Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powierzchnia użytkowa

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.03.2013

Prowadzę działalność gospodarczą – montaż podłóg drewnianych, parkietów itd. Oczywiście wiem, że dla lokalu mieszkalnego o powierzchni do 150 m2 mogę wystawić fakturę ze stawką 8% podatku VAT, a ponad ten metraż obowiązuje stawka 23%. Pewne mieszkanie ma powierzchnię użytkową 180 m2, ale ja mam wykonać swoją pracę jedynie na powierzchni 80 m2. Czy mogę wystawić fakturę ze stawką podatku VAT wynoszącą 8%?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Powinien Pan wystawić fakturę z dwiema stawkami: 8% i 23%.

 

Spieszę wyjaśnić, z jakiego powodu. Stawkę podatku 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

 

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b (tak stanowi art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług).

 

Do tak określonego budownictwa, objętego społecznym programem mieszkaniowym, nie zalicza się jednak na mocy art. 41 ust. 12b ustawy o podatku od towarów i usług:

 

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

 

Co zrobić w opisanej przez Pana sytuacji, gdy lokal mieszkalny nie jest kwalifikowany do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stanowi ust. 12c tegoż samego artykułu. Ustawodawca postanowił, że w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity powierzchni 8% stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. Powyżej tej części stosuje się stawkę podstawową.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmiana powierzchni mieszkania

Postanowiłem kupić mieszkanie w Krakowie. W 2010 r. podpisałem umowę przedwstępną z deweloperem. W umowie jest napisane, że na ostateczną cenę mieszkania będzie miała wpływ m.in. zmiana powierzchni mieszkania wynikająca z różnic obmiarowych (z zastrzeżeniem, iż w wypadku powierzchni mniejszej lub większej niż 2,5% wymagane jest podpisanie aneksu). Powierzchnia zwiększyła się o 1,2 m2 i deweloper domaga się zapłaty za tę dodatkową powierzchnię. Czy deweloper może wysuwać takie żądania? Czy wyżej wymieniona klauzula jest – według przepisów Kodeksu cywilnego – klauzulą niedozwoloną? Umowę przesyłam w załączniku.

 

Podatek VAT na bramę garażową

Jeżeli brama garażowa jest montowana w garażu w bryle budynku, to jaki VAT należy doliczyć: 8% czy 23% w tym roku? Jak to ująć na fakturze, aby dało się to zrobić ze stawką 8%?

Łączenie stawek podatku VAT

Czy zakupiony towar bez transportu na stawce VAT 8% połączony z własnym transportem na stawce VAT 23% można sprzedać na stawce 23% z doliczonym transportem (towar kupuję bez transportu, a sprzedaje z transportem)? Czy możliwe jest takie łączenie stawek podatku VAT?

Zamknięcie działalności gospodarczej i sprzedaż nieruchomości a podatek

Pytanie dotyczy sprzedaży nieruchomości z działalności gospodarczej. Sprzedający w grudniu zawiera umowę przedwstępną z terminem zawarcia aktu końcowego do 3 stycznia 2017 r., a zamyka działalność dnia 31 grudnia. Cena w umowie jest wyszczególniona jako netto plus VAT. Dnia 30 grudnia wystawia fakturę opiewającą na pełne kwoty, a po zasięgnięciu porady, że jedna działka z budynkiem produkcyjnym może być zwolniona z podatku, wystawia fakturę korygującą. Ujmuje fakturę korygującą w deklaracji VAT za grudzień i płaci podatek po uwzględnieniu kwoty z deklaracji. Okazuje się, że kupujący nie potwierdził faktury korygującej. Akt notarialny zostaje zawarty 3 stycznia 2017 roku i w nim jest oświadczenie, że sprzedający jest podatnikiem VAT czynnym i transakcja jest objęta podatkiem VAT. Czy kwoty z aktu notarialnego bezwzględnie muszą być w całości przeniesione do faktury? Czy sprzedający miał prawo skorzystania ze zwolnienia pomimo zapisów w akcie notarialnym i rozliczenia faktury w grudniu?

Stawka VAT na sprzedaż gruntu z rozpoczętą budową

Nasza firma chce sprzedać działkę z rozpoczętą budową – jest już garaż podziemny i część parteru. Ma to być budynek mieszkalny z lokalami usługowymi (400 m2 i 150 m2). Jaką stawkę podatku VAT powinniśmy zastosować, wystawiając fakturę?

Sprężarka śrubowa – odliczenie VAT od paliwa

Czy można odliczyć VAT od paliwa do sprężarki śrubowej zarejestrowanej jako przyczepa specjalna?

Sprzedaż mieszkania amortyzowanego w firmie

Jak wygląda sprawa w razie sprzedaży mieszkania, które jest amortyzowane w firmie? Powiedzmy, że po 5 latach kredyt spłaciłem w całości, zamortyzowałem 50% i chcę sprzedać nieruchomość (wycofać z firmy i sprzedać). Czy w związku z tym, że amortyzowałem, powinienem zapłacić podatek VAT inny niż w przypadku sprzedaży mieszkania, które nie jest amortyzowane?

Zakup mieszkań od gminy i komorników - zwolnienie z podatku VAT

Jestem podatnikiem VAT-u, rozliczam się na zasadach ogólnych. Zamierzam kupować mieszkania od gminy bądź komorników. Zakup taki jest zwolniony z podatku VAT, czyli go nie odliczę, natomiast mogę robić odpisy dotyczące remontu i wyposażenia. Jak wygląda VAT przy sprzedaży lub najmie mieszkania? Od jakiej kwoty się go płaci? Koszty remontu mogą przekroczyć 30% wartości nieruchomości.

Powierzchnia lokalu

Czy spółdzielnia może przyjąć do naliczeń czynszowych powierzchnię lokalu bez względu na wysokość i niezgodnie z przydziałem? Przydział lokalu mieszkalnego uwzględnia różną wysokość i stanowi, że do naliczeń czynszowych za część lokalu o wysokości do 2,20 m należy przyjąć 0,5 pełnej wysokości, a powyżej 2,20 m w pełnej wysokości. Spółdzielnia od pewnego czasu nalicza za całość pełną wysokość.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »