio w kasie sądu lub też okleja się pozew znakami opłaty sądowej, które nabywa się w kasie każdego sądu.

 

Bardzo istotne jest, iż roszczenie o dokonanie podziału majątku wspólnego małżonków nie ulega przedawnieniu, zgodnie z art. 220 Kodeksu cywilnego. Oznacza to, iż w każdej chwili po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego (nawet po 20 latach) można wystąpić z pozwem.

 

Ponieważ – jak Pan pisze – dom należy do rodziców małżonki, to niestety nie mogą Państwo go podzielić. Jeżeli jednak posiadali Państwo inne przedmioty majątkowe, np. samochód, działkę, lokaty, sprzęty wyposażenia domu, to może Pan dochodzić ich zwrotu lub zapłaty połowy ich wartości.

 

Jeżeli jest Pan w stanie wykazać (rachunki, przelewy, faktury, świadkowie), iż razem z byłą małżonką sfinansowali Państwo remont domu teściów, tj. części, którą zajmowaliście, to może Pan wystąpić z pozwem przeciwko byłym teściom o rozliczenie nakładów poczynionych na ich dom.

 

Podstawą roszczenia wobec teściów jest art. 405 Kodeksu cywilnego stanowiący, iż ten, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

 

Zanim wystąpi Pan jednak na drogę sądową, najpierw musi Pan wezwać pisemnie teściów do zwrotu nakładów poczynionych przez Państwa, a dokładniej 1/2 nakładów. Przedawnienie tego roszczenia zaczyna bieg od daty wezwania wzbogaconego do zwrotu poczynionych nakładów. Pozew podlega opłacie w wysokości 5% dochodzonej kwoty. Pozew składa się zależnie od wartości dochodzonej kwoty w sądzie rejonowym (do 75 000 zł) lub sądzie okręgowym (powyżej 75 000 zł) właściwych ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego, tj. Pańskich teściów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + VII =

»Podobne materiały

Czy podział majątku po rozwodzie jest konieczny?

Jestem prawie dwa lata po rozwodzie. Niedawno sprzedałam mieszkanie, które było moją współwłasnością. Obecnie z byłym mężem i naszym synem jesteśmy właścicielami domu, każde z nas ma 1/3 udziału. Mąż chce, abym swoją część przekazała synowi w drodze darowizny. Potem syn miałby całą swoją część

 

Nierówny podział majątku wspólnego małżonków po rozwodzie

Złożyłam wniosek o podział majątku, ale myślę, że mój mąż będzie domagał się nierównych udziałów. Przez cały czas pracowałam zawodowo i zajmowałam się domem i dziećmi. Mój mąż dostał jednak samochód i ok. 40 000 zł przed ślubem, choć rodzina męża twierdzi, że było to 180 000

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »