Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poświadczenie nieprawdy o niekaralności sprzed lat

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 19.05.2017

W 2003 r. podpisałam oświadczenie o niekaralności (nauczyciel), co najprawdopodobniej nie było zgodne z prawdą (a co zataiłam). Wcześniej bowiem zostałam zatrzymana za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu. Postępowanie zostało warunkowo umorzone (po upływie 2 lat – umorzone). Czy dziś może się wobec mnie obrócić to poświadczenia nieprawdy i co mi za to grozi? Chciałabym podjąć pracę na stanowisku urzędniczym – czy mogę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. W pierwszej kolejności wskazać należy, iż czyn z art. 233 K.k. ma za zadanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Jak wskazuje się w orzecznictwie:„

 

Przedmiotem ochrony przepisu art. 233 § 1 k.k. jest szeroko rozumiane dobro wymiaru sprawiedliwości, w szczególności zaś wartość, jaką jest zapewnienie wiarygodności ustaleń dokonywanych w postępowaniu sądowym lub innym postępowaniu przewidzianym w ustawie, a co za tym idzie, ochrona prawidłowości (trafności) wydawanych orzeczeń. Dobrem prawnym bezpośrednio naruszonym lub zagrożonym przez złożenie fałszywego zeznania jest zatem mające zapaść w tym postępowaniu orzeczenie, nie jest nim zaś dobro prawne uczestnika postępowania, w którym zeznanie zostało złożone, chyba że działanie to narusza również inny przepis, chroniący bezpośrednio dobro prawne tej osoby (np. cześć, godność osobistą, mienie). W tym pierwszym wypadku do naruszenia lub zagrożenia dobra prawnego osoby, poprzez złożenie fałszywego zeznania, może dojść jednak dopiero wskutek orzeczenia sądu, a więc w sposób pośredni” (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 2005 r., sygn. akt IV KK 42/2005).

 

Wyraźnie podkreślić należy bowiem, iż zgodnie z art. 233 § 2 K.k. warunkiem odpowiedzialności za fałszywe zeznania jest uprzedzenie zeznającego przez osobę przyjmującą zeznanie i działającą w zakresie swoich uprawnień o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebranie od niej przyrzeczenia. Osoba przyjmująca zeznanie musi być uprawniona do prowadzenia danego postępowania. Luźna rozmowa nie może stanowić podstawy do odpowiedzialności karnej.

 

Zachodzi pytanie, wówczas została Pani pouczona o odpowiedzialności karnej za składania fałszywych zeznań. Zakładając, że tak, w mojej ocenie i tak doszło już do przedawnienia karalności przestępstwa.

 

Przed nowelizacją K.k. czyn z art. 233 § 1 K.k. zagrożony był karą do 3 lat pozbawienia wolności. Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat 5 – gdy chodzi o pozostałe występki. Nie ma bowiem znaczenia, jaki jest aktualnie zagrożenie karę za czyn z art. 233 § 1 K.k., gdyż jest ono surowsze niż w 2003 r. Zgodnie z art. 4 § 1 K.k. „jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy”.

 

Reasumując, w chwili obecnej doszło do przedawnienia karalności Pani czynu z 2003 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + 0 =

»Podobne materiały

Zatarcie skazania - dlaczego nie nastąpiło ?

W 2008 r. zostałem skazany na karę grzywny i odebranie uprawnień na okres 1 roku za jazdę pod wpływem alkoholu. Dwa tygodnie temu wystąpiłem do KRK o wydanie informacji o karalności. Otrzymałem ją dzisiaj w systemie elektronicznym i ku mojemu zdziwieniu wynika z niej, że wyrok skazujący w dalszym ci

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »