.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozew do sądu

Pozew do sądu składamy w różnych sprawach. Zawsze jednak pozew do sądu powinien mieć odpowiednią formę, ponieważ stanowi ważny dokument. Warto wiedzieć, jak napisać pozew do sądu lub zlecić napisanie pozwu do sądu profesjonaliście – np. z serwisu ePorady24.pl.

 W celu otrzymania odszkodowania i zadośćuczynienia należałoby złożyć pozew do sądu cywilnego. Odszkodowanie przysługuje za szkody rzeczywiście poniesione – rachunki za telefon, listy, ewentualne koszty lekarstw na uspokojenie czy za rozstrój zdrowia. By złożyć pozew o odszkodowanie, trzeba udowodnić poniesione koszty rachunkami.

Zadośćuczynienie przysługuje za rozstrój zdrowia i stres. Powinna Pani określić kwotę, o jaką chce Pani występować do sądu.

Pozew ten składa się do sądu rejonowego (wydziału cywilnego) właściwego miejscowo dla pozwanego – czyli tego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego (tam gdzie ma siedzibę). W jednym pozwie dochodzi się łącznie odszkodowania i zadośćuczynienia.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

 W najczęstszych sytuacjach, gdy pracownicy odwołują się do sądu pracy (tj. w przypadkach zwolnień dokonanych przez pracodawcę z naruszeniem prawa), terminy złożenia pozwu do sądu są ściśle określone, a do tego krótkie.

Zgodnie bowiem z art. 264 Kodeksu pracy odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę. Z kolei żądanie nawiązania umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.

Nierzadko zdarza się tak, że pracownik popełnia błąd przy formułowaniu pozwu do sądu, zwłaszcza gdy działa bez fachowego pełnomocnika (radcy prawnego lub adwokata) lub w pośpiechu. Najczęściej ów błąd polega na niewłaściwym oznaczeniu pracodawcy.    Przeczytaj pełną treść

 

 Pan nie ma żadnej możliwości zmienić uzasadnienia pozwu, ponieważ są w nim zawarte twierdzenia żony. Nie musi się Pan obawiać, że uzasadnienie tego pozwu zostanie wykorzystane przeciwko Panu.

Jeżeli jednak ma Pan wątpliwości, może Pan złożyć w sądzie odpowiedź na pozew, w której zgodzi się Pan na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, a także zaprzeczy Pan twierdzeniom żony zawartym w uzasadnieniu pozwu.

Odpowiedź na pozew do sądu może zostać złożona do pierwszej rozprawy, chyba że sąd zobowiąże Pana do złożenia odpowiedzi na pozew w innym terminie.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Pozew do sądu o utratę dobrego imienia

Chciałbym wystąpić z pozwem przeciwko komuś, kto wyraził na mój temat niepochlebną, nieprawdziwą opinię. Czy w postępowaniu sądowym to ja będę musiał udowodnić, że tamta osoba nie mówiła prawdy, czy też pozwany będzie musiał udowodnić prawdziwość swoich słów?



Jak napisać pozew o eksmisję?
Jesteś właścicielem lokalu, który wynajmujesz, a najemca od kilku miesięcy zalega z zapłatą czynszu. Masz prawo żądać od niego opuszczenia i opróżnienia lokalu wraz ze wszystkimi rzeczami (eksmisja). O tym kiedy, i na jakich warunkach można żądać eksmisji, była już wcześniej mowa, natomiast ja skoncentruję się na tym, jak właściciel lokalu ma napisać prawidłowo pozew do sąduo eksmisję.

Wykluczenie wspólnika ze spółki bez konieczności składania pozwu do sądu

Mam pytanie o wykluczenie wspólnika ze spółki. Otóż prowadzimy spółkę jawną trzyosobową, każdy wspólnik może samodzielnie reprezentować spółkę, uchwały zapadają większością głosów. Jeden wspólnik nie podpisuje uchwał ani ich nie respektuje, co powoduje zakłócenia w kontaktach z naszymi poważnymi klientami, a w konsekwencji – ich utratę. Wspólnik świadomie tak postępuje w celu doprowadzenia firmy na skraj upadłości, a następnie przejęcia firmy. Wzywana czasami policja jest bezradna. Czy poza długotrwałym procesem o wykluczenie wspólnika lub pozbawienie go prawa reprezentacji można jakoś inaczej zablokować działania wspólnika?



Pozew do sądu o ustalenie alimentów w sądzie niemieckim przeciwko polskiemu obywatelowi

Była żona mojego męża i jego dziecko mają obywatelstwo niemieckie, mój mąż polskie. Żona odeszła od niego i wyjechała z kraju, dwa lata później odbył się rozwód w Polsce bez orzekania o winie i bez roszczeń majątkowych. Teraz żona domaga się alimentów za okres od jej wyjazdu do rozwodu, kiedy byli jeszcze małżeństwem. Mąż od momentu rozwodu płaci alimenty w wysokości 300 zł. Była żona szantażuje go pozwem w sądzie niemieckim o ustalenie alimentów w euro na nią i na dziecko. Czy ma do tego prawo i czy mąż musi jej płacić za okres, kiedy jeszcze byli małżeństwem?



Znęcanie się psychiczne
Moja kuzynka ma problem z mężem, chce złożyć pozew do sądu o rozwód, ale boi się, bo on jej grozi, że ją zabije, że spali dom. Chce odejść, ponieważ on ciągle się awanturuje, pije, nie dba o nic, wyzywa ją przy dziecku. Czy istnieje możliwość, żeby opuścił ten dom przed rozwodem i miał zakaz zbliżania się do nich? Jest zameldowany na stałe, ale mieszkanie jest własnością jej rodziców. Co ona może w tej sytuacji zrobić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl