.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozbawienie nazwiska byłej synowej

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 08.07.2018

Syn jest 7 lat po rozwodzie cywilnym. Jego była żona jednak nadal go dręczy, szykanuje, utrudnia kontakty z dzieckiem. Czy możliwe jest sądowe pozbawienie nazwiska syna byłej synowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pozbawienie nazwiska byłej synowej

Fot. Fotolia

Rozumiem Pani rozgoryczenie sytuacją, ale sprawę można załatwić, aby w miarę bezproblemowo byłe małżeństwo mogło funkcjonować, w zasadzie jedynie w zakresie opieki nad dzieckiem, bo, jak sądzę, innych wspólnych aspektów życia już nie mają

 

Pani syn powinien uregulować sobie sądownie kontakty z dzieckiem. To najlepszy i najprostszy sposób, aby zachować kontakt z dzieckiem i więź.  Takie sądowe ustalenie może dotyczyć nie tylko widywania się, ale także kontaktów elektronicznych, przez skype, e-mail, SMS-y, telefon, plus widzenia – w określone dni, tygodnie, ferie, święta.

 

Za niestosowanie się do wyroku matka dziecka może ponieść odpowiedzialność, przede wszystkim finansową.

 

Zgodnie z art. 113 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kontakty z dzieckiem są kwestią niezależną od władzy rodzicielskiej. Sytuacja, gdy jeden z rodziców ma uregulowane kontakty z dzieckiem w ściśle określonych terminach, nie oznacza, iż nie może on decydować o istotnych sprawach dziecka. Władza rodzicielska dotyczy bowiem wszelkich spraw małoletniego odnoszących się do jego majątku, pieczy nad nim, a także kierunków wychowawczych, i trwa do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. 

 

Zgodnie z art. 59815 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.

 

Podobnie jest, jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje.

 

Nękaniem syn musi po prostu przestać się przejmować. Sądzę, że większą satysfakcję sprawia jej wiedza, że on się tym przejmuje, niż sam fakt wywierania na nim negatywnych emocji.

 

Jednakże nie możecie jej zmusić do zmiany nazwiska. W omawianej kwestii  wypowiedział się Sąd Najwyższy, stwierdzając, iż „były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że kodeks rodzinny i opiekuńczy takiej możliwości nie przewiduje” (postanowienie SN z dnia 2 lutego 1978 r., sygn. akt V CZ 11/78). Zresztą nie sądzę, aby zmieniło to cokolwiek w jej zachowaniu.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton