
Indywidualne porady prawne
Czy mogę pozbawić ojca dziecka władzy rodzicielskiej?Autor: Jakub Bonowicz |
Rozwiodłam się bez orzekania o winie. Z tego związku mam 9-letnie dziecko. Sąd przyznał mi opiekę nad nim, ustalił kontakty ojca z dzieckiem i zasądził alimenty. Ojciec jednak bardzo rzadko odwiedza dziecko, zupełnie się nim nie interesuje. Teraz mam nowego partnera, dziecko bardzo go lubi, mówi do niego „tatusiu”. Czy mogę pozbawić ojca dziecka władzy rodzicielskiej? Czy mogę mu zaproponować, że nie będę chciała jego alimentów, jeśli zrzeknie się praw do dziecka? |
Przede wszystkim nie uda się Pani uniknąć sądu, chociażby dlatego, że przysposobienie (adopcja) może się odbyć jedynie na drodze sądowej.
W zasadzie sprawa byłaby najszybciej rozwiązana, gdyby Pani przyszły mąż przysposobił Pani syna. Instytucję przysposobienia reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 1964 r. w artykułach 114-127. Przy okazji: jeśli Pani przeglądać będzie na własną rękę przepisy, to właśnie dziś (13.06) weszła w życie istotna nowelizacja, odnosząca się również do władzy rodzicielskiej i kontaktów, więc proszę zawsze spojrzeć, czy podawana wersja jest aktualna.
Przesłanki przysposobienia (adopcji) – przysposabiający = adoptujący, przysposabiany = adoptowany – są następujące:
Skutkiem przysposobienia jest to, że:
Co do kontaktów z dzieckiem, to samo ustanie władzy rodzicielskiej nie wyłącza jeszcze prawa do kontaktów ojca (choć nie jest to do końca jasne, zważywszy na nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Otóż zgodnie z art. 113 § 1 K.r.io. niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Jeśli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ogranicza utrzymywanie kontaktów z dzieckiem (art. 1132 K.r.io.). W wypadku ojca Pani dziecka te kontakty i tak są już dość mocno ograniczone.
Jeżeli natomiast utrzymywanie kontaktów z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd może w ogóle zakazać ich utrzymywania (art. 1133). To oznacza, że jeśli jednocześnie ojciec jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, w zasadzie ustają jakiekolwiek jego prawa w stosunku do syna. Rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów może być zmienione, jeżeli wymaga tego dobro dziecka (art. 1135).
Co do zrzeczenia się alimentów przysługujących dziecku, to oczywiście alimenty są dziecka, a nie Pani – Pani jest tylko przedstawicielką ustawową dziecka i jego reprezentantką. Zrzeczenie się alimentów jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem, co oznacza, że w takim wypadku potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego (art. 101 § 3), który najprawdopodobniej jej nie udzieli, gdyż jest to czynność godząca w dobro dziecka i raczej sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (można się zastanawiać, czy w ogóle zrzeczenie się alimentów przez dziecko w jakiejkolwiek sytuacji jest dopuszczalne). Tak więc nawet jeśli sporządzi Pani na piśmie z mężem taką „umowę”, na mocy której mąż przestanie płacić alimenty w zamian na wyrażenie zgody na przysposobienie, to taka umowa – jako sprzeczna z zasadami współżycia społecznego i sprzeczna również (w zakresie braku zgody sądu opiekuńczego) – będzie nieważna (art. 58 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego).
Zatem najlepszym wyjściem jest, aby Pani partner niezwłocznie po ślubie wystąpił z wnioskiem o przysposobienie. Jeśli ma Pani odpowiednie dowody na obecną sytuację rodzinną, to być może sąd w ogóle nie będzie wymagał zgody ojca dziecka, jeśli będzie za tym przemawiało dobro dziecka. Występowanie najpierw o pozbawienie władzy rodzicielskiej, a potem o przysposobienie, jest zbędne, bo jeśli istnieją przesłanki, by pozbawić ojca władzy rodzicielskiej, to tym bardziej istnieją przesłanki do orzeczenia przysposobienia bez zgody ojca. Można też rozważyć całkowity zakaz kontaktów ojca z dzieckiem.
Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (1):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
22.07.2022
Powyższa porada ani na stan z 2009 roku ani obecnie nie jest rzetelna. Nieuwzględnianie zdania rodzica biologicznego przy przysposabianiu ma miejsce tylko wtedy, gdy ten ma ograniczone zdolności do czynności prawnych (art. 119 par. 2 KRiO). W innym przypadku najpierw należy pozbawić władzy rodzicielskiej (podkreślam - pozbawić a nie ograniczyć!), dopiero później zaś, gdy zostanie takowa odebrana wystąpić można o przysposobienie, ewentualnie można liczyć, że rodzic biologiczny wyrazi zgodę na przysposobienie (w praktyce rzadko spotykane).
Awsa