Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postępowanie upominawcze

Postępowanie upominawcze regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie upominawcze jest szybkim sposobem na uzyskanie przez wierzyciela tytułu egzekucyjnego w przypadku braku sporu z dłużnikiem. Dowiedz się więcej o tym typie postępowania.

 W dniu 1 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (dalej w skrócie K.p.c.) oraz niektórych innych ustaw, której zasadniczym przedmiotem jest uregulowanie nowego modelu postępowania cywilnego, a to elektronicznego postępowania upominawczego (dalej w skrócie EPU).

EPU stanowi kolejną próbę walki z jedną z największych bolączek polskiego wymiaru sprawiedliwości, z którą od lat, choć jak na razie bez wyraźnych efektów, zmagają się kolejne ekipy rządowe, jaką jest przewlekłość cywilnego postępowania sądowego, a co za tym idzie konieczność długotrwałego oczekiwania na uzyskanie prawomocnego wyroku, np. przeciwko niesolidnemu dłużnikowi, mogącego stanowić podstawę egzekucji.

EPU uzupełnia (nie zastępuje) dotychczasowe („papierowe”) postępowanie upominawcze, znane i cenione zwłaszcza przez przedsiębiorców, polegające co do istoty na tym, że sąd po wstępnej weryfikacji wniesionego pozwu i załączonych doń dokumentów, jeżeli nie zachodzą w sprawie uzasadnione wątpliwości, wydaje w krótkim czasie zamiast wyroku tzw. nakaz zapłaty. W sytuacji gdy pozwany (dłużnik) nie wniesie sprzeciwu od takiego nakazu zapłaty w terminie 14 dni od daty doręczenia mu nakazu, nabiera on mocy normalnego wyroku sądowego. Co do zasady, w EPU znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy o tradycyjnym postępowaniu upominawczym. Nowością jest jednak wykorzystanie w toku postępowania cywilnego nowoczesnych technologii oraz dobrodziejstw sieci internet.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Procedura w postępowaniu elektronicznym jest podobna do tej w tradycyjnym postępowaniu upominawczym – mianowicie na podstawie przedstawionych dowodów (w przypadku e-sądu na podstawie zawnioskowanych dowodów) sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

W postępowaniu upominawczym, także elektronicznym, środkiem odwoławczym jest sprzeciw. Pozwany ma na niego dwa tygodnie. Może go złożyć także na piśmie (inaczej niż e-pozew). Pozwany ma ułatwione napisanie sprzeciwu, bo dostaje sądowy nakaz z pouczeniem o sposobie wnoszenia sprzeciwu i o skutkach niezaskarżenia nakazu (wtedy nakaz się uprawomocnia i ma moc wyroku). Składając sprzeciw, można skorzystać także z formy elektronicznej, w tym celu jednak trzeba założyć e-konto (na takich zasadach jak powód). Sprzeciw nie wymaga uzasadnienia ani przedstawienia dowodów, ale pozwany powinien je wskazać. Prawidłowe wniesienie sprzeciwu skutkuje tym, że nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-sąd przekazuje sprawę do zwykłego sądu.    Przeczytaj pełną treść

 

 Powód będzie miał wybór pomiędzy dotychczasowym postępowaniem upominawczym a elektronicznym postępowaniem upominawczym. Tylko od powoda będzie zależało, jaką drogę postępowania wybierze. Pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym musi być wniesiony drogą elektroniczną. Pisma procesowe, których powód nie wniesie drogą elektroniczną w elektronicznym postępowaniu upominawczym, nie będą wywoływać skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu. Pisma procesowe wniesione drogą elektroniczną powinny być opatrzone podpisem elektronicznym.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym doręczenia będą przekazywane zarówno powodowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego elektroniczne postępowanie upominawcze (doręczenie elektroniczne), jak i pozwanemu, o ile jednak wniesie on pismo drogą elektroniczną. Jeżeli pozwany nie wniesie pisma drogą elektroniczną, to jego komunikacja z sądem będzie odbywać się drogą tradycyjną.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Europejski nakaz zapłaty, czyli nowy sposób dochodzenia zwrotu należności od zagranicznych dłużników
Jak skutecznie dochodzić należności od kontrahentów zagranicznych? Europejski nakaz zapłaty to nowy środek prawny, który ma służyć tym właśnie celom. Ważne dla każdego przedsiębiorcy!(Postępowanie upominawcze)

Europejskie postępowanie nakazowe czyli sposób na zagranicznych dłużników
Artykuł objaśnia, czym jest europejski nakaz zapłaty, jak go należy wnieść i tym samym przyśpieszyć ściągnięcie długów od zagranicznych dłużników.(Postępowanie upominawcze)

Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu

Gazownia wytoczyła mi sprawę w sądzie o nielegalny pobór gazu – z oskarżeniem się nie zgadzam. Otrzymałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, od którego się odwołałem, składając sprzeciw. Sąd dopatrzył się braków formalnych i zażądał ich uzupełnienia. Nie poinformowano mnie jednak w sekretariacie sądu (wyrzucam sobie, że sam nie dopytałem dokładniej), że potrzebny jest również odpis sprzeciwu, czyli jego drugi egzemplarz (niestety, nie jestem biegły w prawie), oprócz tego termin był przekroczony o jeden dzień, bo składając sprzeciw myślałem, że na złożenie dokumentów mam 7 dni roboczych a nie kalendarzowych. Sąd na podstawie art. 504 § 1 K.p.c. odrzucił sprzeciw. Co dalej zrobić, jakie mam poczynić kroki?

Dodać pewnie powinienem, że już raz zostałem sądownie ukarany za nielegalny pobór gazu przez tę samą gazownię.

(Postępowanie upominawcze)

Problem z odzyskaniem zaliczki

Kilka miesięcy temu z narzeczoną zarezerwowaliśmy restaurację na wesele. Wpłaciliśmy zaliczkę w wysokości 1500 zł (mamy na to pokwitowanie). Później dopłaciliśmy jeszcze 3000 zł – ale już bez pokwitowań. Niedawno zmarła moja mama, musimy więc odwołać przyjęcie. Właściciel lokalu zobowiązał się na piśmie, że zwróci nam te 3000 zł w ratach. Mimo rozmów i pisemnego wezwania do zwrotu wciąż tego nie zrobił. Czy możemy wystąpić do sądu o nakaz zapłaty? Czy sprawa może być rozpatrywana w postępowaniu uproszczonym? Czy możemy odzyskać te pieniądze wraz z odsetkami?

(Postępowanie upominawcze)

Wybrane opinie naszych klientów:

Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna

Jestem niesamowicie zaskoczona. Nie spodziewałam się tak wspaniałej, obszernej i fachowej porady. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Serdeczne podziękowania. Na pewno będę korzystała z waszych usług w przyszłości.

Wioletta

Uzyskałam odpowiedź na nurtujące mnie pytanie i dzięki niej wygrałam spór zaistaniały między mną a stroną przeciwną. Jestem zadowolona z usług eporady24.pl i gorąco je polecam.

Katarzyna

Korzystam drugi raz z usług i ponownie jestem zadowolony. Cena naprawdę niska (sądzę, że gdybym poszedł do prawnika, to zapłaciłbym co najmniej 5 razy więcej). Odpowiedź szczegółowa i rzetelna. Chciałem jeszcze zaznaczyć, że pytanie zadałem w weekend (w sobotę), a w niedzielę otrzymałem odpowiedź.

Krzysztof

Jestem bardzo zadowolony z korzystania z waszych usług, dzięki temu śpię spokojniej.

Ariel

W czasach internetowych mailingów, newsletterów oraz podobnych automatów, którymi traktowany jest internauta, firma ePORADY24.pl potraktowała mnie bardzo indywidualnie. Mogę powiedzieć, że jest to jedna z niewielu wirtualnych firm o ludzkiej twarzy. Dziękuję i wszystkim szczerze polecam.

Monika

Porada prawna szybka i rzeczowa, 10/10. Dowiedziałam się czegoś więcej, niż sama mogłam przypuszczać. Polecam serwis w 100%.

Joanna

Zadając pytanie, nie spodziewałam się, że odpowiedź otrzymam tak szybko i taką wyczerpującą. Polecam współpracę. Pełen profesjonalizm.

Jadwiga

Witam serdecznie. Jesteście SUUUUPERRRR. Dzięki Waszej pomocy uwierzyłem w sprawiedliwość. Jednocześnie oświadczam, iż w przypadku problemów będę korzystał tylko z WASZEJ pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam,

Andrzej

Bardzo wyczerpująca i rzetelna porada po umiarkowanej cenie. Korzystam z serwisu po raz trzeci i za każdym razem pełen profesjonalizm. POLECAM!!!

Jakub

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »