Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powództwo wzajemne

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 26.08.2015

Jestem współwłaścicielem domu, który odziedziczyłam w części kilka lat temu. Osoba trzecia odkupiła jeden z 5 udziałów w nieruchomości. Jak się niedawno dowiedziałam, ten człowiek postawił na ogrodzie wiatę (sklepik) i prowadzi tam sprzedać. Ponadto samowolnie zrobił remont budynku oraz zaadaptował ogród w dziwny sposób. Obecnie ten współwłaściciel posiada już 3/5 udziałów w nieruchomości. Pozywa teraz mnie i innych (byłych) współwłaścicieli do zwrotu kosztów remontu, który wykonał. Dla mnie to niedorzeczne. Czy należy wystąpić z powództwem wzajemnym o zapłatę zaległego czynszu, czy liczyć na wyrok odrzucający żądania powoda?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rozumiem, że dział spadku między Państwem nie został nigdy przeprowadzony. Należy uznać, iż przedmiotowa nieruchomość jest Państwa współwłasnością w częściach ułamkowych.

 

Zasada jest taka: pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną (art. 207 Kodeksu cywilnego).

 

Tym samym współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną, choćby z początku pokrył je tylko jeden ze współwłaścicieli (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 lipca 2003 r., sygn. akt V CK 141/02). Zatem współwłaścicielowi ponoszącemu koszty służy roszczenie o zapłatę w stosunku do pozostałych, przy czym żądana kwota winna odpowiadać wielkości udziału danego współwłaściciela.

 

Niemniej należy mieć na uwadze, że najprawdopodobniej przedmiotowe remonty zostały wykonane samowolnie przez jednego współwłaściciela bez zgody pozostałych. Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego „do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli”. Natomiast do czynności zwykłego zarządu wystarczy zgoda większości współwłaścicieli.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ocena, czy dana czynność należy do czynności zwykłego zarządu, czy też przekracza te granice, powinna być dokonywana w konkretnych okolicznościach faktycznych, nie jest bowiem możliwe przyjęcie jednorodnej reguły ich rozgraniczenia. Stąd ostatecznie sąd rozstrzygnie, czy dany remont był czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, czy też nie, oceniając Państwa sprawę.

 

Z orzecznictwa wynika, iż przez czynności zwykłego zarządu należy rozumieć czynności związane z bieżącym administrowaniem nieruchomością (utrzymaniem jej w stanie niepogorszonym), a także instalowanie kanalizacji sanitarnej, opadowej i przewodów wodociągowych.

 

Natomiast czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest na pewno:

 

  • zbycie rzeczy wspólnej;
  • obciążenie jej ograniczonym prawem rzeczowym;
  • wzniesienie obiektu budowlanego na nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności;
  • zmiana przeznaczenia lub przebudowa pomieszczenia wspólnego;
  • przebudowa budynku stanowiącego współwłasność.

 

Nadto z treści pytania nie wynika, że powodowy współwłaściciel uzyskał upoważnienie sądu do wykonania tych remontów. W tym stanie rzeczy powód nie ma Prawa regresu do tych współwłaścicieli, którzy nie wyrazili zgody na remont, jeśli remont ten zostanie uznany za czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu.

 

Jeśli dany remont nie służył utrzymaniu nieruchomości w stanie niepogorszonym (nie był to remont konieczny), to uważam, iż są podstawy do uznania, że była to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu wymagająca zgody wszystkich współwłaścicieli.

 

Natomiast jeśli chodzi o żądanie od powoda wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości (tj. czynszu), to sprawa wygląda następująco. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli (art. 206 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż każdemu współwłaścicielowi przysługuje prawo do bezpośredniego korzystania z całej rzeczy wspólnej. Jednak współwłaściciel może posiadać i używać rzecz wspólną tylko o tyle, o ile da się to pogodzić z posiadaniem i używaniem rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

 

Natomiast inną kwestią jest to, czy nieruchomość ta przynosi jakieś pożytki. Jeśli tak, to każdy współwłaściciel ma do nich prawo w zakresie odpowiadającym jego udziałowi.

 

Podsumowując, w odpowiedzi na pozew winna Pani podnieść, że przedmiotowe remonty zostały wykonane bez Pani zgody, mimo że zgoda była konieczna, gdyż remonty te należy uznać za czynności przekraczające zakres czynności zwykłego zarządu. Tym samym winna Pani wnieść o oddalenie powództwa w całości. Natomiast jeśli chodzi o przedstawienie jakiejś kwoty do potrącenia z tytułu korzystania z nieruchomości. to wszystko zależy od tego. czy nieruchomość przyniosła jakieś pożytki. Proszę pamiętać, iż Pani jako współwłaściciel też może – w świetle prawa – korzystać z całej nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Korzystanie z części wspólnej

Mieszkamy w domu jednorodzinnym na parterze; piętro zajmuje sąsiadka (właścicielka) ze swoim konkubentem. Jedno z pomieszczeń (korytarz prowadzący do piwnicy) jest wspólne. Ostatnio w środku nocy nietrzeźwy konkubent wszedł do wspólnego korytarza, hałasując. Żona zwróciła mu uwagę, a on zaczął się awanturować i ją popychać, twierdząc, że ma prawo do korzystania z części wspólnej i może tam robić, co chce. Czy można zakwalifikować to zdarzenie jako zakłócenie miru domowego? Czy fakt, że kłótliwy sąsiad jest tylko konkubentem właścicielki (nie jej mężem), ma jakieś znaczenie?

Wynajęcie lokalu bez zgody współwłaściciela

Czy mąż może wynająć lokal mieszkalno-użytkowy osobie trzeciej bez mojej zgody i otrzymywać pieniądze z tytułu umowy najmu? Jesteśmy współwłaścicielami tego lokalu. Nieruchomość została zakupiona przed podpisaniem intercyzy. Obecnie jesteśmy w separacji. Co mogę zrobić w tej sprawie?

 

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności działki rolnej?

Mój były mąż i moja córka w drodze testamentu otrzymali działkę rolną po matce męża w częściach: 2/6 syn teściowej, 4/6 wnuczka (moja córka). Na działce w domku letniskowym od lat zamieszkuje ojciec mojej córki. Niestety nie dba zupełnie o działkę, bezprawnie wycina drzewa, podejrzewam, że nielegalnie czerpie prąd. Boję się, żeby córka z tego tytułu nie miała kłopotów. Córka chciałaby sprzedać swoją część, ale gmina raczej nie wyrazi zgody na podział działki rolnej. Były mąż na pewno nie odkupi działki. Jak można wybrnąć z tej sytuacji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »