Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozew o zapłatę przesłany przez komornika do pracodawcy

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.09.2018

Dowiedziałam się z księgowości mojego pracodawcy, iż komornik przysłał pozew o zapłatę z tytułem wykonalności, ja nie otrzymałam od komornika żadnego pisma. Czy mogę złożyć wniosek do sądu o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu, jeśli nikt nie doręczył mi pozwu o zapłatę?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Oczywiście może Pani na podstawie zawiadomienia od pracodawcy – licząc 7 dni od, kiedy dowiedziała się Pani o istnieniu wyroku – wnioskować o przywrócenie terminu do zaskarżenia wyroku. O ile oczywiście nie otrzymała Pani samego wyroku. Fakt, iż był awizowany a nie odebrany w terminie, nie czyni go niedoręczonym. Wręcz przeciwnie. Jeśli zaś winę ponosi za to powód – podając zły adres w pozwie – ma Pani argument do przywrócenia terminu.

 

Obecnie musi Pani jak najszybciej przygotować wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty razem ze sprzeciwem. Oba pisma należy wnieść do sądu razem.

 

Co do zasady – zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego – powód powinien w sprawie wskazać Pani adres zamieszkania i powinna Pani wyrok otrzymać na ten adres. Jeśli zaskoczyła Panią egzekucja komornicza zapewne nie otrzymał Pani wyroku – często się zdarza, że podają w sądzie błędny adres.

 

Drugą opcją jest obecnie – jeśli w aktach jest błędny adres – wznowienie postępowania na podstawie tego, że Pani jako strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania. Tak się dzieje w przypadku podania błędnego adresu.

 

W obu przypadkach należy złożyć wniosek o zabezpieczenie w zakresie wstrzymania egzekucji komorniczej. W ten sposób mogłaby Pani uniknąć wykonania wyroku, tj. wyegzekwowania należności przez komornika na wniosek wierzyciela.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Pozew o zapłatę przesłany przez komornika do pracodawcy

 

Sąd występuje w takiej sytuacji do komornika z żądaniem przedstawienia akt egzekucyjnych – w tym czasie komornik nie może prowadzić egzekucji.

 

Teraz pozostaje jeszcze jedno pytanie – o powód zaskarżenia wyroku. Nie opisała Pani, czego dotyczy wyrok, czy pozew, czy roszczenie może być przedawnione, czy jest nienależne. To są nieodłączne argumenty do tego, aby skutecznie zaskarżyć wyrok. Bo jeśli nie posiada Pani takich argumentów – a powództwo jest zasadne – skończy się na tym samym, tj. utrzymaniu wyroku w mocy, a obciążeniu Panią dodatkowo kosztami postępowania.


W sprzeciwie od nakazu zapłaty, a także we wniosku należy podnieść zarzuty, najprostszy to zarzut przedawnienia, o ile już upłynął, do dnia wniesienia pozwu przez powoda, nie do dnia doręczenia Pani pisma przez komornika.

 

Zgodnie z art. 117 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.  

§ 2. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne”.

 

Z kolei zgodnie z art. 819 § 1 Kodeksu cywilnego „roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Środek zaskarżenia

Sąd wzywa mnie do wyjawienia majątku w związku z postępowaniem windykacyjnym. Sprawa wiąże się z nakazem zapłaty za towar, którego nigdy nie kupowałam od pozywającego mnie kontrahenta. Jak się bronić? Czy przysługuje mi jakiś środek zaskarżenia?

Odzyskanie pieniędzy od byłego najemcy mieszkania

Miesiąc temu moje mieszkanie opuściła lokatorka, zostawiając niezapłacone należności oraz szkody w mieszkaniu. Mam jedynie jej adres zameldowania. Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy?

List komornika do uczelni studenta

Otrzymałem zawiadomienie od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułu wykonawczego. Nie pracuję i nie mam majątku. Asesor komorniczy prawdopodobnie wpisał w Google moje dane i dotarł do strony internetowej uczelni wyższej, gdzie przed moim nazwiskiem figurowało słowo „teacher”. Stąd wywnioskował, że tam pracuję i wysłał na uczelnię zawiadomienie o zajęciu wierzytelności, a tymczasem ja jestem zwyczajnym studentem. Czy miał prawo na podstawie szczątkowych danych podjąć takie działania? Ujawnił tym samym moje problemy finansowe podmiotowi niezwiązanemu ze sprawą. Czy mam możliwość złożenia na to skargi? I czy komornik może zająć moje wpłaty na konto uczelni na poczet czesnego?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »