.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powiadomienie o planowanej egzekucji komorniczej

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 04.01.2011

Mam zajęcie komornicze na pensji. Co więcej, wciąż spłacam kilka pożyczek, ale obecnie spóźniam się ze spłatą rat). Obawiam się, że banki nie zechcą rozwiązać sprawy polubownie i dojdzie do kolejnych zajęć – tym razem moich ruchomości. Nie posiadam właściwie majątku, mieszkam z rodzicami w ich mieszkaniu. Czy zostanę powiadomiony o planowanej wizycie komornika? Boję się, że może dojść do egzekucji przedmiotów należących do rodziców (sprzęty AGD i RTV), ponieważ nie posiadają oni starych rachunków. Co powinienem zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

O każdej wizycie komornika zostanie Pan pisemnie powiadomiony, otrzymując zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. To, czy komornik zjawi się w Pańskim miejscu zamieszkania, uzależnione jest od treści wniosku egzekucyjnego. Jeżeli wierzyciel nie wskazał egzekucji z ruchomości jako jednego z możliwych sposobów, to wizyta komornika nie dojdzie do skutku.

 

W praktyce zajęcia ruchomości dotyczą przedmiotów mających znaczną wartość majątkową, w szczególności samochodu, nowoczesnego sprzętu RTV. Co do zasady sposób ten nie jest preferowany przez komorników.

 

Komornik ma świadomość, że mieszka Pan w mieszkaniu rodziców, stąd też większość znajdujących się w nim przedmiotów stanowi bez wątpienia ich własność. Co do zasady komornik upewnia się, kto jest właścicielem danego przedmiotu.

 

Zajęcie rzeczy stanowiącej własność rodziców może stanowić podstawę dla wytoczenia przez nich powództwa opozycyjnego. Zgodnie bowiem z treścią art. 841 Kodeksu postępowania cywilnego:

 

§ 1. „Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

 

§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.

 

§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych”.

 

Wobec powyższego nie widzę żadnych powodów, dla których miałby się Pan obawiać wizyty komornika.

 

Reasumując, jest mało prawdopodobne, aby komornik zajął przedmioty rodziców; na tym etapie komornicy nie chcą uczestniczyć w niepewnej egzekucji. W razie jednak zajęcia egzekucyjnego przysługuje rodzicom powództwo o zwolnienie z egzekucji, przy czym jako dowód prawa własności mogą powoływać w zasadzie wszelkie okoliczności udawadniające ich prawo własności (w tym zeznania świadków).AAA

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »