Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postępowanie spadkowe we Francji

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 19.11.2012

Moja siostra od szesnastu lat mieszkała i pracowała we Francji. Była rozwiedziona, nie miała dzieci. Siostra zginęła w wypadku. Nie pozostawiła testamentu, a miała nieruchomość we Francji. Czy postępowanie spadkowe ma być przeprowadzone we Francji? Czy zostanie to uznane przez polskie sądy? Dodam, że siostra miała obywatelstwo polskie.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Francuski system prawa spadkowego określa właściwość prawa spadkowego w następujący sposób:

 

  • jeśli chodzi o nieruchomości, właściwe jest jedynie prawo państwa położenia nieruchomości, tzw. loi du lieu de situation;
  • w przypadku ruchomości właściwe jest prawo ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego – tzw. loi du dernier domicile.

 

W przypadku Pani siostry do stwierdzenia nabycia spadku – zarówno co do pozostawionych przez siostrę nieruchomości położonych we Francji, jak i jakichkolwiek ruchomości – będzie miało zastosowanie prawo francuskie.

 

Przeprowadzone we Francji stwierdzenie nabycia spadku, co do zasady, może zostać uznane przez polskie sądy. Wynika to z art. 1145 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

„Art. 1145. Orzeczenia sądów państw obcych wydane w sprawach cywilnych podlegają uznaniu z mocy prawa, chyba że istnieją przeszkody określone w art. 1146”.

 

Gdyby jednak siostra posiadała również nieruchomości położone w Polsce, musiałaby Pani przeprowadzić postępowanie spadkowe także w Polsce. Stwierdzenie nabycia spadku co do nieruchomości położonej na terenie Polski jest zastrzeżone dla polskiej jurysdykcji.

 

„Art. 1146. § 1. Orzeczenie nie podlega uznaniu, jeżeli:

(…)

2) zapadło w sprawie należącej do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich”.

 

O uznaniu orzeka w składzie trzech sędziów zawodowych sąd okręgowy, który byłby miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy lub w którego okręgu znajduje się miejscowo właściwy sąd rejonowy, a w braku tej podstawy – sąd właściwy dla m.st. Warszawy.

 

Mimo że art. 1145 K.p.c. mówi o orzeczeniach sądów, będzie on miał również zastosowanie do uznania stwierdzenia nabycia spadku w formie aktu notarialnego. W takiej formie następuje potwierdzenie nabycia spadku we Francji.

 

Jak czytamy w komentarzu do art. 1145 K.p.c.: „Nie ulega wątpliwości, że uznaniu mogą podlegać orzeczenia zagraniczne zapadłe w sprawach cywilnych. Przepis art. 11491 kpc dopuszcza jednak uznawanie i wykonywanie nie tylko orzeczeń sądów zagranicznych, lecz również rozstrzygnięć w sprawach cywilnych pochodzących od innych organów państw obcych” (Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, red. H. Dolecki, LEX 2012).

 

Gdyby okazało się, że siostra posiadała ruchomości w Polsce, np. oszczędności na koncie bankowym, doradzałbym niewykazywanie tych ruchomości w postępowaniu spadkowym we Francji i przeprowadzenie postępowania spadkowego w Polsce. Samo uznanie francuskiego stwierdzenia nabycia spadku wiąże się z opłatą sądową czy też kosztami tłumaczenia francuskiego aktu notarialnego. Jeżeli zgłosi Pani w postępowaniu we Francji notariuszowi, że siostra posiadała aktywa w Polsce, zwiększy to wartość spadku, a tym samym wynagrodzenie pobierane przez francuskiego notariusza.

 

Konkludując, co do nieruchomości i ruchomości na terenie Francji musi Pani przeprowadzić postępowanie spadkowe we Francji. W przypadku nieruchomości położonych w Polsce musi Pani przeprowadzić postępowanie w Polsce, zaś co do ruchomości położonych w Polsce taniej wychodzi przeprowadzenie dodatkowego postępowania spadkowego w Polsce (zamiast dokonywać tej czynności we Francji, a następnie przeprowadzać postępowanie przed polskim sądem o uznanie francuskiego stwierdzenia nabycia spadku).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - trzy =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki