Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak napisać pozew o eksmisję?

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 25.03.2009

Jesteś właścicielem lokalu, który wynajmujesz, a najemca od kilku miesięcy zalega z zapłatą czynszu. Masz prawo żądać od niego opuszczenia i opróżnienia lokalu wraz ze wszystkimi rzeczami (eksmisja). O tym kiedy, i na jakich warunkach można żądać eksmisji, była już wcześniej mowa, natomiast ja skoncentruję się na tym, jak właściciel lokalu ma napisać prawidłowo pozew o eksmisję.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawami prawnymi są:

 

 • art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego;
 • przepisy Kodeksu postępowania cywilnego;
 • ustawa z 28 maja 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398);
 • ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266).

 

Pozew będzie składał się z następujących elementów:

 

 1. Właściwy sąd. Będzie to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego (art. 27 § 1), tj. miejsca, gdzie pozwany przebywa z zamiarem stałego pobytu (najczęściej będzie to właśnie lokal, z którego ma być eksmitowany).
 2. Oznaczenie stron. Musisz wskazać powoda (czyli siebie), wraz z adresem zamieszkania i ewentualnie adresem do korespondencji (jeśli jest inny), oraz pozwanego wraz z jego adresem.
 3. Wartość przedmiotu sporu. Zgodnie z art. 231 K.p.c. powinieneś podać sumę odpowiadającą 3-miesięcznemu czynszowi najmu należnego od lokalu. Przykładowo: jeśli miesięczny czynsz wynosi 150 zł, to wartość przedmiotu sporu oznaczyć należy jako 450 zł.
 4. Tytuł pisma („pozew o eksmisję”).
 5. Oznaczenie żądania. Powinno ono wyglądać następująco: „Powód wnosi o”:
  • nakazanie pozwanemu opuszczenia i opróżnienia lokalu mieszkalnego nr ..., położonego w ..., przy ul. ...;
  • zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów procesu według norm przepisanych;
  • wydanie wyroku zaocznego w przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa pozwanego;
  • przeprowadzenie dowodów wskazanych w uzasadnieniu.
 6. Uzasadnienie. Powinno się w nim wskazać:
  • fakt, że jesteś właścicielem nieruchomości, w której znajduje się lokal bądź samego lokalu, najlepiej załączyć odpis z księgi wieczystej;
  • zawarcie umowy najmu z lokatorem wraz z wysokością czynszu i opłat – załączyć należy dowód zawarcia umowy;
  • fakt, iż najemca zalega z zapłatą czynszu i opłat za co najmniej 3 okresy płatności – najlepiej przedstawić rozliczenie takich opłat wraz z wykazaniem zaległości;
  • fakt, iż najemca został wcześniej wezwany do zapłaty zaległości, wyznaczono mu dodatkowy miesięczny termin do ich uregulowania oraz oświadczenie o zamiarze wypowiedzenia – należy załączyć pismo z wezwaniem do zapłaty, wraz z potwierdzeniem nadania lub nawet odbioru;
  • wypowiedzenie umowy najmu, które musi być dokonane na piśmie i musi być w nim zawarta przyczyna wypowiedzenia (tj. zaleganie z opłatą czynszu), również należy załączyć pismo zawierające wypowiedzenie wraz z podaniem przyczyny;
 7. Podpis wnoszącego pozew.
 8. Wymienienie wszystkich załączonych do pozwu dokumentów (załączników).
 9. Opłata od pozwu o eksmisję – wynosi ona 200 zł (art. 27 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
 10. Pozew, jak i wszystkie załączniki, składa się (wysyła) w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu, drugi dla pozwanego.Stan prawny obowiązujący na dzień 25.03.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • V - 0 =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »