.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powierzchnia użytkowa

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.03.2013

Prowadzę działalność gospodarczą – montaż podłóg drewnianych, parkietów itd. Oczywiście wiem, że dla lokalu mieszkalnego o powierzchni do 150 m2 mogę wystawić fakturę ze stawką 8% podatku VAT, a ponad ten metraż obowiązuje stawka 23%. Pewne mieszkanie ma powierzchnię użytkową 180 m2, ale ja mam wykonać swoją pracę jedynie na powierzchni 80 m2. Czy mogę wystawić fakturę ze stawką podatku VAT wynoszącą 8%?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Powinien Pan wystawić fakturę z dwiema stawkami: 8% i 23%.

 

Spieszę wyjaśnić, z jakiego powodu. Stawkę podatku 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

 

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b (tak stanowi art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług).

 

Do tak określonego budownictwa, objętego społecznym programem mieszkaniowym, nie zalicza się jednak na mocy art. 41 ust. 12b ustawy o podatku od towarów i usług:

 

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

 

Co zrobić w opisanej przez Pana sytuacji, gdy lokal mieszkalny nie jest kwalifikowany do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stanowi ust. 12c tegoż samego artykułu. Ustawodawca postanowił, że w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity powierzchni 8% stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. Powyżej tej części stosuje się stawkę podstawową.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »