Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Potrącenie pieszego na przejściu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.05.2019

Mam pytanie związane z potrąceniem pieszego na przejściu. Nic się nikomu nie stało (była wezwana karetka), a poszkodowany poszedł do pracy. Świadek zeznał, że pieszy nie zachował ostrożności. Niestety policja zabrała mi prawo jazdy. Co mam zrobić, żeby jak najszybciej odzyskać prawo jazdy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Potrącenie pieszego na przejściu

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k.

 

Z treści Pana pytania wynika, że prowadząc pojazd potrącił Pan pieszego na przejściu. Policja zatrzymała Panu prawo jazdy. Zastanawia się Pan, co w chwili obecnej uczynić.

 

W pierwszej kolejności zasadnym jest wskazanie, iż winien Pan zaskarżyć postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Na złożenie zażalenia ma Pan 7 dni, licząc od dnia następnego po dniu, kiedy odebrał Pan postanowienie. Zgodnie z art. 123 § 1 K.p.k. do biegu terminu nie wlicza się dnia, od którego liczy się dany termin.

 

Zażalenie lub sprzeciw wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia – od daty doręczenia. Dotyczy to również zażalenia na zawarte w wyroku rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów lub opłat; jeżeli jednak odwołujący się złoży wniosek o sporządzenie na piśmie oraz doręczenie uzasadnienia wyroku, zażalenie można wnieść w terminie przewidzianym do wniesienia apelacji.

 

Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas postępowania przygotowawczego i sądowego jest zasadne, co nie oznacza, że na skutek zażaleń postanowienia takie nie są uchylane.

 

Sąd, na którego postanowienie złożono zażalenie, może je uwzględnić, jeżeli orzeka w tym samym składzie, w którym wydał zaskarżone postanowienie; w innych wypadkach prezes sądu przekazuje zażalenie niezwłocznie, wraz z aktami lub niezbędnymi odpisami z akt sprawy, sądowi powołanemu do rozpoznania zażalenia.

 

Zgodnie z art. 42 § 1 K.k. sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

 

Innymi słowy, sąd jest uprawniony, ale nie zobowiązany do orzeczenia względem Pana środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Nadto pragnę podkreślić, iż do dnia dzisiejszego, z tego co Pan pisze, nie został Panu postawiony zarzut, co z kolei uniemożliwia podjęcie obrony i złożenie choćby wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Pragnę podkreślić, iż zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego, wyrażonym w postanowieniu z dnia 29 stycznia 2002 r. (sygn. akt I KZP 33/01) „zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w sytuacji, w której postępowanie karne zostaje warunkowo umorzone, pozostaje fakultatywny. Przepis art. 67 § 3 in fine kk jest bowiem w zakresie orzekania tego środka karnego przepisem szczególnym w stosunku do art. 42 § 2 kk i wyłącza stosowanie tego ostatniego w zakresie przez siebie objętym, a więc przy warunkowym umorzeniu postępowania”.

 

Co istotne, z treści Pana pytania nie wynika, by czyn popełnił Pan w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Powyższe ma bardzo istotne dla Pana znaczenie, albowiem zastosowanie znajdzie przepis art. 42 § 1 K.k., zgodnie z którym sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

 

Proszę zwrócić uwagę na zwrot „sąd może”. Mamy zatem do czynienia z fakultatywnym prawem orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju. Wyraźnie podkreślić należy, iż czyn, o którym mowa w art. 177 K.k. obejmuje dwa elementy, tj. jest umyślne bądź nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym oraz spowodowanie obrażeń ciała, określonych w art. 157 (§ 1) albo śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu innej osoby (§ 2).

 

Sąd Najwyższy w wyroku z 17 czerwca 1983 r., sygn. akt IV 113/83, OSNPG 1984, stwierdził: „Kierowca ma obowiązek nie tylko prowadzić pojazd zgodnie z obowiązującymi nakazami i zakazami, lecz winien on także prowadzić pojazd w sposób rozważny i ostrożny. Oznacza to, że kierujący pojazdem winien zachować bezpieczną szybkość, czyli dostosować ją do konkretnych warunków drogowych, a m.in. do natężenia ruchu, warunków atmosferycznych, widoczności, nawierzchni i predyspozycji kierowcy”.

 

Reasumując, w chwili obecnej winien Pan złożyć zażalenie na postanowienie. Do zażalenia musi Pan dołączyć wszystkie dokumenty, z których wynikać będzie, że prawo jazdy jest Pan konieczne do zarobkowania. Jeżeli ma Pan rodzinę i jest jej żywicielem proszę wyciągnąć z USC odpis aktu małżeństwa, ewentualnie odpisy aktu urodzenia dziecka/dzieci, umowę o pracę, zakres obowiązków oraz inne dokumenty, z których wynikać będzie, że prawo jazdy jest Panu potrzebne do zarobkowania, a zarobione w ten sposób środki konieczne do utrzymania rodziny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - 6 =

»Podobne materiały

Czas na wystawienie mandatu

Dostałem wezwanie do zapłaty mandatu wystawionego z powodu niezatrzymania się na czerwonym świetle, które zostało stwierdzone przy pomocy urządzenia rejestrującego. Wykroczenie zostało popełnione pod koniec maja, pismo zaś otrzymałem dopiero na początku października. Ile czasu zostało przewidziane p

 

Zapłata mandatu za niepełnoletnie dziecko

Moja siedemnastoletnia córka dostała mandat za jazdę autobusem bez biletu. Dostałam od zakładu komunikacji miejskiej wezwanie, z którego wynika, że to ja powinnam uiścić należność. Córka stwarza spore problemy wychowawcze i nie chcę regulować za nią jej długów. Czy faktycznie jako matka mam obowiąze

 

Zapłata orzeczonej grzywny i zwrot dokumentu

Kilka tygodni temu zatrzymano mi prawo jazdy za spowodowanie kolizji. Na komisariacie przyznałem się do winy. Policjant wyznaczył grzywnę w wysokości 400 zł, na co przystałem. Po jakimś czasem dostałem orzeczenie o zatrzymaniu prawa jazdy. Dzisiaj dostałem wyrok z określeniem ustalonej grzywny + kos

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »