Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powołanie w testamencie drugiej żony i syna

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 30.12.2017

Jestem w drugim związku małżeńskim. Spodziewamy się dziecka. Z pierwszego małżeństwa mam 10-letniego syna. Obecnie kupuję z żoną (w ramach rozdzielności majątkowej) nieruchomość (jej wkład 40%, mój – wsparty kredytem – 60%). Ponadto jestem posiadaczem dwóch nieruchomości (mieszkania i lokalu usługowego). Z pierwszą żoną mamy wspólnie mieszkanie, które jest przedmiotem trwającego podziału majątku. Chciałbym na wszelki wypadek sporządzić testament, w którym powołałbym do spadku swoją żonę w udziale 2/3, a synowi zapisałbym udział wynoszący 1/3. W jaki sposób ma to być ujęte w testamencie? Czy syn miałby prawo do zachowku przy takich nierównych udziałach? On jest nieletni, a jego matka z pewnością dążyłaby do uzyskania jak najwięcej, a ja chcę po prostu być sprawiedliwy. Podpowiadano mi też zapis windykacyjny na rzecz syna. Co mi Państwo radzą?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż w testamencie nie zapisuje Pan poszczególnych nieruchomości określonym osobom (albowiem, jak wnioskuję z opisu, nie to jest Pana wolą), lecz wprost określa, kogo powołuje do spadku i w jakim udziale. Dlatego zapis winien brzmieć: do spadku powołuję …… (żonę) w udziale wynoszącym 2/3 i swojego syna …… (syn …… i ……) w udziale wynoszącym 1/3.

 

Taki zapis uprawnia jednak syna do dochodzenia wyrównania przysługującego mu udziału. Na mocy ustawy, gdyby nie było testamentu, syn z żoną dziedziczyliby każde po 1/2, czyniąc zatem zapis na rzecz syna – 1/3, pomniejsza Pan jego udział, co powoduje, że syn będzie miał prawo dochodzenia zachowku w części, w której zostanie pominięty.

 

Pisze Pan, że Pańska obecna żona jest w ciąży. Otóż dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe. Innymi słowy w testamencie może Pan wskazać, iż do spadku powołuje Pan dziecko, które jest Pana dzieckiem i zrodzone zostanie przez Pana żonę.

 

Także zapis poszczególnych nieruchomości będzie powodował, że każda z Pań zacznie oceniać wartość tychże nieruchomości, co sprawi, że z chwilą gdy jedna będzie droższa od drugiej, zacząć się może bój. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapisanie w testamencie każdemu po 1/3, w tym także nienarodzonemu dziecku, które zgodnie z art. 927 § 2 K.c. może być powołane do spadku. Warunek, by spadek nabyło, jest jeden – musi urodzić się żywe.

 

Co do ostatniego pytania: Zapis windykacyjny nie ma wpływu na udział i ewentualne jego uzupełnienie, lecz powoduje, że przypisuje Pan konkretne nieruchomości konkretnym osobom. Innymi słowy, każdy ze spadkobierców będzie miał prawo żądać wyrównania, ale jedynie w pieniądzu, a nie w prawie do danego lokalu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ważność testamentu sporządzonego za granicą

Jestem obywatelką Polski, ale mieszkam na stałe w Kanadzie. W obu krajach mam majątki. Chciałabym sporządzić testament w Kanadzie. Adwokat zasugerował, by sprawdzić, czy dokument będzie ważny w Polsce. Czy muszę sporządzić dwa testamenty (jeden dotyczący nieruchomości w Kanadzie,

Jakie znaczenie testamentu - polecenie czy zapis?

Jakie jest znaczenie (polecenie czy zapis) własnoręcznie spisanego testamentu mojej matki o następującej treści: „Testament. Ja, niżej podpisana, (...), oświadczam: z chwilą mojej śmierci przekazuję w tym testamencie moje mieszkanie (...) mojemu (...) synowi (...), zamieszkałemu (..

Dziedziczenie testamentowe i współwłasność mieszkania

Rodzice byli współwłaścicielami mieszkania, tata niedawno zmarł. W testamencie zapisał wszystko mi, a jestem jedynakiem. Jaka część mieszkania jest moja?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »