.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powołanie świadków w sporze z ZUS

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 05.03.2012

Mam 60 lat. Przepracowałem pół życia jako kierowca ciężarówek i operator sprzętu ciężkiego. Zaświadczenie o pracy zostało wystawione przez składnicę akt, ponieważ mój zakład pracy już nie istnieje. ZUS odrzucił mój wniosek o emeryturę z powodu niedostarczenia dowodów na pracę w szczególnych warunkach. W odwołaniu zaznaczyłem, że mogę powołać świadków z tamtego okresu. Sąd wyznaczył rozprawę, ale świadków nie powołał. Dodam, że pewnymi dokumentami dysponuje jeszcze składnica akt. Jak mam dalej postępować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pisze Pan: „w odwołaniu zaznaczyłem, że mogę powołać świadków z tamtego okresu”. Samo zaznaczenie, że może Pan coś zrobić, nie jest wykonaniem tego. Zamiast zaznaczać, że dysponuje Pan dowodami w postaci zeznań świadków, musi Pan te dowody wskazać.

 

Konieczne jest jak najszybsze napisanie pisma do sądu z wnioskami dowodowymi. Może to Pan zrobić jeszcze przed terminem rozprawy. Ma Pan do tego pełne prawo.

 

Sąd na pierwszy termin z reguły nie wzywa świadków, a jedynie wysłuchuje stron. Potem, jeżeli są wnioski dowodowe, zarządza ich wykonanie lub oddala. A więc jeżeli wnioski są tylko zasygnalizowane, to nie odnosi się do nich, bo de facto ich nie ma.

 

Dopiero jak je zobaczy, a ponadto wskaże Pan, co che Pan za ich pomocą wykazać, ustosunkowuje się do nich.

 

Należy napisać:

 

„Wnoszę o:

 

  1. zwrócenie się do … (składnica akt; adres), z wnioskiem o przesłanie kopii dokumentów związanych z zatrudnieniem mojej osoby, a znajdujących się w tym miejscu, dotyczących zajmowanych stanowisk pracy, umów o pracę, stawki zaszeregowania oraz związane z tym stanowiska pracy zajmowane przez mnie, ze szczególnym uwzględnieniem stanowiska kierowcy samochodów ciężarowych oraz operatora dźwigu,
  2. przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków:

     

    1. imię i nazwisko, adres zamieszkania – na okoliczność wykonywania przeze mnie pracy w warunkach szczególnych – tu można wpisać w jakim okresie i gdzie (może \być inaczej dla każdego świadka)
    2. imię i nazwisko, adres zamieszkania – na okoliczność wykonywania przeze mnie pracy w warunkach szczególnych – tu można wpisać, w jakim okresie i gdzie (może być inaczej dla każdego świadka)”.

 

Pismo proszę do sądu wysłać w dwóch egzemplarzach, a dla siebie zostawić jeszcze jeden.

 

Ponieważ nie znam akt sprawy, nie podejmuję się oceniać Pana szans. Wszystko, co ważne, znajduje się w owej składnicy akt. Dlatego wskazałem jako wniosek dowodowy o zwrócenie się do niej o przesłanie określonych dokumentów (kopii) na Pana temat. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton