Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozbawienie przybranego dziecka nazwiska

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 29.01.2017

Jestem w drugim małżeństwie. Kiedy je zawierałem, córka żony miała 11 lat. Jej biologiczny ojciec był pozbawiony praw rodzicielskich. Córka żony zaczęła nosić moje nazwisko. Z upływem lat jednak nasze relacje się pogarszają, obecnie są fatalne. Dziewczyna ma 18 lat. Czy mogę obecnie pozbawić ją mojego nazwiska?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Regulacje w powyższym zakresie zawiera ustawa Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a także ustawa z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imion i nazwisk.

 

Przepisy dotyczące zmiany imion i nazwisk zawarte zostały w ustawie z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska, jednak w przypadku dzieci – osób niepełnoletnich w rozumieniu art. 10 i następnych Kodeksu cywilnego – decydujące znaczenie mają również przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ponieważ osoby niepełnoletnie podlegają władzy rodzicielskiej (art. 92 i następne Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) lub opiece (art. 145 i następne Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

 

Artykuł 8 ustawy o zmianie imienia i nazwiska stanowi:

 

„1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które zrodzą się z tego małżeństwa.

2. Zmiana nazwiska jednego z rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci pod warunkiem, że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.

3. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka, każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka.

4. Zgoda dziecka oraz drugiego z rodziców na zmianę nazwiska dziecka powinna zostać wyrażona osobiście przed organami, o których mowa w art. 12, lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe za granicą mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Artykuł 8 ust. 1 stanowi obligatoryjnie, że zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które zrodzą się z tego małżeństwa.

 

Przepis ten potwierdza zasadę wynikającą z art. 88 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, że nazwiska rodziców i ich dzieci powinny być tożsame. Dziecko pochodzące z małżeństwa nosi nazwisko będące wspólnym nazwiskiem małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka (art. 88 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

 

W art. 8 ust. 2 ustawy o zmianie imion i nazwisk dopuszczono rozciągnięcie na małoletnie dzieci nazwiska w przypadku jego zmiany tylko przez jedno z rodziców. W takim wypadku konieczne jest wyrażenie zgody przez drugie z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje, nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Ustawodawca obniżył także do 13 lat granicę wieku, od której rozciągnięcie zmiany nazwiska na małoletnie dziecko wymaga jego zgody.

 

Obniżenie granicy wieku w ustawie dostosowano do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego w zakresie ograniczonej zdolności do czynności prawnych, uprawniającej w pewnej mierze do podejmowania decyzji i składania oświadczeń woli z zakresu prawa cywilnego.

 

Do momentu ukończenia przez dziecko pełnoletności, to rodzice jako przedstawiciele ustawowi podejmują decyzję w zakresie władzy rodzicielskiej. Pan nie jest jednak prawnym opiekunem dziecka, chyba że je Pan przysposobił.

 

W momencie ukończenia przez dziecko 18 lat, a więc uzyskania pełnoletności ,władza rodzicielska ustaje z mocy prawa. W sytuacji powyższej nie jest możliwa zmiana nazwiska dziecka, które osiągnęło już swój pełnoletni wiek. Dziecko może jednak samo wystąpić o powyższą zmianę, składając odpowiedni wniosek w tym zakresie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - II =

»Podobne materiały

Uzasadnienie zmiany dla USC

Jestem rok po ślubie. Chciałabym zmienić nazwisko rodowe na nazwisko męża. Wcześniej tego nie zrobiłam, bo musiałam zrealizować kontrakt (jesteśmy marynarzami), a nie zdążyłabym wyrobić nowych dokumentów. Chciałabym, byśmy mieli to samo nazwisko. Jakich argumentów użyć w uzasadni

Literówka w nazwisku rodziców

Moi teściowie mieli różne nazwiska, co wynikało z błędu pisarskiego, literówki (nazwijmy je A i A2). Dwoje ich dzieci nosi nazwisko A, a troje A2. Teściowie zmarli. Mamy do przyjęcia po nich spadek z tytułu mienia zabużańskiego. Czy dzieci różniące się nazwiskami otrzymają majątek?

Rejestracja aktu ślubu

Mieszkam w Anglii. Mam zamiar zawrzeć tam związek małżeński z obywatelem brytyjskim. Dowiedziałam się, że aby zarejestrować akt ślubu w Polsce, należy przedstawić m.in. akt urodzenia. Mój problem polega na tym, że mój przyszły mąż ma zapisane w akcie urodzenia inne imię niż w poz

Uzasadnienie zmiany nazwiska

Chciałbym zmienić nazwisko w Polsce. Mam też obywatelstwo Norweskie. W Polsce noszę nazwisko B, w Norwegii – A. W Norwegii nazwisko B używane jest jako drugie imię. Obecnie zmienia się tam prawo o nazwiskach i będę miał je pisane z łącznikiem (A-B). Jakie napisać uzasadnienie zmia

Zmiana kategorii wojskowej z A na D - co zrobić?

Proszę o poradę prawną i wskazanie rozwiązań w sprawie zmiany kategorii wojskowej z A na D. Na komisji wojskowej w 2013 roku przyznano kategorię A mimo istnienia i z wyszczególnieniem chorób takich jak: astma oskrzelowa, alergia sezonowa i całoroczna, otyłość i nadciśnienie. Co w przypa

Nadawanie imion 20 lat temu

Chciałbym prosić o opinie prawnika, czy zdanie „Kiedyś imiona w Polsce można było nadawać tylko z kalendarza” (kiedyś to około 20 lat temu), jest prawdziwe? Osobiście znalazłem w statystykach imiona nietypowe nadawane w tamtych czasach, ale prosiłbym o opinię prawnika.

Powołanie jako rezerwista na ćwiczenia - jak uniknąć?

Dostałem powołanie do wojska jako rezerwista na ćwiczenia. Czy mogę jakoś tego uniknąć, np. zwolnieniem lekarskim (mam kontuzję)?

Notariusz nie uznał aktu urodzenia wydanego przez ePUAP

Pobrałem całkowity odpis aktu urodzenia poprzez ePUAP. Niestety notariusz go nie uznał i wysłał mnie do urzędu. W związku z tym chciałbym uzyskać informację na temat podstawy prawnej obowiązku akceptacji tego typu elektronicznych pism urzędowych wydanych przez ePUAP. Wydaje mi się bowie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »