.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powrót na cały etat w czasie zwolnienia lekarskiego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 10.03.2015

Aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, jestem w ciąży. Zatrudniona jestem na umowę na czas nieokreślony, ale mam przez kilka miesięcy pracować na pół etatu (na mocy porozumienia zmieniającego). Czy mogę wrócić za jakiś czas na cały etat w tej sytuacji (tj. formalnie, bo wciąż będę na L4)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Porozumienie zmieniające jest instytucją prawa pracy nieuregulowaną przepisami kodeksowymi. Najbliżej mu jednak do przepisów prawa cywilnego dotyczących swobody umów.

 

Za zgodą pracownika, w drodze porozumienia zmieniającego, dopuszczalne jest dokonanie czasowej zmiany warunków pracy i płacy. W przypadku braku zgody można to uczynić za wypowiedzeniem zmieniającym, w którym należy wskazać początkową i końcową datę trwania zmiany. Po upływie wskazanego terminu pracownik automatycznie powróci na poprzednio zajmowane stanowisko.

 

W sytuacji, gdy obie strony stosunku pracy zgodzą się co do zmiany wymiaru zatrudnienia pracownika, mogą zawrzeć porozumienie zmieniające. Jest to najwygodniejsza i najprostsza forma dokonania zmian, gdyż taki aneks do umowy można zawrzeć w każdym czasie, a przewidziane w nim zmiany dotyczące umowy podstawowej mogą mieć także zakres czasowy.

 

W dokumencie tym strony mogą przewidzieć, iż pracownikowi ogranicza się na czas określony, a więc na czas wskazany w porozumieniu, wymiar czasu pracy. Po upływie wskazanego terminu następuje automatyczny powrót do poprzednio określonych w umowie postanowień, bez konieczności dokonywania kolejnych porozumień zmieniających.

 

Wobec powyższego to, że w chwili, gdy upłynie termin zmiany Pani warunków pracy, Pani będzie na zwolnieniu lekarskim, nie ma najmniejszego znaczenia. Upływ terminu sam w sobie stanowi przesłankę do tego, aby została Pani znów traktowana jako pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Ani Pani, ani pracodawca nie musicie dokonywać w związku z tym żadnych czynności ani składać żadnych wniosków czy oświadczeń.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »